Skip to main content

Leczenie łysienia plackowatego

Twoje włosy są ważne. Walka z łysieniem plackowatym zaczyna się tutaj

U osób borykających się z łysieniem plackowatym dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, a w konsekwencji ma miejsce wypadanie włosów. Na skórze głowy zaczynają pojawiać się łyse placki. Początkowo są niewielkie, często nawet niezauważalne. Z czasem natomiast zwiększają swój zakres i osiągają wielkość pomiędzy 5, a 10 centymetrów.

Nieleczone łysienie plackowate może doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Wypaść mogą również rzęsy i brwi. Problem dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Skutki choroby są jednak odwracalne. W naszej klinice zajmujemy się leczeniem różnych rodzajów łysienia, w tym również łysienia plackowatego.

kobieta z łysieniem plackowatym

Na czym polega leczenie łysienia plackowatego?

Metod leczenia łysienia plackowatego zasadniczo jest wiele. Dobiera się je do konkretnego Pacjenta, w zależności od przyczyn problemu, które nie zawsze są jasne. Źródłami łysienia plackowatego mogą być atopowe zapalenie skóry, schorzenia autoimmunologiczne, czynniki genetyczne czy zaburzenia hormonalne.

Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z Pacjentem lekarz rozpoczyna poszukiwanie przyczyny łysienia – dokonuje oględzin stanu skóry głowy oraz zleca konieczne do postawienia diagnozy badania. Leczenie może polegać na doborze odpowiednich preparatów — najczęściej glikortykosteroidów, uregulowaniu sytuacji hormonalnej organizmu lub wdrożeniu zabiegów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej takich jak mezoterapia czy karboksyterapia.

Bardzo dobre efekty w leczeniu łysienia plackowatego daje zastosowanie immunoterapii, która ma wywoływać kontrolowany stan zapalny na skórze. Pomocne może być także wdrożenie leczenia PUVA, które polega na podawaniu Pacjentowi środków zwiększających wrażliwość skóry na promienie UV, by następnie przeprowadzić terapię światłem.

Wskazania do leczenia

Wśród wskazań do leczenia łysienia plackowatego można wymienić przede wszystkim pojawiające się stopniowo łyse placki na głowie. U większości Pacjentów wypadające włosy mają charakter wykrzyknikowy, czyli są nieco cieńsze przy głowie i krótsze. Skóra, z której włosy już wypadły, nie powinna być zmieniona chorobowo, ani zaczerwieniona, jednak czasami zdarza się, że Pacjenci skarżą się na swędzenie.

Charakterystycznym objawem choroby, jak również wskazaniem do leczenia jest stwierdzenie w badaniu żółtych czopów w miejscach mieszków włosowych. Łysienie często ma negatywny wpływ również na stan psychiczny chorego. Czasami współtowarzyszą mu zmiany w obrębie płytki paznokciowej, jednak nie stanowi to reguły.

Przeciwwskazania do leczenia

Każdą ze wspomnianych metod leczenia lekarz dobiera indywidualnie do Pacjenta. Wybór jednego ze sposobów jest podyktowany między innymi stanem jego zdrowia, przyjmowanymi na stałe lekami czy prawdopodobną przyczyną problemów. Decyzję podejmuje się na podstawie dokładnie przeprowadzonego wywiadu, wyników badań krwi, badań histopatologicznych czy trichoskopii.

W przypadku leczenia metodą PUVA przeciwwskazaniami do jej zastosowania mogą być przykładowo ciąża i okres karmienia, zbyt młody wiek Pacjenta, uszkodzenia nerek i wątroby czy niektóre choroby okulistyczne. Nie stosuje się jej także u osób, które przechodziły w przeszłości nowotwór lub ryzyko zachorowania na choroby onkologiczne jest u nich zwiększone. Przeciwwskazaniem do terapii światłem może być także stosowanie innych, niż podawane w trakcie leczenia środków światłouczulających lub ogólna nadwrażliwość na promieniowanie UV.

Glikokortykosteroidów nie podaje się osobom, które cierpią na duże i niewyregulowane zaburzenia ciśnienia, osteoporozę czy zaawansowane problemy okulistyczne, jednak jest to zależne od konkretnego przypadku, a także stosowanego leku. Z kolei immunoterapii nie wykorzystuje się przeważnie w leczeniu dzieci poniżej 5. roku życia, chyba że jest to bardzo dobrze uzasadnione. Przeciwwskazaniem do jej przeprowadzenia jest też zakażenie wirusem HIV lub obecność innych schorzeń, które uniemożliwiają prawidłową odpowiedź układu immunologicznego na tego rodzaju leczenie.

Przebieg leczenia

Przebieg leczenia jest ściśle związany z tym, jak wygląda sytuacja konkretnego Pacjenta. Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od konsultacji z dermatologiem / trychologiem, który przeprowadza bardzo dokładny wywiad na temat obserwacji Pacjenta, objawów i historii choroby, stanu zdrowia czy przyjmowanych obecnie leków.

Następnie przechodzi do oględzin skóry głowy oraz zleca wykonanie koniecznych badań. Na podstawie ich wyników lekarz proponuje odpowiednią metodę leczenia. W niektórych przypadkach można łączyć je ze sobą lub wdrażać także dodatkowe zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej, które przyspieszą wzrost nowych włosów.

Stosowanie kilku metod jednocześnie często pozwala szybciej dostrzec efekty leczenia i z powrotem cieszyć się zdrowymi, gęstymi włosami. Nawet po całkowitym ustąpieniu problemu warto jednak pozostawać pod kontrolą lekarską, ponieważ schorzenie to ma tendencję do nawrotów.

lysienie plackowate leczenie warszawa

Metody leczenia łysienia plackowatego

W leczeniu łysienia plackowatego zastosowane mogą zostać następujące metody:

  • Glikokortykosteroidy – które stosować można doustnie lub miejscowo, nakładając na skórę. Terapie tego rodzaju można ze sobą również łączyć. Sterydy podaje się w formie tabletek i kapsułek lub maści, kremów oraz żeli. Mogą mieć umiarkowany lub bardzo dobry wpływ na skórę. Działają silnie przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.
  • Immunoterapia – mająca za zadanie wywołać efekt tolerancji organizmu na dany alergen. Przez większość osób jest dobrze tolerowana. Jest najlepiej przebadaną metodą leczenia łysienia plackowatego i w większości daje bardzo dobre efekty. Polega na miejscowym nakładaniu substancji mających wywołać reakcję alergiczną w miejscu występowania łysego placka.
  • Leczenie PUVA – połączenie potencjału promieniowania UV w leczeniu schorzeń dermatologicznych i trychologicznych z lekami światłouczulającymi, które zwiększają siłę oddziaływania promieni.
  • Terapie wspomagające wzrost włosów – czyli między innymi karboksyterapia, która polega na podskórnym podawaniu dwutlenku węgla lub mezoterapia, w której skóra jest nakłuwana, by następnie zaaplikować na nią indywidualnie dobrany, odżywczy koktajl, który pobudzi włosy do wzrastania i wzmocni je.

Leczenie łysienia plackowatego w pigułce

ok
Łysienie plackowate jest stosunkowo łatwe w rozpoznaniu, ponieważ daje bardzo charakterystyczne objawy. Jeśli jeszcze nie wiadomo, z jakim rodzajem łysienia ma się do czynienia, zalecane jest wykonanie badań trichoskopowych.
ok
Leczenie łysienia plackowatego u każdego może przebiegać inaczej ze względu na zupełnie różne sytuacje związane ze stanem zdrowia, objawami choroby czy odpowiadaniem na zaproponowane leczenie.
ok
Metod leczenia łysienia plackowatego jest co najmniej kilka, zatem w przypadku braku odpowiedzi na wdrożone działania, jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania, można włączyć kolejne.
ok
Schorzenie leczy się przy pomocy terapii światłem i lekami fotouczulającymi, indywidualnie dobranymi stosowanymi miejscowo lub doustnie sterydami, immunoterapii czy zabiegów dodatkowych stymulujących wzrost nowych włosów.
ok
Proces leczenia zazwyczaj nie jest szczególnie uciążliwy dla Pacjentów. Wymaga systematyczności oraz stosowania się do zaleceń lekarskich, jednak nie jest konieczne wykonywanie inwazyjnych zabiegów czy badań, po których konieczne byłoby przestrzeganie okresu rekonwalescencji.

Efekty leczenia

Efekty leczenia łysienia plackowatego są uzależnione od zastosowanej metody. Przykładowo, szacuje się, że immunoterapia przy pomocy DCP aplikowanego na skórę głowy daje 80-90% skuteczność. Jeśli uda się wykryć przyczynę problemu i zlikwidować ją np. regulując sytuację hormonalną organizmu, leczenie również może być niesamowicie skuteczne, a efekty w postaci odrastających włosów, pojawiają się bardzo szybko. Czasami jednak zdarza się, że łysienie plackowate będzie bardzo trudne w leczeniu, które może potrwać nawet do 2 lat.

Jest to schorzenie, które wymaga stałego przebywania pod kontrolą lekarską, regularnego wykonywania badań oraz śledzenia postępów osiągniętych za pomocą dobranej formy leczenia. Jeśli zaobserwuje się odpowiedź na zastosowane metody, można liczyć na stopniowe zanikanie widoczności łysych placków, ich zarastanie nowymi włosami i widoczne ograniczenie wypadania.

FAQ

Czym jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate, znane również jako alopecia areata, to stan, w którym włosy wypadają w małych, okrągłych plackach. Może dotyczyć skóry głowy i innych miejsc na ciele, więcej tutaj.

Czy łysienie plackowate może prowadzić do całkowitego łysienia?

W niektórych przypadkach łysienie plackowate może prowadzić do całkowitego łysienia (alopecia totalis) lub nawet do utraty wszystkich włosów na ciele (alopecia universalis), ale nie jest to najczęstszy scenariusz.

Czy łysienie plackowate jest dziedziczne?

Występowanie łysienia plackowatego może mieć pewien związek z genetyką, ale nie jest to regułą. Osoba z historią łysienia plackowatego w rodzinie może mieć zwiększone ryzyko wystąpienia tej choroby.

* Przedstawiona treść ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
[elfsight_click_to_call id="1"]