Skip to main content

Łuszczyca skóry głowy to dość uciążliwa choroba o charakterze przewlekłym. Pacjenci często zmagają się z okresami remisji i zaostrzeń, które występują naprzemiennie. Charakterystyczne objawy choroby to łuszczące się płaty skóry, pod którymi znajduje się zaczerwieniona tkanka. Z łuszczycą można na szczęście skutecznie walczyć, a kluczem do sukcesu jest dobra diagnostyka i wysokiej jakości leczenie.

Jakie są przyczyny łuszczycy głowy?

Przyczyny łuszczycy skóry głowy mimo wielu badań nie zostały do końca poznane. U podłoża łuszczycy leżą przyspieszone podziały komórek naskórka oraz zaburzenia procesu złuszczania. W zdrowej skórze proces przemiany komórek trwa 26-28 dni. W tym czasie komórka rozwija się, dojrzewa i obumiera. U pacjentów z łuszczycą skóry głowy proces ten trwa około 4 dni. Nowe komórki dojrzewają zbyt szybko, a stare nie nadążają ze złuszczaniem.

Naskórek osób chorych jest zatem grubszy i tworzy się na nim warstwa martwych komórek w postaci łusek. Organizm atakuje własne komórki, ponieważ uznaje je za szkodliwe lub obce. Wpływ na wystąpienie łuszczycy mają również urazy mechaniczne, infekcje, przyjmowanie niektórych leków i ciąża.

Objawy łuszczycy skóry głowy

Zmianom skórnym na skórze głowy towarzyszy zazwyczaj świąd, uczucie pieczenia lub bolesność. Na owłosionej skórze głowy zmiany mogą przyjąć różny charakter – od pojedynczych i drobnych różowoczerwonych grudek do twardych i zlewających się zmian. Bardziej zaawansowane zmiany mogą przybrać postać suchych i nawarstwionych tarczek ze srebrzystobiałą łuską. Zmiany skórne na głowie często przechodzą na okolicę czoła, uszu oraz karku.

Złuszczanie naskórka w łuszczycy głowy bywa często mylone z łupieżem lub łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Pierwsze objawy choroby mogą wystąpić u bardzo młodych osób (najczęściej nastolatków) lub u osób po 50. roku życia.

Łuszczyca skóry głowy

Łuszczyca skóry głowy a wypadanie włosów

Chorobie może towarzyszyć nadmierne wypadanie włosów. Wypadanie włosów jest spowodowane kilkoma przyczynami, do których zaliczymy np. częste drapanie skóry. Preparaty stosowane w leczeniu łuszczycy zawierają często kwas salicylowy, który może wpływać na uszkodzenie mieszków włosowych.

Diagnostyka łuszczycy skóry głowy

Chorobę może zdiagnozować trycholog lub dermatolog. Przydatny będzie wywiad z pacjentem, podczas którego uzyskuje się bardzo precyzyjne informacje. Najważniejsze są jednak badania trychologiczne, do których zaliczymy trichoskopię. Badanie zostanie wykonane urządzeniem przypominającym długopis.

Głowica trichoskopu jest wyposażona w kamerę, która umożliwia powiększenie struktury skóry. Wykonane zdjęcia można przesłać do analizy do laboratorium. Istnieje również możliwość pobrania i zbadania mieszków włosowych, a badanie to nazywamy trochogramem. Wspomniane badania będą pomocne w diagnozowaniu choroby i stwierdzenia stadium zaawansowania choroby.

Leczenie łuszczycy skóry głowy

Pomimo dostępności bardzo nowoczesnych leków, łuszczyca skóry głowy nie zniknie na stałe, a leczenie pozwoli doprowadzić do remisji. Leczenie przeprowadza się w dwóch etapach. Najpierw stosuje się leki złuszczające skórę, co pozwoli na usunięcie łuski. Drugi etap to leki hamujące proces zapalny i nadmierną proliferację naskórka. Można wykorzystać również leczenie ogólne, które polega na podaniu retinoidów. Leki doustne stosuje się w bardzo zaawansowanych przypadkach choroby. Lekarz dobiera leczenie na podstawie oględzin skóry głowy i stopnia zaawansowania choroby. W przypadku niskiej skuteczności leczenia można zmienić jego sposób.

Zabiegi na skórę głowy

W leczeniu łuszczycy pomocne będą zabiegi wykonywane na skórę głowy. Zaliczymy do nich:

  • Mezoterapia skóry głowy: zabieg polega na podskórnym podaniu mieszanek odżywczych. Wykorzystuje się w tym celu mieszanki witamin lub osocze bogatopłytkowe. Mezoterapię można przeprowadzić za pomocą igieł — odżywczy koktajl wstrzykuje się za pomocą kaniuli. Można również skorzystać ze specjalnego pistoletu.
  • Terapia UVA/UVB/PUVA: zabiegi polegają na naświetlaniu skóry głowy.
  • Dr CYJ Hair Filler: podanie podskórne specjalnego preparatu zapobiegającego utracie włosów i pobudzeniu ich wzrostu.

Trycholog może wykonać również inne zabiegi na skórę głowy, które dopasuje do indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Łuszczyca skóry głowy to dość trudna do leczenia choroba, która objawia się okresami remisji i nasilenia. Wszechstronne leczenie zwiększy szansę na remisję choroby, czyli ograniczenie jej objawów.

Domowe sposoby na łuszczycę skóry głowy

Za pomocą domowych metod również możemy ograniczyć rozwój łuszczycy. Domowe sposoby powinny być jednak tylko dodatkiem do specjalistycznego leczenia prowadzonego przez lekarza. Pacjenci z łuszczycą powinni uważać na wszelkie czynniki mające wpływ na podrażnienia skóry. Muszą zatem uważać na nadmierną ekspozycję na słońce.

Głowę należy myć za pomocą łagodnych szamponów. Unikać należy drapania skóry głowy, ponieważ wywoła to uszkodzenie skóry i osłabi cebulki włosowe. Włosy trzeba rozczesywać w delikatny sposób za pomocą miękkich szczotek lub grzebieni z szeroko rozstawionymi ząbkami. Zbilansowana dieta, unikanie alkoholu i papierosów również wspomogą leczenie.

5/5 - (1 głos)

Zostaw komentarz