Jakie badania trzeba wykonać przed zabiegiem transplantacji?

Przed wykonaniem zabiegu przeszczepu włosów należy wykonać następujące badania:
– morfologię krwi,
– poziom cukru we krwi,
– badanie krzepliwości krwi,
– ogólne badanie ogólne moczu,
– badanie HBS (dotyczące żółtaczki zakaźnej),
– badanie HCV (wskazujące wirusowe zapalenie wątroby typu C
– badanie na obecność HIV.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Przeszczep włosów metodą FUE jest zabiegiem o małej inwazyjności, jednak nie oznacza to, że można wykonywać go u każdego Pacjenta wyrażającego taką potrzebę i chęć.
Zabiegu przeszczepu włosów, nie powinno się zatem wykonywać u Pacjentów, którzy mają problemy:
– z zaburzeniami krzepnięcia krwi, szczególnie w przypadku tendencji do nadmiernych krwawień,
– z odpowiednią jakością i ilością owłosienia dawczego (czyli pobieranego z okolicy dawczej, potylicznej),
– z występowaniem stanów zapalnych skóry,
– z nieuregulowanym ciśnieniem krwi,
– chorują na zaawansowaną cukrzycę,
– chorują na łysienie plackowate,
– ze złą kondycją ogólną organizmu,
– z występowaniem uczuleń na stosowane podczas zabiegu środki miejscowo znieczulające.

Czy z zabiegu transplantacji włosów mogą skorzystać wszystkie osoby które mają problem z utratą lub brakiem włosów?

Niestety przeszczepu włosów nie zawsze można wykonać u każdego pacjenta. Istnieje wiele przeciwwskazań, które dyskwalifikują pacjenta do wykonania zabiegu przeszczepu. Wśród przeciwwskazań znajdują się takie choroby, jak: aktywne choroby nowotworowe, cukrzyca, czy choroby układu sercowo–naczyniowego.
Ponadto, nie przeszczepia się włosów osobom, u których występuje łysienie plackowate, mają tendencję do powstawania grubych blizn lub cierpią na stany zapalne skóry głowy.
Zabiegów transplantacji włosów nie wykonuje się również u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi. Jeżeli chcą one dokonać przeszczepu – muszą najpierw uregulować gospodarkę hormonalną swojego organizmu. Wymienione przypadki są jednak bardzo rzadkie i u zdecydowanej większości pacjentów nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia transplantacji.

Czy przeszczep włosów wykonuje się wyłącznie u mężczyzn?

Przeszczepy włosów wykonuje się zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Transplantacja to zabieg dedykowany prawie dla wszystkich osób, które borykają się z problemem nadmiernego wypadania włosów niezależnie od płci. Podstawową i najczęściej spotykaną przesłanką, lecz nie jedyną – jest łysienie androgenowe.
Każdy przypadek jest analizowany indywidualnie i zawsze ostateczną decyzję kwalifikującą Pacjenta do zabiegu – dokonuje lekarz chirurg, podczas osobistej konsultacji medycznej. Z przeszczepu najczęściej korzystają pacjenci w wieku od 25 – do 65 lat.

Ile trwa zabieg transplantacji włosów?

Czas trwania zabiegu jest bardzo zróżnicowany i zależy od indywidualnego przypadku każdego Pacjenta. Głównym parametrem wpływającym na długość zabiegu jest przede wszystkim liczba przeszczepianych graftów (mieszków włosowych). Bardzo ważne są dla nas również preferencje Pacjenta dotyczące osiągnięcia ostatecznego efektu, które również determinują ilość transplantów dla otrzymania oczekiwanego rezultatu.
Nasi Pacjenci najczęściej spędzają na zabiegu w naszej klinice około 6-8 godzin. Natomiast, czas samego zabiegu transplantacji trwa około 4-6 godzin.
Nasza klinika wyposażona jest w specjalną, higieniczną i komfortową strefę relaksu, w której nasi Pacjenci mają możliwość relaksującego wypoczynku w oczekiwaniu na zabieg lub pomiędzy czynnościami transplantacyjnymi. Zapewniamy, że cały zabieg odbędzie się w miłej i bezstresowej dla Pacjenta atmosferze.

Czy po przeszcepie znowu mogę wyłysieć?

Przeszczep włosów wykonany w naszej klinice medycyny estetycznej – wystarcza Pacjentowi na całe życie jeżeli Pacjent będzie stosował się do zaleceń. Dzięki dużemu doświadczeniu transplantacyjnemu i wiedzy dr Turkowskiego, przeszczep przyjmuje się z najwyższą na rynku skutecznością i świetnymi rezultatami estetycznymi.

Czy istnieje sytuacja, że mieszki włosowe mogą się nie przyjąć?

Dokonując transplantacji włosów pobiera się tkankę własną pacjenta. Jest to tzw. przeszczep autologiczny co oznacza, że nie istnieje możliwość wystąpienia odrzutu transplantów.
Istnieje jednak kilka przyczyn, z powodu których, przeszczepione włosy mogą nie urosnąć. Jednymi z najważniejszych są nieprawidłowe warunki przechowywania mieszków włosowych w czasie pomiędzy pobraniem a wszczepieniem. Czyli wtedy, gdy znajdują się one poza skórą pacjenta. Niewłaściwy sposób traktowania graftów – może powodować ich uszkodzenie lub obumarcie, a w efekcie zniszczyć nadzieję na powodzenie zabiegu.

Kolejną przyczyną, która może być powodem niepowodzenia zabiegu – jest zbyt długi czas jego trwania. Przekroczenie określonego czasu przebywania transplantów poza skórą Pacjenta, może powodować ich obumieranie i przestają one być już wartościowym materiałem przeszczepiennym. Jak wiemy, złe „ziarno” nie da zadowalających plonów. Sytuacje takie mają miejsce, kiedy zabieg przeprowadzają chirurdzy bez doświadczenia. Natomiast z naszej strony, zapewniamy Państwa, że nasz personel jest świetnie przygotowany i posiada bogate, wieloletnie doświadczenie. Gwarantujemy więc, że tego typu sytuacji nigdy nie było, nie ma i nigdy nie będą miały miejsca w naszej klinice. Potwierdza to wieloletni brak reklamacji pozabiegowych oraz liczne rekomendacje zadowolonych Pacjentów.

Następną przyczyną braku wzrostu włosów z wszczepionych graftów jest fizyczne uszkodzenie mieszków podczas ich poboru lub implantacji w okolicę biorczą skóry. Tylko profesjonalny chirurg jest w stanie uniknąć takich podstawowych, lecz niestety częstych błędów, wynikających z niewystarczającej praktyki. Gwarantujemy, że usługi w naszej klinice są na najwyższym poziomie i nie będziecie mieli Państwo styczności z tego typu błędami.

Błędnie zdiagnozowani pacjenci u których przeoczono stan zapalny lub inną chorobę skóry – mogą zostać narażeni na obumarcie lub wyniszczenie wszczepionych mieszków włosowych. Oczywiście niesie to za sobą negatywne konsekwencje rozmaitych powikłań oraz nie uzyskania odpowiedniego efektu, który był przez Pacjenta oczekiwany. Dlatego tak bardzo ważne jest wykonanie szeregu badań przed zabiegiem transplantacji, aby wyeliminować wszystkie niepotrzebne dla Pacjenta zagrożenia.

Czy ilość oraz gęstość włosów na obszarach dawczych – wpływa na decyzję lekarza o kwalifikacji do przeszczepu?

Odpowiedź brzmi – oczywiście, TAK! Jest to jeden z najistotniejszych czynników mający wpływ na ocenę oraz decyzję lekarza o kwalifikacji Pacjenta do transplantacji włosów.
Lekarz podczas konsultacji z Pacjentem może stwierdzić, że ma on niewystarczającą ilość/gęstość włosów na obszarach dawczych i ma wówczas prawo nie podjąć się przeprowadzenia zabiegu przeszczepu włosów. Należy pamiętać, że obszary z których pobiera się transplanty, zostaną trwale pozbawione części mieszków oraz otaczających je tkanek. Słabe zagęszczenie włosami okolic dawczych Pacjenta, może więc być dyskwalifikujące.

Istnieją również inne przypadki, w których lekarz może odmówić podjęcia się zabiegu. Jeżeli posłużymy się przykładem Pacjentki, która choruje np. na pewną postać łysienia, charakteryzującego się wypadaniem włosów z pozostawieniem blizn po bokach oraz z tyłu głowy – to zdamy sobie sprawę, że istnieją także inne choroby, które niestety mogą uniemożliwić nam poddanie się przeszczepowi włosów.
Natomiast jeżeli masz zdrowe włosy i nie cierpisz na żadną chorobę, nie musisz obawiać się, że pobranie mieszków włosowych w metodzie FUE pozostawi na skórze twojej głowy nieestetyczne „prześwity”. Okolica biorcza jest na tyle dobrze owłosiona, że nie będzie widać żadnych ubytków. – zapewnia dr Turkowski

Czy uwzględnienie podczas przeszczepu włosów, naturalnego kierunku rośnięcia włosów, determinuje jakość zabiegu i czy wpływa na końcowy estetyczny efekt transplantacji?

Ponieważ włosy na naszych głowach rosną w różnych kierunkach, bardzo ważne jest, aby podczas zabiegu przeszczepu, implantować je zgodnie z ich naturalnym kierunkiem wzrostu. Jeżeli chirurg nie przyłoży się do przestrzegania tej zasady – przeszczepione włosy będą odznaczać się wśród pozostałych i nie przyniesie to ładnego, estetycznego i oczekiwanego efektu.

Czy rodzaj włosów Pacjenta – ma wpływ na wynik transplantacji?

Przeszczep włosów polega na ukryciu gołej skóry, poprzez wszczepienie w nią pobranych mieszków włosowych. Wszyscy ludzie posiadają włosy charakteryzujące się taką samą budową i funkcjonalnością, jednak możemy wyróżnić różne ich rodzaje, pod kątem ich właściwości estetyczno-wizualnych, np. zdeterminowanych cechami rasowymi.

Włosy sztywne mają większą objętość niż włosy delikatne. Można zatem podczas przeszczepu użyć ich zdecydowanie mniej, a i tak bardzo efektywnie i skutecznie pokryją ubytki włosowe. Natomiast włosy delikatne, będą miały mniejszą skuteczność zakamuflowania gołych miejsc na skórze, jednak będą wyglądały bardziej naturalnie. Do transplantacji świetnie sprawdzą się również włosy falujące i kędzierzawe, ponieważ skręcają się one samoistnie i zakrywają dzięki temu większe powierzchnie ubytków. Dodatkowo bardziej odstają od skóry głowy, dając efekt większej objętości, niż włosy proste – płasko leżące na skórze głowy i sprawiające wrażenie rzadszej fryzury.

Zapewniamy jednak, że profesjonalny i doświadczony chirurg – jakim niewątpliwie jest dr Turkowski, niezależnie od rodzaju włosów z którymi będzie dokonywał przeszczepu – potrafi tak zastosować odpowiednie techniki zabiegowe oraz dobrać odpowiednią ilość graftów – że każdy Pacjent wyjdzie z naszej kliniki zadowolony.

Ile kosztuje przeszczep włosów?

Cena transplantacji włosów w naszej klinice zaczyna się od kwoty 15 PLN za przeszczep, przy większym zabiegu cena jest niższa za jeden graft zł. Cena zabiegu jest ustalana podczas spotkania konsultacyjnego z lekarzem. Na ostateczną kwotę mają wpływ: wielkość obszaru biorczego (miejsca łysienia), ilość mieszków włosowych, które będą przeszczepiane oraz czas pracy chirurga.
Dobór ilości przeszczepianych graftów jest indywidualny i wynika również z osobistych preferencji, możliwości obszaru dawczego oraz potrzeb pacjenta  Średnia liczba mieszków włosowych jaką nasi lekarze przeszczepiają podczas standardowego zabiegu to około 1000 – 2000 graftów.

Należy podkreślić bezcenną wartość bogatej praktyki transplantacyjnej dr Turkowskiego, dzięki której Pacjent ma pewność, iż otrzyma usługę najwyższej jakości oraz osiągnięte zostaną najlepsze na rynku efekty przeprowadzonego zabiegu, potwierdzone wieloma referencjami.

Na cenę będzie również wpływał rodzaj włosów Pacjenta. Grube oraz kręcone włosy potrafią lepiej zakryć skórę głowy, niż owłosienie cienkie i proste. Dlatego zrekonstruowanie włosów na obszarze podobnej wielkości u dwóch różnych osób, może wiązać z całkiem innymi kosztami.
Pragniemy zwrócić Państwu uwagę, aby przy wyborze kliniki nie kierować się najtańszą ceną zabiegu. Tanio wykonany przeszczep włosów – może nie dać odpowiednich efektów lub być początkiem niebezpiecznych powikłań, a uszkodzonych i zniszczonych graftów nie jesteśmy w stanie już nigdy odzyskać.

Czy zabieg jest bolesny?

Ponieważ do zabiegu w metodzie FUE nie używa się skalpela i nie zszywa się skóry głowy tak jak w przypadku metody STRIP – czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy i mniej bolesny. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie odczuwa bólu.

Metoda FUE jest obecnie najmniej inwazyjną metodą transplantacji włosów na świecie. Podczas zabiegu pobiera się tylko pojedyncze zespoły mieszkowe, z minimalnym obszarem tkanki skóry otaczającej a narzędzia jakich się do tego używa, mają bardzo małą średnicę tj. około 0.7-1.0 mm, dzięki czemu ingerencja w skórę Pacjenta jest minimalna.
Po samym zabiegu – zaleca się również przyjmowanie leków przeciwzapalnych i antybiotyku oraz sugeruje się unikania ekspozycji skóry głowy na promienie słoneczne. Odradza się również wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Ile mieszków włosowych można przeszczepić w trakcie zabiegu?

Skóra ludzkiej głowy posiada różne strefy zróżnicowania pod względem odporności mieszków włosowych na niszczące działanie DHT (Dihydrotestosteronu). Jest on jednym z męskich hormonów płciowych, tzw. hormonem androgenowym, który odgrywa kluczową rolę w procesie łysienia androgenowego.

I tak np. włosy z tyłu głowy, nie są, aż tak podatne na destrukcyjne i niszczące działanie hormonu DHT – jak włosy z okolicy zakoli, czy czubka głowy.
Ponieważ dokonano rozróżnienia stref skóry głowy – na obszary bezpieczne, czyli takie które nie są narażone na ryzyko utraty włosów w przyszłości, oraz na te, które niestety ulegają niszczącemu działaniu hormonu – dokonuje się więc ekstrakcji (pobrania) genetycznie odpornych mieszków z okolic bezpiecznych i wszczepienia je w miejsca, w których dochodzi do utraty włosów lub do ich miniaturyzacji.

Przeszczepione mieszki włosowe, zaimplantowane w okolicę biorczą – nie wypadają, ponieważ pomimo zmiany miejsca i umieszczenia ich w warunkach w których normalnie uległyby wpływowi hormonu DHT i miniaturyzacji – zachowały odporność na działanie hormonu, wynikającą z zachowania swojej struktury fizycznej z miejsca dawczego.
Wielką sztuką jest zatem umiejętność rozróżniania tych miejsc przez chirurga oraz wyboru tylko takich graftów, które pochodzą wyłącznie z okolic bezpiecznych i odpornych na działanie hormonu DHT.
Umiejętność dokonania odpowiedniego wyboru – w związku z przeprowadzaną transplantacją włosów – ma zatem bardzo duży wpływ na jakość świadczonej usługi, długotrwałość dokonanego zabiegu oraz ostateczny efekt wizualny – podkreśla dr Turkowski.
Zapewniamy również, że nasz zespół przygotowuje materiał transplantacyjny na najwyższym poziomie, gwarantując wzrost i życie przeszczepionych włosów – na długie lata.

Bezpieczna ilość pobranych mieszków z okolicy dawczej (podczas jednego zabiegu) – to liczba maksymalnie 2200 – 2700 sztuk graftów. Oczywiście można dokonać większej ilości pobrań – jednak grozi to uszkodzeniem sąsiednich mieszków i niesie ryzyko nieestetycznych „przerzedzeń”.
Natomiast, jeżeli przesadzimy z ilością pobranych transplantów włosowych i pobierzemy ich ze skóry głowy – zbyt dużo – możemy doprowadzić do sytuacji w której okolica dawcza będzie tak „przetrzebiona” i zniszczona, że nie będzie gwarantowała odpowiedniej jakości materiału dawczego – na wypadek wystąpienia potrzeby kolejnego przeszczepu w przyszłości.

Czy po transplantacji włosów blizny będą widoczne?

Przeszczep włosów jest zabiegiem, który może wiązać się z powstawaniem blizn. Pragniemy jednak Państwa uspokoić, że były one mocno widoczne w metodzie, która obecnie jest już rzadko stosowana – a była to tzw. metoda STRIP, która pozostawiała długą, szpecącą, linijną bliznę.

Obecnie w naszej klinice stosujemy najnowocześniejszą metodę przeszczepu włosów – FUE (bez użycia skalpela), która jest najmniej inwazyjną w dziejach historii transplantacji. Mikroblizny pozabiegowe, będące pozostałością po transplantacji metodą FUE – są praktycznie niewidoczne gołym okiem i dają komfort noszenia krótkich włosów.

Czy przeszczep włosów zapewni mi naturalny wygląd włosów po zabiegu? Czy nie będę uczuł „efektu peruki”? Czy linia włosów będzie wyglądała naturalnie?

Istnieje taka niepisana zasadna w branży medycyny estetycznej – że jeżeli jesteśmy w stanie zauważyć, rozpoznać, czy ktoś miał wykonany przeszczep włosów – to znaczy, że nie był on wykonany zgodnie ze sztuką i najwyższymi standardami estetycznymi.
Istnieje szereg powodów, które mogły mieć wpływ na uzyskanie właśnie takiego sztucznego efektu. Najprawdopodobniej zabieg wykonany był przez lekarza, który nie zdobył jeszcze odpowiedniego doświadczenia. Prosimy Państwa o rozważne wybieranie kliniki zabiegowej – gdyż korzystniejsze będzie dla Państwa, jeżeli lekarz nie będzie eksperymentował i zdobywał swojego doświadczenia na Waszych głowach.

Najlepszym wyborem będzie więc skorzystanie z usług naszej kliniki – która jest sprawdzonym i rekomendowanym przez tysiące osób miejscem. Gorąco zapraszamy. Zapewniamy komfort, poczucie bezpieczeństwa i pełną przewidywalność najlepszych efektów estetycznych. Unikniecie Państwo nieprzyjemnych rozczarowań – ponieważ zaskakujemy tylko pożądanymi rezultatami.