Skip to main content

Problem zakoli dotyczy nie tylko mężczyzn. Cofająca się linia włosów i tworzenie się wysokiego czoła czasami dotyczy także kobiet i młodych dziewcząt. Łysienie u kobiet często ma źródło w zaburzeniach hormonalnych, które należy wykryć i rozpocząć odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, że najpierw należy rozpocząć leczenie u dermatologa, mającego wiedzę w zakresie trychologii.

Problemy hormonalne jako przyczyna łysienia u kobiet

Problem związany z wypadaniem włosów najczęściej jest widoczny w formie zakoli u mężczyzn, ponieważ panowie posiadają zazwyczaj krótkie włosy. U kobiet można ukryć ten problem pod dłuższymi włosami lub grzywką. Zakola u kobiet widoczne są nawet w bardzo młodym wieku, a z czasem będą się powiększały, co może wynikać z ich fizjonomii. Wypadanie włosów to naturalny proces, który zachodzi w organizmie. W ciągu dnia wypada około 100 włosów i jest to całkiem normalne zjawisko. Jeśli podczas mycia lub rozczesywania zauważymy nadmierne wypadanie włosów, należy udać się do specjalisty.

Czytaj więcej: Zakola u mężczyzn – przyczyny i perspektywy leczenia

Warto poszukać przyczyny problemu, ponieważ wypadanie włosów to sygnał ostrzegawczy wysyłany przez organizm. Jedną z głównych przyczyn są problemy hormonalne, np. niedoczynność tarczycy, okres menopauzy. U kobiet często pojawia się problem łysienia androgenowego, czyli nadwrażliwość na pochodną testosteronu. Nadwrażliwość prowadzi do stopniowego zaniku mieszków włosowych przerzedzenia włosów. W przypadku niektórych chorób jak frontal fibrosis alopecia – FAA, z czasem dochodzi do cofnięcia się linii włosów na skroniach i czole. Więcej o wpływie hormonów na powstawanie zakoli u kobiet znajdziesz tutaj.

usunięcie zakoli u kobiet za pomocą przeszczepu włosów

Pozostałe przyczyny powstawania zakoli u kobiet

Przerzedzenie włosów z przodu głowy doprowadzić może do tzw. zakoli. Linia włosów jest wówczas cofnięta, a wysokie czoło jest często wstydliwym problemem dla kobiet. Najczęstsza przyczyna wypadania włosów to ich osłabienie spowodowane stosowaniem dużej ilości lakieru do włosów, a także częste farbowanie. Osłabić włosy może także używanie gorącego nawiewu suszarki oraz częste prostowanie pofalowanych pukli. Niektóre fryzury także mogą przyczynić się do osłabienia włosów i zalicza się do nich ciasne upięcia.

Takie fryzury powodują zmęczenie skóry głowy i nasilają proces wypadania włosów. Jednym z istotnych czynników jest stres, który osłabia organizm i układ odpornościowy. Nieodpowiednio zbilansowana dieta, niedobór witamin i minerałów również mogą być jedną z przyczyn łysienia. Niektóre leki mogą zwiększyć wypadanie włosów i osłabić je. Mowa głównie o sterydach, antybiotykach i lekach stosowanych w leczeniu nowotworów. Duża ilość zachorowań ma swoje źródło w genetyce.

Widoczne zakola u kobiety

Domowe sposoby na zakola u kobiet

Pewne jest, że dobrym sposobem jest stosowanie luźnych fryzur, które nie będą osłabiały skóry głowy. Dzięki odpowiednio dobranej fryzurze można ukryć zakola i znaczne przerzedzenie włosów. Specjaliści polecają olejek rycynowy, który można dodawać do odżywek i szamponów. Jego zadaniem jest wzmocnienie włosów i zapobieganie ich wypadaniu. Pomocnym  rozwiązaniem wydaje się stosowanie szamponów witaminowych, naturalnych odżywek i olejków, które będą poprawiały kondycję włosów.

Dieta bogata w witaminy wzmocni organizm oraz pozwoli zachować prawidłowe krążenie skóry głowy. Wśród domowych sposobów na wypadanie włosów pojawia się także konieczność używania odpowiednich szczotek do włosów. Zbyt twarde włosie może podrażnić skórę głowy. Należy pamiętać jednak, że nie jest to leczenie przyczynowe.

Fryzury na zakola u kobiet

Kobiety z zakolami na włosach mogą spróbować kilku fryzur, które pomogą zatuszować ten problem. Oto kilka sugestii:

 1. Boczne upięcie – włosy zebrane na bok, z lekkim pofalowaniem, mogą skutecznie zasłonić zakola.
 2. Grzywka – długa, prosta grzywka lub grzywka z bocznym przedziałkiem może skutecznie ukryć zakola.
 3. Kok – wysoko zaczesany kok z tyłu głowy może skupić uwagę na górnym obszarze włosów, a nie na zakolach.
 4. Cięcie na boba – krótsze włosy, cięte na klasyczny lub asymetryczny bob, mogą również pomóc ukryć zakola.
 5. Warkocz – elegancki, nisko umiejscowiony warkocz, zwłaszcza w wersji luźnej i niezbyt ciasnej, może skutecznie zatuszować zakola.
 6. Naturalne fale – długie, naturalnie falujące włosy mogą skutecznie ukryć zakola, szczególnie jeśli zostaną zaczesane do tyłu lub zebrane w luźny kucyk.
 7. Zmienna długość – różne długości włosów na różnych obszarach głowy mogą pomóc zatuszować zakola, szczególnie jeśli krótsze partie są ułożone wokół twarzy.

Warto jednak pamiętać, że każda fryzura może działać inaczej na różnych typach włosów i kształtach twarzy. Najlepiej skonsultować się z fryzjerem, który pomoże dobrać fryzurę, która najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Czytaj więcej: Jaka fryzura na zakola? Fryzury dla kobiet i mężczyzn

Leczenie zakoli u kobiet z zastosowaniem metod chirurgicznych

Wykonanie odpowiednich badań to pierwszy krok w celu pozbycia się choroby. Należy wykonać morfologię, żelazo, ferrytynę, TSH, estrogeny i testosteron. Lekarze wyróżniają różne metody leczenia łysienia i można podzielić je na 2 grupy: radykalne i naturalne. Do metod inwazyjnych zaliczyć możemy zaliczyć przeszczep. Przeszczep włosów u kobiet polega na pobraniu zdrowych mieszków włosowych i umieszczeniu ich w strefie biorczej.

Przeszczep włosów FUE

Skorzystanie z nowoczesnej metody FUE gwarantuje duży sukces zabiegu i jego małą inwazyjność. Metoda polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym oraz nie powoduje powstania blizny. Pacjent po dokonanym przeszczepie może na drugi dzień powrócić do codziennych aktywności. Drugie rozwiązanie to implanty włosowe, czyli przeszczepienie własnych włosów w inne miejsce. Pobiera się jednak dość duży fragment skóry, co powoduje dość sztuczny efekt zabiegu. Współcześnie coraz rzadziej korzysta się z tej metody.

Zabiegi na wypadanie włosów

Lekarze zalecają stosowanie różnego rodzaju zabiegów na skórę głowy. Najbardziej popularne są laseroterapia i mezoterapia. Laseroterapia polega na wykorzystaniu światła czerwonego, które ma dość małą moc. Światło ma wpływ na metabolizm komórek cebulek, które pobudzają wzrost włosa. Zabieg jest w pełni bezpieczny i bezbolesny. Specjaliści zauważyli dużą skuteczność zabiegu nawet u 70% badanych. Zabiegi należy wykonywać regularnie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Drugi często polecany zabieg to mezoterapia igłowa skóry głowy, która polega na wprowadzaniu w skórę koktajli minerałowo-witaminowych lub osocza bogatopłytkowego. Nakłuwanie skóry przynosi pozytywne efekty, ponieważ mikrouraz aktywuje procesy regeneracyjne i poprawia ukrwienie skóry. Najkorzystniejsze terapeutycznie jest podanie osocza bogatopłytkowego na włosy, które pozyskuje się z krwi pacjenta, a następnie odwirowuje. W ten sposób  skoncentrowany preparat wstrzykuje się w skórę głowy. Osocze silnie stymuluje naturalne mechanizmy regeneracji i zmusza komórki do pracy.

Mezoterapia skóry głowy

Leczenie za pomocą preparatów medycznych

Niektórzy lekarze zalecają stosowanie leczenia doustnego, które będzie zapobiegało negatywnemu oddziaływaniu testosteronu na mieszki włosowe. Leczenie doustne przynosi dobre efekty i hamuje wypadanie włosów. Aby włosy mogły odrosnąć, leczenie należy stosować dość długo. Specjaliści polecają także stosowanie różnego rodzaju szamponów na wypadanie włosów lub wcierek. Minoksydyl to najpopularniejszy lek do stosowania zewnętrznego, który należy wcierać w skórę głowy dwa razy dziennie. Leczenie należy stosować przez długi czas, aby zobaczyć oczekiwane efekty. Nie ma uniwersalnej metody leczenia wypadania włosów, dlatego często wykorzystuje się łączenie różnych metod.

Leczenie wypadania włosów

Często stosuje się laseroterapię i mezoterapię jednocześnie. Mezoterapia pobudzi komórki skóry głowy do pracy, a laser będzie stymulował jego pracę. Wybór leczenia zależny jest oczywiście od fazy zaawansowania choroby i indywidualnych predyspozycji pacjentki. Najważniejsze jest oczywiście wyeliminowanie przyczyny wystąpienia problemu, czyli np. uregulowanie poziomu hormonów tarczycy. Leczenie na podstawie oględzin skóry głowy i badania wyznacza lekarz dermatolog. Należy stosować się do zaleceń medycznych oraz zapobiegać wypadaniu włosów stosując zdrową dietę i suplementy witaminowe. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym łatwiej będzie uzyskać oczekiwane efekty.

3 komentarze

 • Awatar MENszczyzna MENszczyzna pisze:

  Jedną z przyczyn powstawania zakoli jest również nierzadko występujący, jak się okazuje, zespół policystycznych jajników, który powoduje m.in. podwyższony poziom testosteronu u kobiet. Badajcie się i leczcie kobity. Trzymam za was kciuki.

 • Awatar Beata Beata pisze:

  Sięgając po olejek rycynowy należy się liczyć z jego konsekwencjami. Nikt o tym nie pisał, nie wiem czy były prowadzone badania na ten temat, jednak u mnie stosowanie olejku rycynowego spowodowało pobudzenie małych włosków na całej twarzy. Przestrzegam wszystkie kobiety, aby przy stosowaniu tej metody sprawdziły czy nie występują “efekty uboczne”

 • Awatar Ania Ania pisze:

  Można jeszcze skorzystać z metody Natural Cover.

Zostaw komentarz