Skip to main content

Łysienie to krępujący problem, który może spotkać każdego, z nas – niezależnie od płci i wieku. W takiej sytuacji bardzo pomocne są zabiegi medycyny estetycznej, które pozwalają całkowicie cofnąć proces wypadania włosów. Metody przeszczepu włosów są bardzo skuteczne, a ich pierwsze efekty widoczne są niemal natychmiast.

Przyczyny wypadania włosów

Łysienie jest główną przyczyną wypadania włosów. Dolegliwość ta dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Obecnie wyróżnia się trzy typy łysienia:

 • androgenowe – występujące na skutek wrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron,
 • plackowate  – o podłożu autoimmunologicznym,
 • telogenowe – wywołane wydłużoną fazą spoczynku włosa.

Ponadto, nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane przewlekłym stresem, chorobami tarczycy i innymi zaburzeniami hormonalnymi, anemią, chorobami skóry oraz niewłaściwą pielęgnacją włosów. Prawidłowe określenie przyczyny wypadania włosów jest bardzo ważne w celu uzyskania najlepszych efektów. Sprawdź wszystkie przyczyny wypadania włosów.

Przeszczep włosów metodą FUE

Jest to najskuteczniejsza i najbardziej polecana metoda przeszczepu włosów. Zabieg polega na ekstrakcji pojedynczych jednostek włosowych. Metoda FUE (ang. Follicular Units Extraction) nie powoduje blizn w trakcie zabiegu. Mieszki włosowe pobierane są z tyłu głowy, przy wykorzystaniu specjalistycznego narzędzia o średnicy 0,8 mm. W tym celu zespół lekarski wykonuje nacięcia głębokości 3mm, z których przy wykorzystaniu micro punch’ a pobierane są mieszki włosowe. Tak przygotowany materiał transplantacyjny jest następnie liczony, oceniany pod kątem ewentualnych uszkodzeń oraz przygotowany do implantacji w okolice biorcze.

Przeszczep włosów FUE

Przeszczep metodą FUE przeprowadza się najczęściej u pacjentów, którzy  chcieliby uniknąć szpecącej blizny. Czas przeprowadzenia zabiegu może wynosić nawet od 8 do 10 godzin, jednak efekty oraz precyzyjność techniki FUE zdecydowanie rekompensują tą małą niedogodność.

Przeszczep metodą FUE z wykorzystaniem robota ARTAS

Przeszczep włosów metodą FUE może być także wykonywany przy pomocy innowacyjnego robota ARTAS, który usprawnia proces całego zabiegu. Działanie robota opiera się na algorytmie, który automatycznie typuje mieszki włosowe nadające się do przeszczepu, a następnie pobiera je. Proces pobierania włosów przez robota ARTAS jest nadzorowany przez lekarza, który ustala wszelkie niezbędne parametry, jak m.in. odstępy pomiędzy pobranymi graftami. Jednakże wprawiony i doświadczony chirurg nie ustępuje szybkością poboru graftów przez robota. Specjaliści chirurgii są z pewnością szybsi i bardziej precyzyjni niż robot. Różnice pomiędzy metodą przeszczepu włosów FUE i ARTAS.

Przeszczep metodą STRIP

Jest to jedna z najstarszych metod przeszczepu włosów, która w dalszym ciągu jest stosowana w niektórych klinikach. Jest to jednak zabieg inwazyjny, w trakcie którego pobiera się (zwykle z okolicy potylicznej głowy) pasek o wymiarach około 15 x 1 – 2cm. Następnie zespół asystujący wycina pojedyncze grafty oraz przygotowuje je do implantacji. Podczas kolejnego etapu zabiegu zespół lekarski dokonuje nacięć w skórze, w których umieszczone zostaną przygotowane wcześniej grafty. Metoda STRIP poza inwazyjnym charakterem, w rezultacie powoduje także powstanie grubej blizny rysującej się na tylnej powierzchni skóry głowy. Więcej na temat metody STRIP dowiesz się na Czym się różnią metody przeszczepu włosów STRIP I FUE?

Wskazania do przeszczepu włosów

Na zabieg przeszczepu włosów może zdecydować się każdy, kto cierpi na nadmierne wypadanie włosów, bądź stracił znaczną ich część z powodu urazu, infekcji, blizn pooperacyjnych oraz w wyniku długotrwałego leczenia. Najczęstsze wskazania do przeprowadzenia zabiegu to m.in.:

 • łysienie plackowate,
 • łysienie androgenowe,
 • łysienie telogenowe,
 • łysienie po oparzeniach,
 • łysienie pourazowe,
 • łysienie po napromieniowaniu,
 • łysienie wynikające ze stanów zapalnych skóry,
 • blizny pooperacyjne.

Należy jednak pamiętać, że w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów transplantacji włosów konieczne jest całkowite wykluczenie przyczyn powstawania łysienia.

Jaką metodę wybrać?

Wybór odpowiedniej metody przeszczepu włosów uzależniony jest od obszaru wymagającego transplantacji, płci, przyczyn utraty włosów oraz zasobności przeznaczonych na ten zabieg kosmków. Jedną z najbardziej polecanych i popularnych metod jest metoda FUE. Jest to najbardziej nowoczesna i precyzyjna technika. Chirurg prowadzący przeszczep włosów dokonuje profesjonalnego, merytorycznego pod kątem medycznym wyboru najlepszej jakości materiału transplantacyjnego włosów (graftów). Nic więc dziwnego, że czynnik ludzki w metodzie FUE jest nie do zastąpienia.

Metoda FUE jest czasochłonną techniką, jednakże zarazem najbardziej precyzyjną i najmniej inwazyjną w porównaniu do wszystkich pozostałych metod transplantacyjnych. Pozwala to ograniczyć ewentualne powikłania, skrócić czas rekonwalescencji, dyskomfort nieestetycznych szwów oraz powstających  blizn.

Medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw potrzebom osób cierpiących na problemy związane z łysieniem. W tym celu specjaliści z całego świata dążą do udoskonalenia metod transplantacji włosów, które zagwarantują najlepsze efekty z możliwie najniższymi skutkami ubocznymi.

5/5 - (1 głos)

Zostaw komentarz