Skip to main content

Choć dobroczynne właściwości olejku rycynowego na włosy znane są już od setek lat, wciąż substancja ta dopiero prowadzana jest przez wiele kobiet do domowej pielęgnacji włosów. Wszystkim zastanawiającym się co na rozdwojone końcówki czy matowe i słabe włosy warto stosować, zdecydowanie polecamy olejek rycynowy.

Olejek rycynowy – co to jest?

Olej rycynowy na włosy, zwany także olejem rącznikowym, swoją nazwę wziął od rośliny, z której pochodzi – rącznika pospolitego (rycynusa). Charakteryzuje się bezbarwnym lub jasnożółtym kolorem oraz gęstą konsystencją. Pozyskiwany jest poprzez tłoczenie nasion na zimno, a swoje prozdrowotne właściwości zawdzięcza przede wszystkim znacznej zawartości kwasów tłuszczowych. Olej rycynowy na włosy bez problemu możemy nabyć w większości aptek i sklepów oferujących naturalne produkty do pielęgnacji, a jego cena jest niska, z racji łatwej dostępności tego specyfiku.

Koszt oleju rycynowego na włosy to zaledwie kilka – kilkanaście złotych. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że właściwości olejku rycynowego są niezwykle wszechstronne, a substancja ta bywa także wykorzystywana do produkcji mydeł, farb, słodyczy, kosmetyków, środków przeczyszczających, środków przeciwbólowych czy łagodzących podrażnienia skóry.

9 właściwości olejku rycynowego na włosy?

Olej rycynowy w sposób szczególny polecany jest osobom o włosach zniszczonych, suchych i pozbawionych blasku, ale także wszystkim, którzy zwyczajnie chcą zadbać o swoją fryzurę. Oleju rycynowego do włosów nie powinny jedynie stosować osoby o rozjaśnianych i wysokoporowatych włosach oraz borykające się z problemem nadmiernego wypadania włosów, gdy ciężka konsystencja tego specyfiku może prowadzić do utraty kosmyków.

Działanie oleju rycynowego na włosy to przede wszystkim poprawa ich wyglądu, nabłyszczenie, wygładzenie oraz polepszenie kondycji. Dobroczynny wpływ oleju rycynowego na włosy został stwierdzony na wielu przypadkach. Efekty stosowania olejku rycynowego na włosy to:

  1. zwiększenie ich puszystości i miękkości w dotyku,
  2. zwiększenie połysku włosów,
  3. grubsza struktura włosów,
  4. zmniejszenie łamliwości włosów,
  5. naturalne przyciemnienie koloru włosów,
  6. przyspieszenie porostu włosów,
  7. naprawa rozdwojonych końcówek,
  8. wzmocnienie cebulek włosów,
  9. zmniejszenie wypadania włosów.

Olejek rycynowy z powodzeniem można stosować także na brwi, paznokcie czy rzęsy, w celu polepszenia ich wyglądu.

Olej rycynowy na włosy

Maska na włosy z oleju rycynowego

Olej rycynowy, z racji swojej ciężkiej konsystencji, bywa trudny do rozprowadzenia na skórze w czystej postaci, ale za to doskonale nadaje się do przygotowania maski na włosy. Można połączyć go np. z 1 żółtkiem jaja, naftą kosmetyczną, olejkiem migdałowym, kokosowym lub 1 łyżką zwykłej oliwy z oliwek, aby uzyskać odżywczą maskę na włosy, którą można zaaplikować na całą długość włosów lub tylko na wybrane ich partie.

Opcjonalnie mieszaninę taką możemy wzbogacić o kilka kropel witaminy A+E w płynie lub zwykłego soku z cytryny. Zastosowanie oleju rycynowego na włosy może opierać się na nawilżaniu końcówek włosów, które są suche lub rozdwojone. Olej rycynowy na włosy dobrze jest też stosować na skórę głowy oraz nasadę włosów. Widoczne efekty stosowania oleju rycynowego na włosy pojawią się już po 3-miesięcznej kuracji.

Olej rycynowy na włosy – jak stosować?

Jeśli nie chcemy łączyć oleju rycynowego na włosy z innymi substancjami, możemy zwyczajnie delikatnie spróbować wmasować go opuszkami palców w skórę głowy lub ewentualnie wcześniej nieco podgrzać, aby nabrał rzadszej konsystencji, która będzie łatwiejsza do wcierania. Nie należy przesadzać z wykorzystywaniem oleju rycynowego na włosy, gdyż może to prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry głowy.

Maska na włosy z oleju rycynowego

Rozsądną częstotliwością wydaje się stosowanie go maksymalnie 2 razy w tygodniu. Olejek rycynowy na włosy można mieć nałożony przez kilka do kilkunastu godzin, ale warto obserwować jak reaguje na niego nasza skóra i dopasować optymalny czas pielęgnacji. Aby wzmocnić działanie oleju rycynowego na włosy, można owinąć głowę ręcznikiem i przez chwilę skierować na nią strumień ciepłego powietrza z suszarki do włosów. Olej rycynowy na włosy wystarczy zmyć zwykłym szamponem, choć z racji jego tłustej konsystencji konieczne może okazać się dwukrotne umycie głowy.

Zanim sięgniemy po wyszukane kosmetyki na zniszczone włosy, warto przetestować kurację olejem rycynowym, który możliwe, że poprawi kondycję naszych włosów lepiej niż niejedna odżywka czy szampon, a okaże się znacznie tańszy.

 

One Comment

Zostaw komentarz