Wypadanie włosów jest zjawiskiem normalnym i jest konsekwencją naturalnego cyklu życia włosów. Dziennie możemy tracić od 50 a nawet do 150 włosów. Nawet jeśli wydaje nam się, że tracimy dość dużą ilość włosów, nie ma powodu do niepokoju. Dopóki trwa zdrowy wzrost włosów – ich gęstość pozostanie stabilna.

Nadmierne wypadanie włosów

Jeżeli jednak zauważymy, że nasze włosy ulegają przerzedzeniom lub zaobserwujemy pojawiające się łyse miejsca na naszej głowie czy zakola – może to być oznaką, że należy zasięgnąć porady farmaceuty. Jeśli wypadanie włosów pojawia się nagle lub jest wyjątkowo nasilone, niezbędna jest konsultacja z dermatologiem. Dermatolog może wykryć leżące u podstaw tej sytuacji problemy oraz zjawiska patologiczne związane z nadmiernym wypadaniem włosów, np.: niedobór żelaza, problemy z tarczycą lub problemy hormonalne, skutki uboczne niektórych leków – które mogą przyczynić się do utraty włosów.

proces wypadania wlosow

proces wypadania włosów

Wypadanie włosów w statystykach

Kiedy jesteśmy w dobrej kondycji zdrowotnej – dobowa utrata włosów może wynosić od 50-do 70 a nawet 150 sztuk. Liczba wypadających włosów – powyżej tej górnej granicy powinna nas zaniepokoić i zdeterminować nas do udania się do specjalisty, aby dokonać odpowiedniej diagnostyki.

zobacz także: Starzenie się włosa – profilaktyka anty-aging

Przeciętny człowiek ma około 100 000 włosów. Każdy mieszek włosowy wytwarza włosy, które rosną od kilku do kilkunastu milimetrów w ciągu miesiąca. Faza wzrostu włosa trwa średnio – od dwóch do sześciu lat. Na chwilę przed wypadnięciem włos znajduje się w fazie spoczynku. Szybko zastępowany jest nowym włosem i cykl zaczyna się od nowa. W fazie wzrostu powinno znajdować się minimum 85% włosów znajdujących się na głowie. Włosy znajdujące się w fazie spoczynku – systematycznie wypadają. Jest to naturalny i fizjologiczny proces. Większość ludzi obserwuje wypadanie około 50-100 włosów dziennie. Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów – 9 przyczyn wypadania włosów

Wypadanie włosów – 9 przyczyn wypadania włosów

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

 • Stres – w okresie wzmożonego podenerwowania i stresu –  w konsekwencji przyczynia się do problemów z wypadaniem włosów.
 • Choroby tarczycy – duże ilości wypadających włosów mogą być symptomem problemów z tarczycą.
 • Niewłaściwa dieta – osłabienie włosów może wynikać z niedoborów witamin i minerałów. Takich jak żelazo, witamina H, witamina A, kwas foliowy, krzem, magnez, cynk.
 • Leki – warto sprawdzić, czy leki, które zażywamy, nie powodują skutków ubocznych w postaci m.in. wypadania włosów.
 • Anemia – niedobór żelaza, ale także cynku, może spowodować nadmierne wypadanie włosów. Warto wówczas wykonać badania krwi.
 • Hormony – hormon androgenowy, dihydrotestosteron, oddziałuje na mieszki włosowe powodując łysienie androgenowe, występujące u mężczyzn w kątach czołowych ( zakola)  lub na szczycie głowy u kobiet.
 • Niewłaściwa pielęgnacja – naszym włosom zdecydowanie nie służy ich częste farbowanie, rozjaśnianie lub stosowanie silnych preparatów do stylizacji.
 • Choroby skóry – grzybica, łuszczyca, łupież, łojotokowe zapalenie skóry itp.
 • Pora roku – ze względu na jesienne i wiosenne przesilenie. Nasz organizm może reagować osłabieniem a wówczas włosy mogą wypadać w większej ilości niż zwykle. W takiej sytuacji powinno się zadbać o odpowiednią dietę bogatą w witaminy i minerały, aby odżywić ciało a włosy stały się piękne i błyszczące.
Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

ocena artykułuocena artykułuocena artykułuocena artykułuocena artykułu (5 głosów, średnia: 4,80 na 5)

2 komentarze

Zostaw komentarz

  • Polski
  • Angielski