Skip to main content

Choć skóra głowy zazwyczaj jest ukryta pod włosami, również warto o nią zadbać. Możliwe, iż odwdzięczy się ona gęstymi i pięknymi włosami. Jak zrobić peeling do skóry głowy? Przekonaj się, że produkty, które z pewnością masz w swojej kuchennej szafce, mogą posłużyć do domowego peelingu skóry głowy.

Peeling skóry głowy – co to jest?

Czym jest peeling skóry głowy? Działa on na tej samej zasadzie co bardziej popularny peeling twarzy czy peeling stóp. Głównym celem peelingu jest usunięcie zrogowaciałego naskórka, który w naturalny sposób ulega złuszczeniu, zarówno na tej części ciała, jak i na innych. Możesz mieć wątpliwość – dlaczego warto robić peeling skóry głowy, skoro porośnięta włosami jest praktycznie niewidoczna? Choćby po to, aby nasza fryzura dłużej utrzymywała się w nienaruszonym stanie, a włosy były gęste i bardziej odżywione. Zwykłe mycie głowy pomaga usunąć jedynie część obumarłego naskórka. Jego reszta tworzy warstwę, która skutecznie blokuje gruczoły łojowe znajdujące się w skórze głowy.

Trychologiczny peeling skóry głowy

To z kolei wzmaga wydzielanie łoju, zwłaszcza jeśli sprzyja temu wysoka temperatura lub mało przewiewne nakrycia głowy. Wydzielany łój miesza się z kurzem, brudem, zanieczyszczeniami powietrza czy kosmetykami używanymi do włosów, takimi jak lakier czy suchy szampon. W efekcie, nasze włosy szybko robią się oklapłe i przetłuszczone, wymagając ponownego umycia. Domowy peeling głowy nie tylko pomaga dokładniej usunąć obumarły naskórek, ale ułatwia penetrację leku, sprawiając, że oczyszczona skóra lepiej przyswaja składniki odżywcze, zawarte w szamponach do włosów czy odżywkach.

Peeling skóry głowy

Domowy peeling do skóry głowy ma jeszcze jedną zaletę – masaż głowy, który wykonywany jest przy okazji peelingu, znacznie poprawia ukrwienie w skórze głowy. Dotlenienie i odżywienie znajdujących się w niej cebulek włosów, pozytywnie wpływa na porost włosów oraz ich kondycję. Z tych względów peeling do skóry głowy szczególnie polecany jest osobom ciepiącym na nadmierne wypadanie włosów, przetłuszczanie włosów oraz wszystkim tym, których włosy zwyczajnie są suche lub pozbawione blasku.

Peeling skóry głowy – o czym pamiętać?

Aby peeling do skóry głowy był skuteczny i nieszkodliwy dla włosów, warto mieć na uwadze poniższe złote rady:

  • peeling do skóry głowy powinno wybierać się z uwzględnieniem typu włosów oraz problemów z włosami bądź ze skórą głowy,
  • peeling skóry głowy najlepiej wykonywać tuż po umyciu włosów,
  • peeling powinien być wykonywany w postaci delikatnego masażu skóry, z unikaniem – w miarę możliwości – nakładania peelingu na włosy,
  • peeling do skóry głowy warto zaaplikować w kilka miejsc na głowie, aby jego rozprowadzanie było łatwiejsze,
  • peeling należy wmasowywać w skórę przez kilka minut, a następnie starannie spłukać letnią wodą,
  • po peelingu skóry głowy warto nałożyć na włosy maskę lub odżywkę,
  • peeling do skóry głowy powinien być przeprowadzany maksymalnie raz w tygodniu, gdyż częstsze wykonywanie zabiegów może osłabić naskórek i sprawić, że będzie on podatny na alergie.

Domowy peeling do skóry głowy – jak zrobić?

Możesz skorzystać z gotowych peelingów do skóry głowy, które dostępne są w sklepach. Lepiej wybierać peelingi na bazie oleju bądź oliwki, niż peelingi do skóry głowy zawierające w składzie alkohol, który może działać wysuszająco na skórę. Jeśli jednak preferujesz domowy peeling do skóry głowy, łatwo przygotujesz go wykorzystując domowe produkty. W zależności od efektów, które chcesz osiągnąć dzięki peelingowi do skóry głowy, możesz wykonać:

  1. oczyszczający peeling do skóry głowy – wystarczy łyżeczka cukru lub kawy zmieszana z szamponem. Warto wybrać szampon zawierający składniki odżywcze dla skóry głowy, takie jak witamina B5 (kwas pantotenowy) czy keratyna, które przy okazji złuszczającego masażu głowy łatwiej przenikną do skóry.
  2. nawilżający peeling do skóry głowy – mieszanina żelu aloesowego (2 łyżki) oraz cukru (4 łyżki) sprawi, że skóra głowy będzie odżywiona i nawilżona. Taki peeling do skóry głowy pozostawi również przyjemne poczucie świeżości.
  3. osłabiający aktywność gruczołów łojowych peeling do skóry głowy – jeśli Twoje włosy mają tendencję do szybkiego przetłuszczania się, zastosuj peeling do skóry głowy złożony z cukru (4 łyżeczki), siemienia lnianego (2 łyżeczki) i octu jabłkowego (pół łyżeczki).

Domowy peeling do skóry głowy

Peeling skóry głowy to kluczowy element pielęgnacji włosów. Jeśli Twoje włosy są matowe, przeciążone lub borykasz się z problemem wypadania włosów, zdecydowanie warto wypróbować domowy peeling do skóry głowy lub gotowe preparaty do peelingu.

4.3/5 - (6 głosów)

Zostaw komentarz