Skip to main content
Problem z nadmiernie wypadającymi włosami może spotkać każdego – niezależnie od wieku oraz płci. Włosy to bardzo ważny element wyglądu, dlatego większość osób nie może pogodzić się z ich utratą. W przypadku wypadania włosów u mężczyzn jedną z podstawowych form leczenia i ograniczania skutków łysienia jest finasteryd. Czym jest i jakie rezultaty przynosi? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Czym jest finasteryd?

Finasteryd to lek, który stosowany jest podczas leczenia wypadania włosów, szczególnie w przypadku łysienia androgenowego. Lek ten ma za zadanie zahamować przemianę testosteronu w jego aktywną formę – dihydrotestosteron (DHT). Jest prawie pięć razy silniejszy od formy podstawowej i to właśnie DHT jest odpowiedzialny za regulację wzrostu włosów w organizmie. Występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, ale finasteryd wykorzystywany jest tylko w przypadku leczenia łysienia u mężczyzn.

Jeśli organizm jest nadwrażliwy na dihydrotestosteron, mieszki włosowe zaczynają się obkurczać oraz słabnąć. To skutkuje wypadaniem włosów oraz wyraźnym ich przerzedzeniem. Odpowiadając na pytanie co to jest finasteryd, można więc powiedzieć, że jest to lek doustny, mający za zadanie zredukować powstawanie DHT i stosowany w leczeniu łysienia u mężczyzn.

finasteryd

Efektywność finasterydu

Finasteryd i opinie na jego temat są bardzo pozytywne. W przypadku około 80% mężczyzn finasteryd na łysienie stosowany regularnie, znacząco hamuje proces wypadania włosów. Ponadto finasteryd daje efekty w postaci wzrostu nowych włosów. Najbardziej zauważalny wzrost nowych włosów występuje na środku głowy. Mniej spektakularne efekty są osiągane w przypadku skroni i przodu głowy. Warto jednak pamiętać, że aby proces łysienia się zatrzymał lek musi być przyjmowany regularnie przez długi okres czasu. Przeważnie po około 6 miesiącach po rozpoczęciu kuracji łysienie widocznie zwalnia, a ponadto pojawiają się nowe włosy.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku odstawienia leku problem z nadmiernie wypadającymi włosami powróci. Dlatego lek należy przyjmować bez przerwy, w celu zachowania jego skuteczności. Jako, że nie jest to lek refundowany koszt związany z terapią ponosimy w całości. Jednak finasteryd i jego cena nie jest zbyt wysoka i waha się w granicach od 30 do 60 złotych. Warto mieć na uwadze, że finasteryd to lek wydawany na receptę, dlatego warto regularnie umawiać się do dermatologa, aby zadbać o odpowiedni zapas leku i nie przerywać terapii. Dostępne są również liczne leki, które stanowią zamiennik finasterydu, jednak ich skuteczność nie jest tak wysoka.

Finasteryd – skutki uboczne

Praktycznie każdy lek na receptę może wywoływać skutki uboczne. Tak jest również w przypadku terapii finasterydem. Finasteryd i jego skutki uboczne to przede wszystkim zmiany nastroju, chwilowy problem z płodnością oraz możliwość wystąpienia zaburzeń erekcji lub spadek libido. Dlatego też dawka leku jest indywidualnie dobierana do pacjenta. Skutki uboczne nie są bardzo dokuczliwe i pojawiają się u około 5% procent mężczyzn, jeśli chodzi o problemy z jakością nasienia i u około 2% mężczyzn występuje chwilowy spadek popędu seksualnego.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.