Skip to main content

Wiele osób marzy o pięknych zadbanych włosach. Czynniki atmosferyczne wraz z nieodpowiednią pielęgnacją wpływają jednak na nieestetyczny wygląd i kondycję mieszków włosowych. W rezultacie włosy stają się słabsze, bez blasku i tracą naturalny koloryt. Warto więc świadomie pielęgnować włosy w sposób, który będzie dobrany do ich indywidualnych potrzeb. Ważną rolę odgrywają odpowiednio dobrane produkty zawierające cenne składniki w odpowiednich proporcjach.

Prawidłowa pielęgnacja włosów jest możliwa dzięki znajomości rodzaju ich porowatości – czyli stopnia zniszczenia włosów. Wyróżnia się włosy niskoporowate, wysokoporowate i średnioporowate. Pierwszy rodzaj to włosy z domkniętymi łuskami, gładką i lśniącą strukturą. Sprawiają także najmniej problemów pod kątem pielęgnacji. Pielęgnacja włosów niskoporowatych opiera się na wywołaniu rezultatu zwiększenia objętości i odbiciu ich u nasady. Z włosami wysokoporowatymi ma się do czynienia wtedy, gdy łuski są wyraźnie odchylone, bardziej matowe i uwrażliwione. Tego rodzaju włosy są podatne bardziej kruche i łamliwe. Włosy średnioporowate charakteryzują się natomiast delikatnym odchyleniem łusek. Mają tendencję do elektryzowania się, falowania i puszczenia na skutek wilgoci. Wymagają więc odbudowy i wzmocnienia.

Czym są proteiny, emolienty i humektanty  w pielęgnacji włosów?

W pielęgnacji włosów niezwykle ważną rolę odgrywa zachowanie równowagi między ilością protein, witamin, ziół, substancji nawilżających i natłuszczających. Włosy lubią różnorodność składników aktywnych, ale najważniejszy jest jednak dobór produktów, bez nieprzemyślanej aplikacji zbyt wielu kosmetyków. Właśnie dlatego tak ważną rolę odgrywa równowaga pomiędzy proteinami, humektantami i emolientami (PEH). Włosy potrzebują wszystkich tych składników, ale w różnych ilościach w zależności od dnia czy też ich kondycji. Dobranie właściwej pielęgnacji jest więc długą, opartą na metodzie prób i błędów drodze, ale efekty są warte podjęcia tego wyzwania.

Jaką rolę odgrywają emolienty w pielęgnacji włosów?

Emolienty otaczają włos i utrzymują odpowiednią barierę. Emolitenty tworzą cenną warswtę ochronną włosów przed puszeniem się i rozdwajaniem końcówek. Najpopularniejszymi substancjami z tej grupy są m.in. oleje (arganowy, kokosowy), masła, woski, alkohole tłuszczowe, silikony, parafinę, lanolinę.

Emolienty można spotkać w wielu kosmetykach i produktach spożywczych, takich jak masło, olej słonecznikowy, oliwa. Każda odżywka lub maska do włosów ma w składzie emolienty, dlatego też są to elementy bardzo powszechne w pielęgnacji.

Zastosowanie emolientów powinno zostać dopasowane stanu włosów – najlepiej do stopnia porowatości. Dobranie odpowiedniej ilości emolientów sprawia, że włosy są gładkie i lśniące, a także dociążone. Jeśli jest ich za dużo, włosy mogą sprawiać wrażenie zaniedbanych i przetłuszczonych.

Jaką rolę odgrywają humektanty w pielęgnacji włosów?

Humektanty to substancje higroskopijne, które przyciągają cząsteczki wody i magazynują ją we włosach. Substancje te stosowane są w roli składników regulujących odpowiedni poziom nawilżenia. Nie mogą być jednak wykorzystywane “solo” – wymagają kooperacji z emolientami. Humektanty używane samodzielnie mogą przyczynić się do nadmiernego napięcia i suchości skóry oraz napuszenia włosów. Humektanty powodują, że włosy stają się bardziej nawilżone i elastyczne.

Do grupy najpowszechniejszych humektantów zalicza się m.in. mocznik, kwas hialuronowy, aloes, gliceryna, d-panthenol, niacynamid. Również w domu można skorzystać z humektantu, którym jest miód.

Aplikacja humektantów jest uzależniona od pogody i wilgotności powietrza. Podczas niesprzyjającej pogody substancje mogą wyłapywać wilgoć z otoczenia, czego rezultatem będą szorstkie i nastroszone włosy. Podczas suchych dni natomiast oddają tę wilgoć, sprawiając efekt napuszenia na głowie.

Jaką rolę odgrywają proteiny w pielęgnacji włosów?

Proteiny to białka prostymi, które składają się z amoniaków i są naturalnym budulcem włosów. Ich rola jest odbudowa uszkodzenia – wspomaganie regeneracji. Powszechnie określane są jako cement lub uzupełniacz i są wykorzystywane w kuracji odbudowującej włosy.

Do grupy najpopularniejszych białek protein zalicza się m.in. jedwab, kolagen, keratyna, elastyna, białko pszenicy. Proteiny mogą mieć silne działanie lub bardziej delikatne (głównie roślinne jak np. białko soi).

Wykorzystanie protein w pielęgnowaniu włosów zależy od stopnia ich porowatości. Niskoporowate mogą stracić swoją objętość pod wpływem nadmiaru protein. Włosy wysokoporowate natomiast o wiele lepiej przyswajają proteiny.

Dlaczego emolienty, humektanty i proteiny są tak ważne w pielęgnacji włosów?

Emolienty, humektanty i proteiny to składniki, które zapewniają równowagę PEH. Można je znaleźć w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji włosów.

Włosy każdego człowieka różnią się od siebie – wyglądem, ale także podatnością na przyjmowanie różnych substancji. Jeden kosmetyk może stanowić dla konkretnego rodzaju włosów wspaniałą kurację, ale dla innych może okazać się dużym problemem. Odpowiednio dobrana ilość emolientów, humektantów i protein w pielęgnowaniu włosów umożliwia więc zdrowy wygląd włosów.

W jaki sposób dozować proteiny, emolienty i humektanty?

Równowaga PEH (Proteiny-Emolienty-Humektanty) wspiera włosy w ich wzroście i dostarcza niezbędnych składników, jakich potrzebują. Każdy człowiek ma innego rodzaju włosy, które wymagają indywidualnego podejścia do pielęgnacji. Właśnie dlatego warto samemu przetestować różne kosmetyki i wybrać to, co włosy będą najlepiej przyjmować.

Samodzielne miksowanie najróżniejszych emolientów, warto jednak poprzedzić testem na porowatość włosów. Dobrze też znać zależności, jakie zachodzą między poszczególnymi składnikami – zrównoważenie protein jest możliwe dzięki humektantom, zastosowanie protein i humektantów powoduje zrównoważenie emolientów, a emolienty zapewniają końcowy etap “domykania” działania preparatów.

Warto więc próbować rozmaitych preparatów w różnych proporcjach. Na początku swojej przygody z eksperymentowaniem, zaleca się jednak wypróbowanie preparatów, które zawierają mniej składników. Można także samodzielnie przygotować maskę lub odżywkę.

5/5 - (3 głosy)

One Comment

  • Awatar Przemek Przemek pisze:

    a ja z innej beczki. 7 lat temu dostalem zapalenia mieszkow wlosowych. Jestem M, 47lat. Badania oki , alergia wykluczona. i w styczniu mnie trafilo znow teraz juz jakas masakra cala glowa obsypana. Lekarz na poczatku dal Salbetan( pomaga tyle o ile). od dwoch tygodni tableki z erytromecyna to samo. Szampon przeciwgrzybiczy o dziwo ciut pomaga. Czy raczej zamiast erytromecyny nie lepiej przelczyc Itraxem np . Czyms przecwigrzybiczym?
    Ujme tak trace juz nadzieje na czysta glowe i chwytam sie wszystkiego( nie jem slodyczy , dieta itp)….. i nic. \
    Moze Pan cos zasugeruje?

Zostaw komentarz