Skip to main content

Blizny powstające na skutek urazów, zabiegów, albo z powodu łysienia bliznowaciejącego to problem natury estetycznej, który może dotyczyć każdego. Blizny skórne nie posiadają w swojej strukturze elementów, które są typowe dla zdrowej skóry i pozbawione są mieszków włosowych. Zabieg przeszczepu włosów w miejsce blizn to skuteczna metoda na ich ukrycie w obrębie skóry głowy oraz innych owłosionych części ciała. Przeszczep włosów w miejsce blizny stanowi metodę, która zapewnia pacjentowi możliwie najkorzystniejszy wygląd, jednak po nabytym urazie należy najpierw doprowadzić skórę do całkowitego zagojenia się.

Na czym polega przeszczep włosów na bliznę?

Zabieg odtwórczy owłosienia polega przede wszystkim na przeszczepieniu mieszków włosowych z owłosionej partii ciała (np. skóry głowy) w miejsce, które jest dotknięte problemem łysienia docelowo w miejscu blizny. Zabieg ten nie należy do najprostszych, bowiem lekarz musi wybrać najlepsze mieszki włosowe. W efekcie już po trzech miesiącach można zauważyć odrastające włoski.

Zakryj bliznę własnymi włosami dzięki metodzie FUE

Do uzyskania zespołów mieszków włosowych stosuje się najczęściej metodę FUE, która pozwala na pozyskanie około 2 – 3,5 tysięcy przeszczepów, a po przeprowadzonym zabiegu pozostają jedynie niewielkie blizny, które po zagojeniu stają się praktycznie niewidoczne.

Metoda przeszczepu włosów FUE to jeden z najnowocześniejszych zabiegów oferowany na świecie. Umożliwia on transplantację włosów z okolicy dawczej przy pomocy niewielkich igieł punktowych do miejsc, których dotyczy łysienie.

Przeszczep włosów FUE

Zabieg przeszczepu dzieli się na dwa podstawowe etapy:

  • Przygotowanie mikroprzeszczepów – polega na pobraniu przez lekarza pojedynczych przeszczepów lub w trudniejszych przypadkach – paska owłosionej skóry. Następnie przygotowywane są pojedyncze mieszki włosowe wraz z milimetrową tkanką, która je otacza.
  • Wszczepienie mieszka włosowego – dotyczy zarówno oceny jakości pobranych elementów i przygotowania ich do umieszczenia w strefie biorczej. Taki proces odbywa się za pomocą delikatnych nakłuć, wykonywanych pod określonym kątem, w celu nadania włosowi odpowiedniego kierunku wzrostu. W tak nakłute miejsca, za pomocą osprzętu, przeszczepia się wcześniej pobrany mieszek włosa.

Podczas wykonywania zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, które znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań.

Wskazania do przeszczepu włosów na bliznę

Przed wykonaniem każdego zabiegu, konieczna jest konsultacja lekarska, podczas której przeprowadza się dokładny wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta, chorób, blizn oraz wyników badań. Ważne jest, aby w trakcie takiego spotkania pytać o wszystko, co wzbudza niepokój, ciekawość i stres, ponieważ jest to czas na omówienie całego procesu leczenia.

Przeszczep włosów to doskonałe rozwiązanie w przypadku występowania:

  • łysienia bliznowaciejącego,
  • blizn pourazowych na skórze głowy, które są w miejscach widocznych,
  • blizn pooperacyjnych,
  • blizn pourazowych na brwiach,
  • blizn pourazowych na górnej wardze,
  • widocznych blizn w innych obszarach ciała, które uniemożliwiają wzrost owłosienia.

Przeszczep włosów w miejsce blizny - brwi

Efekty po przeszczepie włosów na bliznę

Przez około tydzień po zakończonym zabiegu trwa faza gojenia, po której zakończeniu przeszczepione włosy wypadają. Jest to całkowicie normalne zjawisko, a po upływie około trzech miesięcy na skórze głowy pacjenta pojawiają się nowe włosy, uwidoczniając efekt przeprowadzonego zabiegu.

przeszczep włosów na bliznę 300 graftów

Rezultaty przeszczepu wykonanego przez doświadczonego lekarza dają spektakularne efekty. Proces samego gojenia ran jest bardzo krótki i wynosi maksymalnie 2 tygodnie. W miejscu, w którym był wykonany zabieg, na początku pojawiają się małe strupki, które samoistnie odpadną po kilku dniach (nie należy ich zdrapywać!).  Po upływie całego procesu gojenia lekarz wraz z pacjentem podejmują decyzję, czy konieczne będą kolejne etapy leczenia, czy terapia może zostać zakończona.

Bezpieczeństwo zabiegu

Przeszczep włosów w miejsce blizn z wykorzystaniem metody FUE to rozwiązanie, które daje dużą kontrolę nad jakością wybranych do przeszczepu mieszków włosowych. Wyróżnia się ona na tle innych, dostępnych na rynku, a dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego wzrasta bezpieczeństwo przeprowadzenia zabiegu. W przypadku każdego przeszczepu włosów należy udać się do najlepszego specjalisty, ponieważ zabieg ten wymaga dużych umiejętności, wiedzy oraz skupienia lekarza. Mieszki włosowe muszą zostać pobrane, przygotowane oraz przeszczepione w odpowiedni sposób. Zabieg przeszczepu włosów nie wymaga długiej rekonwalescencji, jest bezpieczny oraz daje trwałe rezultaty.

Przeszczep włosów w miejsce blizn jest także zalecany osobom bardzo aktywnym, ponieważ w krótkim czasie będą one mogły wrócić do swojej aktywności. Zabieg ten docenią także osoby obawiające się dużej ingerencji w swoje ciało, a dzięki przeszczepowi materiału pobranego od pacjenta, uniknie się odrzucenia przeszczepu lub wystąpienia reakcji alergicznej.

Zostaw komentarz