Skip to main content

Problem z nadmiernie wypadającymi włosami może spotkać każdego – niezależnie od wieku oraz płci. Włosy to bardzo ważny element wyglądu, dlatego większość osób nie może pogodzić się z ich utratą. W przypadku wypadania włosów u mężczyzn jedną z podstawowych form leczenia i ograniczania skutków łysienia jest finasteryd. Czym jest i jakie rezultaty przynosi? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Czym jest finasteryd?

Finasteryd to lek, który stosowany jest podczas leczenia wypadania włosów, szczególnie w przypadku łysienia androgenowego. Lek ten ma za zadanie zahamować przemianę testosteronu w jego aktywną formę – dihydrotestosteron (DHT). Jest prawie pięć razy silniejszy od formy podstawowej i to właśnie DHT jest odpowiedzialny za regulację wzrostu włosów w organizmie. Występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, ale finasteryd wykorzystywany jest tylko w przypadku leczenia łysienia u mężczyzn.

Jeśli organizm jest nadwrażliwy na dihydrotestosteron, mieszki włosowe zaczynają się obkurczać oraz słabnąć. To skutkuje wypadaniem włosów oraz wyraźnym ich przerzedzeniem. Odpowiadając na pytanie co to jest finasteryd, można więc powiedzieć, że jest to lek doustny, mający za zadanie zredukować powstawanie DHT i stosowany w leczeniu łysienia u mężczyzn.

finasteryd wzór

Efektywność finasterydu

Finasteryd i opinie na jego temat są bardzo pozytywne. W przypadku około 80% mężczyzn finasteryd na łysienie stosowany regularnie, znacząco hamuje proces wypadania włosów. Ponadto finasteryd daje efekty w postaci wzrostu nowych włosów. Najbardziej zauważalny wzrost nowych włosów występuje na środku głowy. Mniej spektakularne efekty są osiągane w przypadku skroni i przodu głowy. Warto jednak pamiętać, że aby proces łysienia się zatrzymał lek musi być przyjmowany regularnie przez długi okres czasu. Przeważnie po około 6 miesiącach po rozpoczęciu kuracji łysienie widocznie zwalnia, a ponadto pojawiają się nowe włosy.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku odstawienia leku problem z nadmiernie wypadającymi włosami powróci. Dlatego lek należy przyjmować bez przerwy, w celu zachowania jego skuteczności. Jako, że nie jest to lek refundowany koszt związany z terapią ponosimy w całości. Jednak finasteryd i jego cena nie jest zbyt wysoka i waha się w granicach od 30 do 60 złotych. Warto mieć na uwadze, że finasteryd to lek wydawany na receptę, dlatego warto regularnie umawiać się do dermatologa, aby zadbać o odpowiedni zapas leku i nie przerywać terapii. Dostępne są również liczne leki, które stanowią zamiennik finasterydu, jednak ich skuteczność nie jest tak wysoka.

Finasteryd – skutki uboczne

Praktycznie każdy lek na receptę może wywoływać skutki uboczne. Tak jest również w przypadku terapii finasterydem. Finasteryd i jego skutki uboczne to przede wszystkim zmiany nastroju, chwilowy problem z płodnością oraz możliwość wystąpienia zaburzeń erekcji lub spadek libido. Dlatego też dawka leku jest indywidualnie dobierana do pacjenta. Skutki uboczne nie są bardzo dokuczliwe i pojawiają się u około 5% procent mężczyzn, jeśli chodzi o problemy z jakością nasienia i u około 2% mężczyzn występuje chwilowy spadek popędu seksualnego.

Jak długo trzeba brać finasteryd, aby zobaczyć efekty?

Finasteryd, podobnie jak wiele innych leków stosowanych w leczeniu łysienia, wymaga czasu, aby pokazać pełne efekty. Zwykle pierwsze widoczne efekty stosowania finasterydu można zaobserwować po około 3 do 6 miesięcy regularnego stosowania.

Jednak, aby osiągnąć pełne efekty, lek ten zwykle musi być stosowany przez około 12 miesięcy. W przypadku wielu mężczyzn, finasteryd zaczyna zwalniać tempo wypadania włosów w ciągu pierwszych kilku miesięcy, a następnie zaczynają rosnąć nowe włosy.

Ważne jest jednak zrozumienie, że finasteryd nie działa na wszystkich tak samo. Niektórzy mężczyźni mogą zauważyć efekty szybciej, podczas gdy inni mogą potrzebować więcej czasu. Również stopień efektów może się różnić – niektórzy mogą zauważyć znaczący wzrost gęstości włosów, podczas gdy inni mogą zauważyć jedynie zwolnienie tempa wypadania włosów.

Pamiętaj, że regularność jest kluczowa przy stosowaniu finasterydu. Aby osiągnąć optymalne efekty, lek ten powinien być stosowany codziennie. Jeśli leczenie jest przerywane, wszystkie efekty mogą zniknąć w ciągu 9 do 12 miesięcy po zakończeniu terapii.

Finasteryd na łysienie u kobiet

Finasteryd nie jest zarejestrowany w leczeniu łysienia u kobiet, ale można go podawać również Paniom. Stosowany jest głównie u Pań po menopauzie, w okresie rozrodczym zawsze trzeba wcześniej dokładnie rozważyć za i przeciw. U kobiet stosuje się dawkę 2,5 – 5 mg pozarejestracyjnie. Badania wykazały, że dawka 1 mg (stosowana u mężczyzn) nie przynosi u Pań żadnych korzyści 1.

Finasteryd u kobiet stosuje się, jeśli równocześnie przyjmowana jest antykoncepcja lub u Pań w wieku postmenopauzalnym. Im młodsza jest Pacjentka i mniejsze nasilenie objawów łysienia, tym lepsze efekty terapii można uzyskać. Niektóre badania pokazują, że najlepsze rezultaty terapii uzyskiwane są u kobiet poniżej 60. roku życia, a te po 70. roku życia nie mają ich w ogóle 2.

Skutki uboczne i działania niepożądane po podaniu finasterydu u kobiet nie są częste i obejmują m.in. ból głowy, zaburzenia miesiączkowania, ból piersi, zawroty głowy lub bardzo rzadko hipertrichozę 3.

Efektywność leczenia finasterydem u kobiet można stwierdzić co najmniej po pół do roku stosowania preparatu. Z uwagi jednak na przewlekły przebieg łysienia, Pacjentki, które odpowiadają na terapię, muszą ją kontynuować, aby utrzymać uzyskane wyniki 4. Po około tygodniu leczenia można zaobserwować wyraźne hamowanie produkcji DHT.

Porady dotyczące stosowania finasterydu:

Stosowanie finasterydu powinno być zawsze zgodne z zaleceniami lekarza. Oto kilka porad, które mogą pomóc zapewnić, że leczenie jest jak najbardziej skuteczne i bezpieczne:

Co zrobić:

  • Regularność: Finasteryd działa najlepiej, gdy jest stosowany regularnie. To nie jest lek, który działa natychmiast – potrzebuje czasu na pokazanie efektów. Staraj się przyjmować go o tej samej porze każdego dnia, aby to ułatwić.
  • Cierpliwość: Efekty finasterydu nie są widoczne od razu. Może to zająć od 3 do 6 miesięcy, zanim zauważysz jakiekolwiek zmiany, a pełne efekty mogą nie być widoczne aż do roku regularnego stosowania.
  • Konsultacje z lekarzem: Regularnie odwiedzaj lekarza, aby monitorować swoje postępy i omówić wszelkie skutki uboczne. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy, skonsultuj się z lekarzem.

Czego unikać:

  • Przerwania leczenia: Przerwanie stosowania finasterydu może spowodować, że efekty leczenia znikną. Jeśli zdecydujesz się przerwać leczenie, porozmawiaj o tym najpierw z lekarzem.
  • Przekroczenia dawki: Nie należy przekraczać zalecanej dawki finasterydu w nadziei na szybsze lub silniejsze efekty. Może to prowadzić do większego ryzyka skutków ubocznych.
  • Ciąża: Finasteryd jest lekiem kategorii X dla kobiet w ciąży, co oznacza, że może powodować poważne wady wrodzone u płodu. Kobiety w ciąży lub planujące ciążę powinny unikać kontaktu z finasterydem.

Pamiętaj, że finasteryd nie jest odpowiedni dla wszystkich osób. Zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy jest to odpowiedni lek dla Ciebie.

 

Źródła

  1. Won Y.Y., Lew B.L., Sim W.Y. Clinical efficacy of oral administration of finasteride at a dose of 2.5 mg/day in women with female pattern hair loss. Dermatol Ther 2018; 31 (2): e12588.
  2. Oliveira-Soares R., Correia M.P., Andre M.C. et al. Finasteride 5 mg/day treatment of patterned hair loss in normo-androgenetic postmenopausal women. Int J Trichology 2013; 5 (1): 22–25.
  3. Oliveira-Soares R., Andre M.C., Peres-Correia M. Adverse effects with finasteride 5 mg/day for patterned hair loss in premenopausal women. Int J Trichology 2018; 10 (1): 48–50.
  4. Trueb R. Finasteride treatment of patterned hair loss in normal androgenic postmenopausal women. Dermatology 2004;209(3):202-7

5 komentarzy

Zostaw komentarz