Skip to main content

Leczenie łysienia androgenowego

Twoje włosy to nasza misja. Skuteczne leczenie łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów i powstawania łysiny u mężczyzn. Często dotyka również kobiet. Obserwowane jest wówczas coraz większe przerzedzenie włosów, szczególnie na czubku głowy lub przy linii włosów. W tych miejscach rosną one dużo delikatniejsze i wyraźnie krótsze. W początkowej fazie choroby pojawiają się zakola, a następnie linia włosów zaczyna się przesuwać w kierunku tyłu głowy.

Może prowadzić do sytuacji, w której włosy znajdują się już wyłącznie na części potylicznej. Przyczyna tego rodzaju łysienia jest najczęściej genetyczna – obecność określonego enzymu w mieszkach włosowych, warunkuje ich obkurczenie się, a w konsekwencji wypadanie włosów. W naszej klinice zajmujemy się leczeniem różnych rodzajów łysienia, między innymi łysienia androgenowego. Do każdego Pacjenta podchodzimy indywidualnie i dbamy o jego komfort.

leczenie łysienia androgenowego

Na czym polega leczenie łysienia androgenowego?

Leczenie łysienia androgenowego może polegać na podawaniu doustnych środków farmakologicznych, terapiach stosowanych miejscowo, zabiegach wspomagających wzrost nowych włosów i ograniczających negatywne oddziaływanie choroby na mieszki włosowe czy też na przeszczepie włosów. Skoncentrowane jest przede wszystkim na ograniczeniu postępowania choroby i stałym zamaskowaniu jej objawów. Dobiera się je indywidualnie do przypadku chorego.

W przypadku braku przeciwwskazań można zdecydować się na leczenie kilkoma metodami jednocześnie. Kobiety przechodzą łysienie androgenowe nieco inaczej, niż mężczyźni, zatem leczenie może różnić się nawet w sytuacji odmiennej płci. Może mieć także różne przyczyny, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby. Wśród nich wymienia się między innymi choroby tarczycy i jajników czy zespół Cushinga. Bardziej narażone na nie są osoby, u których schorzenie występowało już wcześniej w rodzinie.

Wskazania do leczenia

Wskazaniem do leczenia łysienia androgenowego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest widoczne zmniejszenie objętości włosów, ich gęstości i zbyt duża ilość wypadających włosów. Niektórzy Pacjenci cierpiący na łysienie androgenowe skarżą się również na objawy takie jak swędzenie i łupież czy nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy.

W czasie leczenia łysienia zajmujemy się też tymi objawami. Najważniejszym wskazaniem do leczenia jest przede wszystkim dyskomfort i złe samopoczucie związane z pojawiającymi się objawami.

Przeciwwskazania do leczenia

Przeciwwskazania do leczenia są zależne od dobranej metody. Wyróżniamy przeciwwskazania stałe, które kiedy są obecne, wykluczają całkowicie zastosowanie danej metody oraz przeciwwskazania czasowe, które można usunąć, a następnie bez obaw przeprowadzić leczenie. W przypadku przeszczepów włosów przeciwwskazaniem są ciąża i okres karmienia piersią, zaawansowane choroby autoimmunologiczne, zaburzenia krzepliwości krwi, choroby sercowo-naczyniowe, zmieniona chorobowo skóra głowy czy też złe wyniki badań kwalifikujących do zabiegu. Jeśli chcemy zastosować minoksydyl, skóra głowy nie może być uszkodzona, ani zmieniona chorobowo – nie mogą występować na niej rany, podrażnienia, plamy, ani łuska. Razem z minoksydylem nie należy stosować innych leków, ani kosmetyków nakładanych miejscowo, jednak ostatecznie decyduje o tym lekarz. Leczenie łysienia androgenowego finasterydem nie jest zalecane u kobiet w wieku rozrodczym, ani w ciąży, ponieważ podane w takiej sytuacji może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń płodu. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki oraz nie określono jego bezpieczeństwa w zakresie stosowania u dzieci.

Przebieg leczenia

Należy pamiętać o tym, że najlepsze efekty osiąga się zawsze u Pacjentów, u których udało się wcześnie rozpoznać chorobę i od razu podjąć jej leczenie, zatem nie warto zwlekać z wizytą u trychologa.

Leczenie łysienia androgenowego rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej, podczas której przeprowadza się bardzo dokładny wywiad dotyczący obciążenia genetycznego chorobą w rodzinie, objawów, czasu ich trwania, przyjmowanych leków i obecności innych schorzeń. Następnie zleca się konieczne do potwierdzenia obecności choroby i zweryfikowania jej przyczyn badania – krwi, hormonalne, oględzin skóry głowy, czasami również trichoskopii.

Stosunkowo rzadko wykonuje się badania histopatologiczne, jednak w bardziej złożonych przypadkach ich zlecenie może być uzasadnione. Po zebraniu i przeanalizowaniu wszystkich dostępnych danych dobiera się odpowiednią metodę leczenia w porozumieniu z Pacjentem.

Lekarz upewnia się także czy do zastosowania konkretnego sposobu nie istnieją żadne przeciwwskazania. Później ważne jest już tylko stosowanie się do zaleceń lekarskich i regularna kontrola efektów terapii.

Metody leczenia łysienia androgenowego

W leczeniu łysienia androgenowego możemy wymienić między innymi następujące sposoby:

  • Terapia minoksydylem – występującym w formie preparatów o różnym stężeniu substancji, które nakładamy miejscowo na skórę głowy. Minoksydyl zwiększa ukrwienie mieszków włosowych, hamuje negatywny wpływ choroby i przyspiesza odrastanie nowych włosów po przeszczepach. Należy jednak pamiętać o tym, że jego stosowanie, jak każdego innego leku, jest obarczone ryzykiem działań niepożądanych.
  • Doustne środki farmakologiczne – najczęściej kuracja finasterydem, który ogranicza oddziaływanie enzymu powodującego obkurczenie i uszkodzenie mieszków włosowych, a w konsekwencji również wypadania włosów. Lek stosuje się u mężczyzn. Również nie jest on pozbawiony skutków ubocznych, ale efekty uzyskiwane za jego pomocą bywają spektakularne.
  • Przeszczep włosów – często okazujący się najskuteczniejszym krokiem w leczeniu łysienia androgenowego. Polega na przeszczepieniu zdrowych mieszków włosowych w części głowy, które są objęte chorobą. Dzięki niemu można zmienić linię, po której biegną włosy, zagęścić je lub spowodować, że wyrosną w miejscu, w którym wcześniej widoczna była łysina. Włosy, które wyrastają z przeszczepionych mieszków, nie wypadają, szczególnie jeśli przyczyna choroby była genetyczna. Są bowiem odporne na działanie substancji, która powoduje wypadanie włosów w łysieniu androgenowym.
  • Działania poboczne – związane z doborem odpowiedniej pielęgnacji do schorzenia, jak również pozbyciem się objawów takich jak łupież czy łojotok. Wśród mogących się przyczynić do rozwiązania problemu działań dodatkowych wyróżnić można również dostosowanie diety, analizę przyjmowanych leków, badania krwi czy uregulowanie sytuacji hormonalnej organizmu.

Leczenie łysienia androgenowego w pigułce

ok
Leczenie łysienia androgenowego może dać bardzo dobre i zadowalające efekty. Warto jednak podjąć je możliwie jak najwcześniej po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorobowych.
ok
Przebieg leczenia może się bardzo różnić w przypadku kobiet i mężczyzn. Zależny jest także od indywidualnej sytuacji – stanu zdrowia, przyjmowanych leków czy nawyków.
ok
Wyróżniamy kilka metod leczenia łysienia androgenowego – można zastosować leczenie farmakologiczne doustne lub miejscowe, podjąć szereg działań dodatkowych, wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii czy przeszczepić włosy.
ok
Leczenie łysienia androgenowego obejmuje także pozbycie się przykrych objawów towarzyszących chorobie takich jak łupież, świąd i pieczenie czy łojotok skóry głowy.
ok
Podejmowane działania nie są obarczone dużym ryzykiem, ani nie są nadmiernie uciążliwe w realizacji dla Pacjenta. Należy jednak być systematycznym i stosować się do zaleceń lekarskich. Rekonwalescencja jest wymagana tylko w przypadku przeprowadzania przeszczepu włosów.

Efekty leczenia

Efekty leczenia łysienia androgenowego są różne w zależności od indywidualnej podatności na nie oraz zastosowanych metod. Bardzo dobre rezultaty dają terapie łączone, czyli przykładowo jednoczesne stosowanie preparatów miejscowych, wraz z zastosowaniem leków doustnych.

Przeszczepy włosów, jeśli nie wystąpią żadne powikłania w trakcie zabiegu, ani okresu rekonwalescencji dają spektakularne efekty i pozwalają zupełnie zapomnieć o chorobie. Na ostateczne efekty należy jednak poczekać kilka miesięcy. Dla wzmocnienia niektórych zastosowanych sposobów leczenia można zdecydować się na zabiegi kosmetologiczne, które je uzupełnią. Taką chęć należy jednak wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym.

FAQ

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe, znane również jako łysienie typu męskiego, jest najczęstszym rodzajem utraty włosów u mężczyzn, choć dotyka też kobiety. Jest związane z genetyką i wpływem męskich hormonów zwanych androgenami, w tym testosteronu, więcej tutaj.

Jakie są objawy łysienia androgenowego?

Łysienie androgenowe charakteryzuje się stopniowym przerzedzaniem włosów i utratą gęstości, zwykle rozpoczynającym się od skroni i góry głowy. W przypadku kobiet może wystąpić ogólne przerzedzenie włosów bez konkretnego wzorca.

Jakie są dostępne metody leczenia łysienia androgenowego?

Najpopularniejszymi i najczęściej stosowanymi metodami leczenia łysienia androgenowego są minoksydyl i finasteryd. Minoksydyl jest dostępny bez recepty i stosuje się go bezpośrednio na skórę głowy. Finasteryd jest lekiem na receptę, który hamuje działanie enzymu przekształcającego testosteron w DHT, hormon powodujący miniaturyzację mieszków włosowych.

Czy leczenie łysienia androgenowego ma jakieś skutki uboczne?

Tak, zarówno minoksydyl, jak i finasteryd mogą powodować skutki uboczne. Do najczęstszych skutków ubocznych minoksydylu należy podrażnienie skóry głowy. Finasteryd może powodować problemy seksualne, takie jak zmniejszone libido, problemy z erekcją lub zmniejszenie liczby plemników.

* Przedstawiona treść ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
[elfsight_click_to_call id="1"]