Skip to main content

Zapalenie mieszków włosowych to infekcja bakteryjna, która szybko może się rozprzestrzeniać. Jest to przypadłość uciążliwa, a nieleczona może prowadzić do poważnych dolegliwości oraz chorób. Z tego względu warto wiedzieć, co jest przyczyną zapalenia mieszków włosowych oraz jak się ono objawia, aby w odpowiednim momencie rozpocząć leczenie. Jak zatem rozpoznać objawy stanu zapalnego mieszków włosowych na głowie?

Czym dokładnie jest zapalenie mieszków włosowych?

Mieszki włosowe odpowiedzialne są za wzrost włosów. To właśnie z ich kanałów wyrastają włosy na skórze głowy oraz ciele. W obszarze mieszka włosowego znajdują się gruczoły łojowe, które produkują łój chroniący skórę przed szkodliwymi substancjami i ich wniknięciem w głąb skóry. Jeśli ujście mieszka zostanie uszkodzone przez nieodpowiednie kosmetyki lub tarcie, ochrona w postaci płaszczu lipidowego zostaje zachwiana i szkodliwe substancje przedostają się miedzy innymi do mieszków włosowych powodując stan zapalny oraz infekcję.

Najczęściej to bakterie gronkowca wywołują uporczywy stan zapalny, który może przekształcić się w figówę. W większości przypadków występuje zapalenie mieszków włosowych na głowie, skórze brody, nóg oraz pod pachami.

Jak objawia się zapalenie mieszków włosowych na głowie?

Objawy zapalenia mieszków włosowych są bardzo charakterystyczne. Jeśli dojdzie do infekcji, to na skórze głowy pojawia się uporczywe swędzenie oraz wykwity skórne. Pojawiające się zmiany często wypełnione są ropą lub płynem surowiczym i znajdują się w obrębie ujść mieszków włosowych. Początkowo pojawiają się pojedyncze wykwity, które wraz z czasem rozprzestrzeniają się i tworzą całe skupiska grudek i krostek.

Mogą wywoływać swędzenie, a nawet ból. Ponadto pojawiające się krostki często przebite są włosami, a w ich obrębie widoczny jest rumień. Niezależnie od miejsca pojawienia się zapalenia mieszków włosowych, objawy są takie same. Jeśli wykwity skórne nie znikną po kilku dniach, a co więcej zaczną się rozprzestrzeniać, wtedy niezwłocznie należy udać się do lekarza w celu ustalenia leczenia.

Zapalenie mieszków włosowych

Warto mieć na uwadze, że jeśli zbagatelizuje się zapalenie mieszków i nie rozpocznie leczenia, można doprowadzić do powikłań, którymi są czyrak oraz figówka. Czyrak to ropne zapalenie okołomieszkowe, które przyjmuje postać guzka. Z czasem postępuje martwica w jego części środkowej i pojawia się czop ropny. Nieleczona zmiana, szczególnie jeśli pojawi się na twarzy, może prowadzić do poważnych powikłań i zakażeń zatok oraz opon mózgowych. Czyrak może również przekształcić się w zmianę nowotworową. Natomiast figówka to przewlekłe zapalenie, które powoduje uporczywy świąd i jest trudna do wyleczenia.

Jak leczy się zapalenie mieszków włosowych?

Leczenie zapalenia mieszków włosowych jest uzależnione przede wszystkim od przyczyny jego powstania. Nieco inaczej wygląda terapia w przypadku infekcji spowodowanej bakteriami, a inaczej, jeśli zgłosimy się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. W przypadku infekcji bakteryjnej w początkowym stanie stosuje się antybiotyki w postaci maści, którą stosuje się miejscowo na powstałe zapalenie.

Jeśli pojawiły się już czyraki dodatkowo bardzo ważna jest częsta dezynfekcja skóry oraz antybiotykoterapia doustna. Ponadto zaleca się wilgotne i rozgrzewające kompresy. Nie należy wyciskać lub naruszać czyraka, ponieważ doprowadzi to do jego dalszego rozprzestrzeniania się. W przypadku leczenia zapalenia mieszków włosowych na głowie niezbędny będzie odpowiedni szampon.

Najlepiej sprawdzi się ten o działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybicznym oraz przeciwzapalnym. Warto również sięgnąć po domowe sposoby leczenia, takie jak regularne oczyszczanie i odkażanie skóry. W tym celu stosuje się między innymi spirytus salicylowo – rezorcynowy. Jednak wyleczenie zaplenia mieszków włosowych tylko domowymi sposobami nie będzie możliwe. Dlatego jeśli na skórze pojawią się niepokojące zmiany i wykwity, należy niezwłocznie umówić się do specjalisty.

Jak zapobiegać?

Jako że wyleczenie zapalenia mieszków włosowych wymaga czasu, warto zadbać o wykluczenie czynników ryzyka, które spowodują jego ponowne pojawienie się. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na higienę przedmiotów używanych podczas mycia, strzyżenia lub golenia się. Należy również włączyć do codziennej pielęgnacji odpowiedni szampon lub balsam, wykluczając te ze sztucznymi składnikami, które przyczyniać się mogą do wysuszania skóry.

2 komentarze

  • Awatar Marcin Marcin pisze:

    Witam, borykam się z zapaleniem mieszków na głowie jakiś czas, stosuje szampon selsun 2,5% który jako jedyny hamuje mi powstawanie zmian, a także szampon emolium do nawilżania, zostają jednak nieestetyczne przebarwienia z którymi nie mogę sobie poradzić. Stosuję aktualnie jeszcze raz na 2 dni tanno hermal, spray belcura i microdacyn (na przemian z octanisept). Te 3 leki przepisane przez dermatologa, ręce mi opadają bo i tak powstają nowe chociaż po selsunie mniej. prosze o jakąś poradę. Pozdrawiam

Zostaw komentarz