Skip to main content

Zastanawiasz się co stosować na wypadanie włosów? Niedobór witamin i minerałów może znacznie osłabić organizm i wpłynąć na gęstość i kondycję włosów. Do problemu wypadania włosów należy podejść kompleksowo, czyli wykryć jego przyczynę, wyleczyć i zapobiegać. Pomocne w utrzymaniu dobrej kondycji włosów lub jej odbudowie są suplementy i witaminy, które bez problemu można dostać w aptece. Należy pamiętać, że nie jest to leczenie przyczynowe wypadania włosów.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zdrowej diety bogatej w witaminy i minerały, a także spożywanie dobroczynnych ziół. Polecane jest wykonywanie domowych maseczek, które pomogą wzmocnić, odżywić włosy, a także pobudzić je do wzrostu. W ostatnim czasie modne stało się olejowanie włosów, które pomaga zatrzymać w nich wodę. Istnieje wiele metod leczniczych, a także naturalnych, które doprowadzą do wzmocnienia włosów i ograniczenia ich wypadania.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Jedną z najczęściej występujących przyczyn wypadania włosów jest łysienie androgenowe. Schorzenie polega na nadwrażliwości mieszków włosowych na męskie hormony. Mieszki włosowe stają się wówczas osłabione i matowe. Włosy szybciej wypadają, natomiast na ich miejsce dużo wolniej lub wcale nie pojawiają się nowe mieszki. Powoduje to ogólne osłabienie włosów i ich przerzedzenie. Na wygląd włosów wpływ mają także geny oraz ogólny stan zdrowia i styl życia. Wypadanie włosów jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie. Należy zwrócić uwagę, gdy wypada więcej niż 100 włosów dziennie.

Wówczas mamy do czynienia z problemem nadmiernego wypadania włosów i należy rozpocząć poszukiwanie przyczyn i leczenie. Nagłe wypadanie włosów może być odpowiedzią na długotrwały i silny stres. Lekarze wskazują także inne przyczyny wypadania włosów i są to między innymi niedobory mikroelementów i makroelementów np. cynku lub żelaza. Duża grupa przyczyn to zaburzenia hormonalne np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Do wypadania włosów mogą się przyczynić grzybica skóry głowy lub łojotokowe zapalenie skóry głowy. Stosowanie różnego rodzaju leków np. podczas chemioterapii, środki antykoncepcyjne lub przeciwzakrzepowe również mogą osłabić włosy.

Nieodpowiednia dieta także ma wpływ na kondycję włosów. Należy unikać cukru, a także dużej ilości produktów przetworzonych. Dieta powinna być bogata w witaminy i ważne minerały, a także zawierać odpowiednią ilość białka. Codzienna stylizacja włosów może doprowadzić do ich wypadania. Należy unikać częstego farbowania włosów i stosowania silnych kosmetyków. Włosów nie należy wiązać bardzo ciasno, gdyż to osłabia cebulki włosa. Lekarze wspominają także o unikaniu podczas suszenia włosów wysokich temperatur. Więcej o przyczynach wypadania włosów znajdziesz na Wypadanie włosów – jakie są przyczyny wypadania włosów u kobiet i mężczyzn.

Tabletki na wypadanie włosów – jakie wybrać?

Jeśli zauważymy nadmierne wypadanie włosów, należy koniecznie udać się do lekarza. Specjalista zbada przyczyny wystąpienia problemu i zacznie je usuwać. W zależności od przyczyny wypadania włosów stosuje się różnego rodzaju terapie. Jeśli pacjent ma problemy hormonalne, należy wdrożyć leczenie mające na celu wyrównanie poziomu hormonów. Niedobory różnych składników odżywczych należy uzupełnić wprowadzając nową dietę lub leki. Koncerny farmaceutyczne proponują bardzo nowoczesne tabletki na porost włosów. Wybór tego preparatu to zadanie doświadczonego lekarza.

leki na wypadanie wlosow

Aminexil i Minoksydyl

Istnieją bardzo popularne leki na wypadanie włosów, które proponowane są przez lekarzy: Aminexil i Minoksydyl. Aminexil to składnik płynów do skóry głowy. Wpływa on na odżywienie mieszków włosowych, ponieważ poprawia ukrwienie skóry głowy. Dzięki temu zapobiega i hamuje wypadanie włosów, a także ułatwia dostarczanie do nich substancji odżywczych. Bardzo podobne działanie wykazuje Minoksydyl, który jest dostępny także w formie ampułek. Lek pozwala odwrócić skutki łysienia w dość szybkim czasie. Należy go stosować regularnie, ponieważ to gwarantuje jego poprawne działanie. Dla mężczyzn wielu lekarzy poleca zastosowanie Finasterydu, który dostępny jest w formie tabletek. Lek ten wydawany jest jedynie na receptę. Doprowadza on do zahamowania wytwarzania męskiego hormonu DHT.

Jakie witaminy i suplementy na wypadanie włosów?

Do suplementów diety zaliczamy preparaty, które pomogą uporać się z problemem łysienia. Dostępne w aptekach suplementy diety posiadają w swoim składzie witaminy, minerały i zioła. Ogromną rolę we wspomaganiu leczenia odgrywają witaminy i minerały. Bez ich odpowiedniej ilości możemy zapomnieć o zdrowych włosach. Najlepiej dostarczać je w dobrze zbilansowanej diecie. Można jednak w tym celu wspomóc się suplementami diety. Preparaty te zawierają dużą ilość witaminy A, która odpowiada za regulację wydzielania sebum. Przydatna okaże się także witamina B, która pozytywnie wpłynie na kondycję włosów. Witaminy C i E usprawnią krążenie skóry głowy. Prawidłowe dotlenienie i odżywienie spowoduje lepszy porost włosów i sprawi, że będą bardziej błyszczące. Więcej o witaminach na wypadanie włosów znajdziesz na Witaminy na włosy wzmacniające i na wypadanie.

Żelazo, chrom i miedź

Pomocne okażą się także żelazo, chrom i miedź, które zapobiegają wypadaniu włosów i je wzmacniają. We wchłanianiu żelaza bierze udział hemoglobina. Atom żelaza dostarczony z pożywieniem wbuduje się wiązaniem hemowym w hemoglobinę, dzięki czemu zyska zdolność wiązania tlenu w płucach i transportu go do tkanek. Aby żelazo mogło związać się z hemoglobiną musi być wchłonięte z pokarmu do krwi. Większość pokarmów zawiera mało żelaza lub jest ono mało przyswajalne.

Przygotowanie żelaza do wchłonięcia rozpoczyna się już w żołądku i następuje tutaj podstawowy proces wnikania żelaza z jelit do krwi. Jest to skomplikowany proces, w którym biorą udział liczne enzymy i witaminy. Wapń i magnez to dwa minerały, które współdziałają ze sobą w procesie zapobiegania wypadania włosów. Pamiętać jednak należy, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin i minerałów jest szkodliwy.

Wpływ makroelementów na wypadanie włosów: cynk, siarka i selen

Makroelementy to pierwiastki, które stanowią nie mniej niż 0,01% masy każdego człowieka. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a ich niedobory powodują osłabienie organizmu. Jednym z istotnych makroelementów jest cynk, który jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Włosy powstają dzięki aminokwasom, a cynk jest rodzajem kontrolera i katalizatora, ponieważ kontroluje metabolizm aminokwasów.

Ma to wpływ na tworzenie keratyny i wchłanianie witaminy A, która reguluje pracę gruczołów łojowych. Dobowe zapotrzebowanie na cynk to 15-20 miligramów, a znajdziemy go głównie w ostrygach, wątrobie wołowej, indyku, cebuli i zielonym groszku. Kolejny bardzo ważny pierwiastek to siarka, która wzmacnia skórę, włosy i paznokcie.

Siarka jest podstawowym składnikiem keratyny, czyli białka występującego w skórze, włosach i paznokciach. Pierwiastek odgrywa dużą rolę w procesie regeneracji naskórka i hamuje starzenie się skóry. Siarka będąc budulcem włosów odpowiada za ich kondycję. To właśnie od siarki zależy czy włosy będą lśniące. Składnik ten odnajdziemy w wielu szamponach i odżywkach oferowanych przez rynek kosmetyczny. Siarkę znajdziemy w jajkach, orzechach, mleku, roślinach strączkowych, awokado, fasoli, grochu, pomidorach. Selen również jest bardzo ważny w kwestii odżywienia włosów, ponieważ ma właściwości antyoksydacyjne. Wraz z witaminą E chroni włosy przed promieniowaniem słonecznym. Selen zapobiega przesuszaniu włosów i wpływa na prawidłową pracę tarczycy. Odnajdziemy go w pestkach dyni, orzechach brazylijskich i włoskich, jajkach, dorszu, tuńczyku i kaszach.

Metionina, cystyna i biotyna

 • Metionina jest aminokwasem, który stymuluje wzrost włosów i pozytywnie wpływa na odżywienie mieszków włosowych. Aminokwas ten spełnia w ciele człowieka wiele różnych funkcji i zalicza się do nich: odpowiednia przemiana lipidowa, neutralizacja wolnych rodników, reguluje pracę tarczycy i wykazuje działanie detoksykacyjne. Jest ważnym regulatorem układu nerwowego i mięśniowego. Metionina jest składnikiem budującym włosy i odnalazła szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i suplementów diety. Wspomaga proces wchłaniania cynku i selenu poprawiając kondycję włosów. Bogatym źródłem metioniny są pokarmy białkowe takie jak ryby i jajka. Odnajdziemy ją również w produktach zbożowych, brokułach, grochu, fasoli, sezamie i roślinach strączkowych.
 • Cystyna to kolejny aminokwas, który stanowi budulec keratyny. Substancja jest zatem znacząca dla zdrowego wyglądu włosów, a ludzki organizm sam dokonuje jej syntezy. Wraz z homocysteiną i metioniną tworzą mostek dwusiarkowy, który odpowiada za wzmocnienie łodygi włosa. Cystyna przyczynia się do detoksykacji organizmu oraz jest cennym antyoksydantem. Na szeroką skalę wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym i znajdziemy ją w preparatach na włosy. Substancja nie tylko wzmocni porost włosów, ale także ograniczy nadmierne wypadanie. Wszystko to dzięki regularnemu stosowaniu.
 • Biotyna to kolejny ważny element w procesie odżywienia włosów. Nazywana jest witaminą piękna, ponieważ odżywia włosy i pobudza ich wzrost, a także pozytywnie wpływa na paznokcie. Reguluje także łojotok skóry i wzmacnia skórę. Niedobór biotyny skutkuje apatią, sennością, osłabieniem organizmu i nasileniu wypadania włosów. Biotyna poprzez krew wzmacnia macierz włosa i uzupełnia biodostępną siarkę. Pełni także funkcję regulacyjną metabolizmu skóry i pozytywnie wpływa na korzenie i wzrost łodygi włosa. Biotyna występuje w wątrobie, żółtkach jaj, mące sojowej i pełnoziarnistej. Często okazuje się, że konieczna jest suplementacja biotyny. Odnajdziemy ją w preparatach dostępnych w aptece.

Zioła na wypadanie włosów

Zioła wzmacniające włosy

Osłabione włosy można wzmocnić zażywając zioła. Mogą one przyczynić się do odżywienia mieszków włosowych. Szczególnie polecany jest skrzyp polny, który posiada krzemionkę. Jest ona podstawowym budulcem włosów, który wzmacnia i uelastycznia ich strukturę. Skrzyp polny powstrzymuje siwienie, a także rozdwajanie końcówek i łamliwość włosów. Pomocne będą preparaty zawierające rozmaryn lekarski, który zawiera cenne antyoksydanty.

Pozwolą one zwalczyć wolne rodniki, poprawią krążenie skóry głowy i będą działać stymulująco na porost włosów. Kolejny cenny składnik ziołowych suplementów to brzoza, która ma działanie przeciwzapalne. Pozwoli ona zregenerować włosy i nadać im blasku. Pokrzywa natomiast reguluje pracę gruczołów łojowych i osłabia niekorzystne działanie DHT. Lawenda będzie kontrolowała produkcję łoju i pobudzi krążenie. Farmaceuci polecają także rumianek, który złagodzi swędzenie skóry i złagodzi podrażnienia skóry. Żeń-szeń reguluje metabolizm komórkowy i poprawia krążenie. Stosowanie preparatów ziołowych pozwoli odżywić skórę głowy i wzmocnić włosy.

Co stosować na wypadanie włosów?

Szukasz działającego przeciw wypadaniu leku? Zastanawiasz się co na wypadanie włosów? W zapobieganiu wypadaniu włosów ogromne znaczenie ma codzienny styl życia. Należy unikać stresu, a także prowadzić zdrowy tryb życia. Do codziennej pielęgnacji warto wybrać naturalne kosmetyki o dobrym składzie. Istotne, aby nie zawierały one silnych substancji chemicznych i alkoholu. Należy pamiętać o właściwej codziennej pielęgnacji włosów.

Do mycia należy używać niezbyt ciepłej wody, a także unikać gorącego nawiewu suszarki do włosów. Specjaliści podkreślają także, aby unikać prostowania włosów i używania dużej ilości lakieru do włosów. Masowanie skóry głowy może być pomocne w zapobieganiu wypadania włosów. Pobudzi ono krążenie w skórze głowy i pozwoli lepiej odżywić mieszki włosowe. Zauważono negatywny wpływ różnego rodzaju używek, np. papierosów i dużej ilości kofeiny. Należy zatem wyeliminować te substancje z diety. Duże znaczenie dla zdrowych włosów na odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy regularnie podcinać końcówki włosów. Jeśli stosujesz leki lub w ich odstawienie należy skonsultować z lekarzem.

Ciekawostki w pielęgnacji włosów

Zapobiec wypadaniu włosów może także odpowiednio zbilansowana dieta zawierająca wszystkie witaminy i minerały. Specjaliści zalecają ograniczyć picie kawy, a biały cukier zastąpić ksylitolem, erytrytolem lub stewią. Szczególnie polecane jest spożywanie zielonych warzyw bogatych w antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia się skóry. Cennym składnikiem są kwasy omega-3 zawarte w tłustych morskich rybach. Wołowina będzie cennym źródłem białka, cynku i żelaza i zaleca się spożywać ją dwa razy w tygodniu.

Dieta na wypadanie włosów

Pieczywo pełnoziarniste i brązowy ryż także dostarczą cennych składników odżywczych. Należy spożywać odpowiednią ilość białka, które odnajdziemy w fasoli, chudym mięsie i przetworach mlecznych. Używanie zdrowych tłuszczów również jest polecane. Zaleca się spożywać olej lniany, rzepakowy lub oliwę z oliwek. Doskonałym rozwiązaniem dla posiadaczy słabych i rzadkich włosów będzie regularne spożywanie żelatyny. Sprawi ona, że włosy staną się grubsze i mocne. Żelatynę można spożywać ze zmiksowanymi owocami i mlekiem, co stanowić może jeden z posiłków w ciągu dnia. Koktajl z żelatyną to zdrowy i dietetyczny posiłek, który dodatkowo wspomoże odbudowę włosów. Żelatyna ma wpływ na skórę, włosy i paznokcie.

Pamiętać należy, że nie zawsze więcej znaczy lepiej. Niektórych suplementów diety nie należy łączyć z innymi, a zbyt duża ilość witamin również może doprowadzić do zaburzeń i skutków ubocznych. Witaminy i minerały biorą udział w wielu bardzo istotnych procesach w organizmie. Zazwyczaj dostarczane są wraz z pożywieniem, czasem jednak warto dodatkowo dostarczyć je w postaci suplementów diety. Zapotrzebowanie człowieka na witaminy jest zależne od aktywności fizycznej i stosowanej diety.

Najczęściej dochodzi do przedawkowania witamin A, D, E i K, które są łatwo rozpuszczalne w tłuszczach. Nadmiar witamin podobnie jak ich brak doprowadzić może do wypadania włosów. Nadmiar witaminy C doprowadzi natomiast do zakwaszenia organizmu i wypłukania wapnia. Żelazo stosowane z wapniem może doprowadzić do zablokowania przyswajania żelaza. Witaminy A i E zaleca się stosować razem, ponieważ obie są rozpuszczalne w tłuszczach i wzajemnie wzmacniają swoją aktywność biologiczną. Żelazo dobrze jest łączyć z witaminą C, a wapń z witaminą D.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Możemy wzmocnić włosy wykonując domowe maseczki na włosy. Często stosowana jest maseczka z żółtka, cytryny i oliwy z oliwek. Jej zadaniem jest przywrócenie blasku. Maseczkę zaleca się trzymać na włosach przez minimum godzinę, a następnie obficie spłukać i umyć włosy. Jako nawilżenie włosów świetnie sprawdzi się maseczka z 2 łyżek miodu i 3 łyżek oliwy z oliwek. Zaleca się po nałożeniu składników na głowę owinąć włosy ręcznikiem i trzymać ją nie dłużej niż 15 minut. Wykorzystując imbir, możemy wykonać maseczkę na porost włosów. Wystarczy wykorzystać kawałek startego imbiru, 3 łyżki oliwy z oliwek i 2 łyżeczki soku z cytryny. Składniki mieszamy i nakładamy na skórę głowy na 10 minut. Po upływie tego czasu włosy należy dokładnie umyć. Rozwiązanie to zleca się stosować maksymalnie raz w tygodniu.

 

Maska na włosy z oleju rycynowego

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie olejku rycynowego jako maski na włosy. Odpowiednie jego stosowanie może przynieść spektakularne efekty i wzmocnić włosy. Olejek wykorzystywany był jako rozwiązanie przy zaparciach, a dopiero niedawno zaczęto wykorzystywać go jako maseczkę do włosów. Efektem stosowania będą miękkie, jedwabiste włosy bez rozdwajających się końcówek. Olejek rycynowy stosowany na skórę głowy wzmocni cebulki włosowe i spowoduje szybszy wzrost włosów i ich zwiększy ich gęstość. Maska na włosy z oleju rycynowego

Należy nałożyć niewielką ilość podgrzanego olejku na włosy i skórę głowy i umyć włosy po kilku godzinach. Włosy pielęgnować można także za pomocą innych olejków i wykonywać na nich zabieg olejowania. Olejowanie pozwala domknąć strukturę włosa i zachować wilgoć w jego wnętrzu. Prowadzi także do poprawy formy włosów poprzez ich uelastycznienie i nabłyszczenie. Zaleca się wykonywać olejowanie co 2-3 dni, a maseczkę zaleca się trzymać na włosach około 40 minut. Po zabiegu wystarczy umyć włosy i  ułożyć je tak, jak robimy to na co dzień.

4 komentarze

 • Awatar Monia Monia pisze:

  Ja brałam suplement z biotyną, skrzypem, krzemem, pokrzywą i chyba wszystkie możliwe oleje nakładałam na włosy… i nic. Zadziałał Medere Meme Look, pomógł mi szybko zapuścić i zagęścić włosy. Niestety jest dość drogi ale dobra suplementacja i zdrowa dieta to 90% sukcesu!

 • Awatar Asia Asia pisze:

  U mnie to samo co i u Moniki, to najlepszerozwiązanie dla moich włosów. Zdecydownie wpłynęło na ich kondycję i zatrzymało wypadanie. Prosty sposób na wzmocnienie włosów. Nie ma w tym niczego tajemniczego, ponieważ większość kobiet o tym słyszała.

 • Awatar Aśka Aśka pisze:

  A co Pan Doktor myśli o suplementacji takim produktem jak Medere Meme Look ? U mnie daje zauważalne efekty, lepsze niż po samej biotynie…

 • Awatar monika monika pisze:

  u mnie się świetnie sprawdzają tabletki biotebal z 5mg biotyny. Włosy leciały mi garściami, a teraz już prawie wcale, a do tego zaczynają odrastać

Zostaw komentarz