Dla każdego człowieka, niezależnie od płci, proces łysienia lub utraty włosów – powoduje bardzo duży dyskomfort psychiczny, niezależnie od przyczyny jego powstania. To wyjątkowo duże obciążenie emocjonalne, które bardzo mocno odciska piętno, zarówno na poczuciu własnej wartości, pewności siebie, jak i na ogólnym samopoczuciu pacjenta. Utrata włosów na skórze głowy związana jest najczęściej z zaburzeniami hormonalnymi lub naturalnym cyklem włosa.

Dlaczego włosy wypadają?

Proces wypadania włosów oraz łysienia może być skutkiem zaburzeń hormonalnych, złej diety, stresu lub procesu chorobowego w organizmie pacjenta. Najczęstszą przyczyną jest jednak działanie męskiego hormonu – testosteronu.

Testosteron znajdujący się we krwi, pod wpływem działania specyficznych enzymów, zmienia się na bardzo aktywny hormon dihydrotestosteron (DHT), który przyczynia się do obkurczania i ostatecznie, miniaturyzacji, i niszczenia mieszków włosowych. Pomimo, iż całą winą za wypadania włosów obarczany jest właśnie DHT – należy pamiętać o uwarunkowaniach genetycznych mających wpływ na stan naszych włosów.

Ciekawym faktem jest to, że mieszki włosowe usytuowane w części potylicznej głowy są praktycznie całkowicie odporne na działanie niszczącego hormonu DHT. Dlatego nawet u osób silnie łysiejących – na części potylicznej zostaje zazwyczaj wystarczająca ilość włosów do pobrania jednostek włosowych oraz wykonania transplantacji. Mieszki z tej okolicy głowy – są odporne na wypadanie tzw. permanentne.

Geny a wypadanie włosów

Łysienie androgenowe u kobiet, czyli utrata włosów pod wpływem męskiego hormonu, zdarza się zdecydowanie rzadziej. Najczęstszą przyczyną wypadania włosów u kobiet – jest niedobór estrogenów. Łysienie kobiet odznacza się całkowicie inną specyfiką niż u mężczyzn. Występują silnie przerzedzenia włosów na czubku głowy i w okolicach czoła. Dokonanie przeszczepu u kobiet wiąże się zatem bardziej z zagęszczeniem włosów niż miejscowym przeszczepem całego obszaru łysiny.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów ( ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

ocena artykułuocena artykułuocena artykułuocena artykułuocena artykułu (9 głosów, średnia: 5,00 na 5)

Zostaw komentarz

    • pl
    • en