Jakie witaminy na włosy zażywać? Jaką dietę stosować, aby była ona bogata w witaminy dobre dla włosów? Mocne, lśniące i bujne włosy to marzenie każdej kobiety i mężczyzny. Niestety, koloryzacja i rozjaśnianie włosów często znacznie pogarsza ich kondycję. Jak zadbać o włosy? Oprócz stosowania odżywek na włosy ważne jest również wzmacnianie włosów od wewnątrz, poprzez przyjmowanie przeróżnych witamin korzystnie wpływających na włosy.

Witamina A na wzmocnienie włosów

Wpisując w wyszukiwarkę frazę „witaminy na włosy”, najczęściej poszukujemy informacji jakie witaminy na wzmocnienie włosów stosować. Witamina A jest zdecydowanie najważniejszą wśród witamin przeciw wypadaniu włosów, witamin na suche włosy , witamin na włosy łamliwe oraz witamin na rozdwajające się końcówki włosów. Odpowiada ona za prawidłowy metabolizm zrogowaciałych komórek włosa i innych komórek ciała, korzystnie wpływając przede wszystkim na włosy, skórę oraz wzrok.

Witaminę A znajdziemy głównie w tkankach zwierzęcych. Wykazuje ona również wysoką zawartość w takich produktach jak: masło, ser, mleko, jajka, marchew czy pomidory.

Witaminy na włosy – wzmacniające i na wypadanie

Witaminy na włosy – wzmacniające i na wypadanie

Witaminy na włosy z grupy B

Witaminy z grupy B biorą bezpośredni udział w fizjologicznych procesach wzrostu włosów. Ponadto stanowią ochronę włosów przez przeróżnymi chorobami oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. W skład witamin z grupy B wchodzą:

  • Witamina B1 i B2 – to witaminy przeciw powstawaniu łupieżu. Uczestniczą w regulacji pracy gruczołów łojowych oraz przyspieszają regenerację tkanek i komórek. Witaminy te występują np. w ziarnach słonecznika, mleku, brokułach, mięsie (schab, wieprzowina).
  • Witamina B3 – to witamina, która wpływa na odżywienie włosów. Sprawia, że składniki odżywcze z pożywienia oraz tlen skuteczniej dostarczane są do wszystkich tkanek oraz komórek, w tym także do włosów. Witamina B3 występuje gównie w mięsie, szczególnie wieprzowym oraz drobiowych, ale także w ziemniakach czy też produktach zbożowych.
  • Witamina B5 – to witamina poprawiająca pigmentację włosów. Bierze udział w procesach regeneracyjnych włosów oraz opóźnia siwienie włosów. Powoduje również wzrost ilości włosów. Aby dostarczyć organizmowi witaminy B5 musimy wzbogacić naszą dietę o takie produkty jak: ryby (szczególnie śledzie oraz makrele), mięso (szczególnie wątróbka i kurczak), otręby pszenne, brązowy ryż, pieczarki, brokuły.
  • Witamina B6 – to witamina korzystnie wpływająca na wzrost włosów oraz siwienie. Uczestniczy ona w procesie wytwarzania włosów, wpływając na podziały komórek w mieszkach włosowych. Źródłem witaminy B6 może być np. kasza gryczana i mięso (szczególnie kurczak oraz indyk).
  • Witamina B9 – popularny kwas foliowy to również witamina korzystnie wpływająca na wzrost włosów oraz przeciwdziałająca łysieniu. Możemy znaleźć ją w zielonych warzywach, takich jak szpinak, kalafior, brokuł, sałata, szparagi czy brukselka.
  • Witamina B12 – to witamina polecana osobom cierpiącym na wypadanie włosów, szybkie przetłuszczanie włosów oraz siwienie. Pożywienie bogate w witaminę B12 to wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso, ryby, ale także sery, jajka, mleko.
witaminy z grupy B na włosy

witaminy na włosy z grupy B

Witamina E na lśniące włosy

Jeśli zastanawiamy się jak poprawić wygląd włosów, zdecydowanie warto postawić na witaminę E. Sprawi ona, że włosy nabiorą połysku oraz staną się aksamitne i miłe w dotyku. Witaminy E ochraniają włosy oraz mieszki włosowe przed działaniem wolnych rodników, a także zapewnia lepsze krążenie krwi w skórze głowy, które również ma wpływ na ich stan.

Witamina E obecna jest głównie w zbożach, oleju słonecznikowym, sojowym, kukurydzianym, migdałach, orzechach laskowych.

Witamina H na łysienie i siwienie włosów

Osobom wzmagającym się z problemem łysienia bądź siwienia włosów, polecane jest zażywanie witaminy H. Znana ona jest również pod nazwą biotyna. Witaminę H nasz organizm może pobrać, jeśli dostarczymy mu dietę bogatą w orzechy, szpinak, marchew, pomidory, grzyby, migdały, żółtka jaj, drożdże piwne, warzywa strączkowe, wątrobę wołową czy też czekoladę.

Witamina C i F na kondycję włosów

Witamina C  zapewnia włosom niezbędny dla ich prawidłowego rozwoju kolagen. Włosy będą dzięki niemu zachowane w dobrej kondycji. Witaminę C nasz organizm czerpie głównie z owoców cytrusowych, czarnej porzeczki, papryki, jabłek.

Na witaminę F składa się zespół nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają działanie stymulujące oraz ochronne. Witamina F potrzebna jest do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki naszego ciała, w tym komórek włosów. Można znaleźć ją w tranie, większości rodzajów olejów, rybach morskich, orzechach, kiełkach pszenicy, mleku, awokado, nasionach dyni oraz mięsie.

Piękne włosy to piękny wygląd i płynące z niego dobre samopoczucie. Mówi się, że włosy świadczą o zdrowiu człowieka. Dbanie o dobry stan swoich włosów poprzez regularne zażywanie suplementów diety oraz witamin dla włosów, można więc potraktować jako element dbałości nie tylko o wygląd, ale i o swoje zdrowie.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Zostaw komentarz