Skip to main content

Pielęgnacja włosów to nie tylko używanie dobrej jakości szamponu i odżywek, ale również stosowanie maseczek na włosy. Domowe maseczki na włosy potrafią zdziałać cuda, mimo że składają się z prostych składników. Maseczka do włosów powinna być dobrana w zależności od rodzaju włosów. Nieco inną maseczkę powinno wybierać się w przypadku włosów mających skłonność do przetłuszczania się, a inną w przypadku bardzo zniszczonych włosów. Jakie zatem maseczki na włosy warto stosować?

Maseczka intensywnie nawilżająca włosy

Maseczki do włosów, również te przyrządzone w domowych warunkach, mają różne zastosowanie. Dlatego warto znać działanie poszczególnych składników maseczki. W przypadku włosów z tendencją do przesuszania się warto stosować maseczki na włosy głęboko nawilżające. Do takich należy między innymi maseczka z awokado oraz miodu i oleju z pestek winogron. Awokado w swoim składzie posiada kwasy wielonasycone, które doskonale wygładzają strukturę włosów. Natomiast olej z pestek winogron bogaty jest w kwas linolowy, który posiada niezwykłe właściwości nawilżające. Miód dzięki bogactwu krzemu, miedzi i cynku wzmocni cebulki włosowe. Aby przygotować maseczkę wystarczy jedno awokado rozgnieść z jedną łyżką oleju z pestek winogron oraz łyżeczką miodu. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na całą długość włosów. Po około 30 minutach maseczkę zmywamy przy użyciu szamponu.

Inną propozycją maseczki nawilżającej włosy jest maseczka z żółtek jaj. Maseczka głęboko nawilża włosy, a co więcej odżywia je. Do przygotowania maski będą potrzebne 2 żółtka jaj, witamina E oraz 2 łyżki nafty kosmetycznej. Wszystkie składniki należy dokładnie połączyć i pozostawić na około 10 minut. Po tym czasie maska jest gotowa do nałożenia. Nakładać ją powinno się na całą długość włosów. Po nałożeniu włosy zawijamy pod foliowy czepek lub ręcznik. Po upływie 30 minut maskę można zmyć.

Maseczki nawilżające warto stosować przynajmniej raz w tygodniu. Regularne stosowanie domowych masek nawilżających na włosy pozwala na widoczne zmiany w kondycji włosów.

Maseczka regenerująca i wzmacniająca włosy

Jeżeli włosy są cienkie i zniszczone przez codzienną stylizację, to warto zastosować maski oparte na składnikach odżywczych i regenerujących, które nie tylko poprawią kondycję włosów, ale również je wzmocnią. Przykładem takiej maski jest maska z siemienia lnianego na włosy, który jest bogaty w witaminy E, potas, białka oraz cynk. Dzięki tym składnikom włosy będą odżywione i wzmocnione. Maseczka jest bardzo prosta do przyrządzenia. Wystarczy ¼ szklanki siemienia lnianego gotować przez 10 minut w szklance wody. Po tym czasie maseczka powinna przyjąć konsystencję kisielu. Należy ją odcedzić przez sitko oraz poczekać do ostygnięcia. Przygotowaną i ostudzoną maseczkę nakładamy na całą długość włosów oraz skórę głowy. Maska powinna być na włosach minimum 20 minut. Po tym czasie można ją spłukać, a włosy umyć szamponem.

Intensywne regenerujące właściwości wykazuje również maska zrobiona z jogurtu naturalnego, olejku z kiełków pszenicy oraz soku z cytryny. Łączymy ze sobą 3 łyżki jogurtu naturalnego, kilka kropel olejku oraz łyżeczkę wyciśniętego soku z cytryny. Po dokładnym zmieszaniu składników, maskę nakładamy na włosy i pozostawiamy minimum na 15 minut.

Maseczka na włosy wypadające

Jeśli zauważamy wzmożone wypadanie włosów, warto zastosować maseczki oparte na oleju z czarnuszki, oleju kokosowym oraz olejku rycynowym. Pierwszą maseczką, jaką wzmocnimy włosy jest maseczka oparta na oleju z czarnuszki, który jest cennym źródłem kwasów tłuszczowych oraz potasu, miedzi, cynku, żelaza i wapnia. Do wykonania maseczki potrzeba 20 g oleju z czarnuszki, 20 g henny w proszku oraz 60 g octu winnego. Wszystkie składniki mieszamy oraz nakładamy na włosy i skórę głowy. Maseczka powinna pozostać na włosach co najmniej przez godzinę. Po tym czasie należy ją zmyć.

Równie korzystne właściwości wykazuje wcieranie samego oleju z czarnuszki w skórę głowy. Można również z jego użyciem zrobić olejowanie włosów. W tym celu olej z czarnuszki nanosimy na skórę głowy oraz całą długość włosów. Następnie włosy owijamy folią spożywczą oraz ręcznikiem i pozostawiamy maskę na całą noc. Rano zmywamy szamponem.

Olej kokosowy to kolejny składnik domowych maseczek, który zawiera wiele witamin oraz substancji cennych dla zdrowego wzrostu włosów. Do przygotowania maski z olejem kokosowym będzie potrzebny również aloes. Dzięki temu połączeniu dodatkowo nasze włosy pozostają nawilżone. 3 łyżki oleju kokosowego mieszamy z 1 łyżką aloesu. Powstałą maskę nakładamy na włosy i pozostawiamy na 30 minut. Następnie maskę zmywamy. Olej kokosowy może być również stosowany jako maska na włosy bez mieszania z innymi składnikami. Ponadto nakładając go tylko na końcówki, zostaną one zregenerowane i nie będą się tak rozdwajać.

maseczka z oleju kokosowego

Warto również przygotować maseczkę z oleju rycynowego, który przyspiesza porost włosów oraz wzmacnia cebulki włosowe ograniczając wypadanie włosów. Do maski na włosy potrzebujemy 1 żółtko, łyżkę oleju rycynowego oraz łyżkę oliwy z oliwek lub nafty kosmetycznej. Składniki należy wymieszać oraz nałożyć na włosy. Dobrze jest założyć czepek foliowy lub owinąć włosy folią spożywczą. Maskę powinno trzymać się na włosach przez minimum godzinę. Po tym czasie można ją zmyć. Podczas ostatniego płukania włosów warto jeszcze dodać sok z cytryny lub ocet jabłkowy.

Domowe maseczki do włosów powinny być stosowane minimum raz w tygodniu. Jednak częstotliwość ich stosowania należy uzależnić przede wszystkim od kondycji włosów. Jeśli są bardzo zniszczone lub suche, odpowiednią maskę warto stosować nawet 3 razy w tygodniu.

 

Zostaw komentarz

[elfsight_click_to_call id="1"]