Bezpośrednio po zabiegu, Pacjentowi zaleca się kilkugodzinny, relaksujący odpoczynek. Może dojść u Pacjenta do wystąpienia bólów głowy lub obrzęków tkanek poddanych ingerencji. W bolących miejscach – zalecamy również stosowanie zimnych okładów. Odradza się spożywania kawy, alkoholu oraz palenia papierosów.

Pacjentowi po zabiegu przeszczepu włosów – nie zakłada się na głowę żadnego opatrunku. Aby jednak zabezpieczyć głowę przed zanieczyszczeniami płynącymi z zewnętrznych czynników atmosferycznych – sugerujemy nałożenie nieobciskającego, luźnego i wykonanego z naturalnych materiałów nakrycia głowy.

Co dzieje się po operacji przeszczepu włosów?

W ciągu kilku dni po zabiegu – Pacjent może odczuwać drętwienie oraz swędzenie miejsc poddanych zabiegowi transplantacji, co jest bezsprzecznym dowodem na wystąpienie naturalnego procesu gojenia się mikroranek poprzeszczepowych. Istnieje możliwość wystąpienia obrzęku czoła i może on potrwać od 2-6 dni. Jeżeli objawy opuchlizny nie ustąpią – Pacjent powinien ponownie skonsultować się z lekarzem. – dr Turkowski jest dostępny dla swoich Pacjentów o każdej porze dnia i nocy.

W ciągu kilku dni po przeszczepie włosów – zalecamy Pacjentowi, aby przygotowując się do snu – układał głowę w taki sposób, aby była ona uniesiona pod kątem 45 stopni.

Zalecenia lekarskie przed i po zabiegu przeszczepu włosów

Już następnego dnia po operacji transplantacji, Pacjent może delikatnie umyć głowę pod bieżącą, ciepłą wodą, starając się unikać dotykania miejsc, które zostały zoperowane. Do wysuszenia głowy nie można używać suszarki a najlepszym do tego sposobem będzie delikatnie dotykanie skóry głowy miękką i czystą gazą lub innym sterylnym materiałem. Mając na uwadze nasze rady dotyczące mycia głowy w okresie pooperacyjnym – powtarzamy te czynności do 7-14 dni od zabiegu.

W ciągu kilku dni od przeszczepu – cebulki zaczynają odbudowywać się, wracają one do naturalnego stanu swojej witalności i rozpoczyna się proces „ukorzeniania”.

obszar dawczy tył głowy bezpośrednio po zbiegu

obszar dawczy tył głowy bezpośrednio po zbiegu

Sugestie oraz wskazówki postępowania po zabiegu transplantacji włosów

W tym okresie można już również rozpocząć używanie łagodnego szamponu i delikatnie dotykać obszar poddany operacji podczas mycia głowy. Strupki będące efektem gojenia się, powstające wokół transplantów – będą odpadały w ciągu około 14 dni od zabiegu. Pacjent nie musi się obawiać, że mieszki włosowe wypadną razem z odpadającymi strupkami. Jest to normalny proces regeneracyjny przeszczepionych włosów. Dopiero sytuacja pojawienia się krwawienia w miejscach przeszczepu – może być zagrożeniem dla powodzenia operacji i wymaga natychmiastowego zgłoszenia się do ponownej konsultacji z lekarzem. Jednak pragniemy zapewnić i uspokoić Państwa, że są to niesłychanie rzadkie sytuacje a piszemy o nich tylko dlatego, aby jak najwierniej przekazać Państwu całe spektrum wiedzy i przypadków związanych z tematem przeszczepów.

Przeszczepione włosy – w okresie do 3 miesięcy od dnia transplantacji – wzrastają a następnie wypadają. Powodem jest szok pooperacyjny mieszka włosowego, który przechodzi w fazę uśpienia trwającą około 12 tygodni. Po tym okresie, włosy zaczynają rosnąć już „na stałe”. Natomiast pełny wzrost i odbudowa całkowitej struktury włosa po zabiegu – może zając nawet około roku czasu. Mikroblizny w okolicy biorczej zakrywane są przez odrastające po ogoleniu do przeszczepu włosy.

We wczesnej fazie wzrostu włosów przeszczepionych – mogą wystąpić drobne stany zapalne występujące dookoła pojedynczych mieszków. Może to być spowodowane wrastaniem pod naskórek nowych włosów i pojawianie się pęcherzyków zapalnych. Zalecamy stosowanie w tym przypadku okładów z ciepłych kompresów.

Jeżeli mieszki włosowe zostały wszczepione w sposób prawidłowy, cebulki będą produkowały włosy przez całe życie. Jeżeli zatem zależy Państwu na transplantacji na najwyższym poziomie, bez przykrych powikłań i niemiłych niespodzianek – zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszych usług – zaprasza dr Turkowski.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Zostaw komentarz