Przeszczep włosów to skuteczny sposób aby odzyskać włosy! Łysienie to problem, który dotyczy kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Problem ten znany jest od dawna, a specjaliści starają się opracować coraz bardziej nowoczesne i mniej inwazyjne metody przeszczepu włosów. Utrata włosów może być związane z różnego rodzaju problemami hormonalnymi lub nieodpowiednim stylem życia.

Przeszczep włosów

Współczesna medycyna estetyczna oferuje bardzo nowoczesny zabieg przeszczepu włosów. Na zabieg decyduje się wiele osób, których dotyczy problem łysienia. Transplantacja włosów w zależności od wybranej metody może być przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Specjalista w trakcie konsultacji wybierze najmniej inwazyjną metodę, która sprawdzi się u pacjenta. Transplantacja włosów polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z ciała pacjenta (najlepiej z tyłu głowy) i umieszczeniu ich w innej strefie. Czas trwania zabiegu jest dość długi, natomiast nie wiąże się z poważnymi powikłaniami dla pacjenta. Dzięki przeszczepieniu materiału od tej samej osoby mało możliwe jest również odrzucenie przeszczepu lub wystąpienie reakcji alergicznej.

Dr Piotr Turkowski podczas zabiegu przeszczepiania włosów

Dr Piotr Turkowski podczas zabiegu

Diagnostyka i leczenie łysienia

Lekarz podczas pierwszego spotkania z pacjentem omówi z nim stan zdrowia i zleci wykonanie badań. Podczas oględzin skóry głowy będzie mógł sprawdzić w jak zaawansowanej fazie jest problem łysienia. Ponadto specjalista zapyta także o historię chorób pacjenta oraz jego rodziny. Łysienie androgenowe lub plackowate jest często dziedziczone po innych członkach rodziny.

Aby diagnostyka była pełna, lekarz może zlecić wykonanie badań krwi. Możliwe jest również wykonanie badania trichoskopem, który umożliwi obejrzenie skóry głowy i mieszków włosowych w powiększeniu. Profesjonalny lekarz będzie chciał wykryć przyczynę łysienia oraz wyeliminować ją.

To pozwoli zatrzymać rozwój choroby. W leczeniu stosuje się różnego rodzaju maski, kremy i wcierki, które pobudzają krążenie skóry i intensywnie odżywiają mieszki włosowe. Jednak w niektórych przypadkach stosuje się leczenie polegające na doustnym podaniu leków.

Dobre wyniki uzyskuje się dzięki mezoterapii, czyli podskórnemu podaniu mieszanek odżywczych. Lekarze często zalecają także różnego rodzaju naświetlania, które stymulują odrastanie włosów.

przeszczep wlosow fue przebieg

Przebieg zabiegu

FUE – nowoczesna metoda przeszczepu włosów w Warszawie

FUE to skrót od Follicular Unit Extraction, a zabieg jest najbardziej nowoczesną metodą przeszczepu włosów oferowaną na świecie. Zabiegi metodą FUE umożliwiają transplantację włosów z okolicy dawczej do miejsc, których dotyczy łysienie. Lekarz podczas zabiegu pobierze od pacjenta mieszki włosowe wraz z milimetrową tkanką, która je otacza.

Następnie dokona oceny jakości pobranych graftów i przygotuje je do umieszczenia w strefie biorczej. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, co minimalizuje ryzyko pojawienia się powikłań. Ponadto w trakcie zabiegu lekarz nie używa skalpela (w przeciwieństwie do metody FUT), a zastąpiono go specjalnymi igłami. Czas zabiegu uzależniony jest od ilości przeszczepianych mieszków włosowych i może trwać nawet 8 godzin.

Podczas trwania zabiegu pacjent może słuchać muzyki lub porozmawiać z personelem kliniki. Lekarz oraz asystujący zespół otoczą pacjenta opieką i w razie potrzeby będą służyć wszelką pomocą.

Wskazania do zabiegu przeszczepu

Metoda najlepiej sprawdzi się u pacjentów z łysieniem androgenowym, którzy pragną zagęścić włosy lub pozbyć się zakoli. Co najważniejsze dzięki małej inwazyjności zabiegu można go przeprowadzić u wielu grup pacjentów. Głównym wskazaniem do przeszczepu jest chęć zagęszczenia włosów w mało inwazyjny i w pełni bezpieczny sposób.

Zabieg wykonuje się u pacjentów, którzy utracili owłosienie po wypadku. Metodę FUE często wybierają bardzo aktywne osoby, ponieważ przede wszystkim czas rekonwalescencji jest wyjątkowo krótki.

Gdzie najlepiej przeszczepić włosy i ile to kosztuje?

Pamiętajmy, że tak precyzyjny zabieg wymaga ogromnego doświadczenia i umiejętności lekarza. Efekt przeszczepu włosów będzie zależał w dużej mierze od lekarza, który go przeprowadzi. Szukając specjalisty zwróćmy uwagę na opinie pacjentów lub umieszczone na stronie specjalisty metamorfozy pacjentów.

Przede wszystkim tylko profesjonalny personel będzie w stanie w prawidłowy sposób pobrać, ocenić i przeszczepić mieszki włosowe. Dlatego dobra klinika w Warszawie to także pewność najlepszej jakości sprzętu, który zapewni komfort pacjenta. Personel kliniki będzie służył pomocą w trakcie konsultacji i podczas transplantacji włosów.

Mały zabieg

PLN 15

cena za 1 przeszczep
(np. zakola, obniżenie linii włosów)
do 1000 przeszczepów

Średni zabiegnajczęściej wybierany

PLN 12

cena za 1 przeszczep
(np. zakola, przeszczep okolicy czubka głowy)
1000-2000 przeszczepów

Duży zabieg

PLN 10

cena za 1 przeszczep
(np. cała głowa)
od 2000-2500 przeszczepów

Inne okolice

PLN 18-25

cena za 1 przeszczep
okolic łonowych)

Sprawdź ile kosztuje przeszczep włosów w Warszawie

Przygotowanie do zabiegu transplantacji

Podczas pierwszej konsultacji lekarz zleci wykonanie podstawowych badań krwi. W niektórych przypadkach może okazać się konieczna bardziej szeroka diagnostyka obejmująca konsultacje z endokrynologiem lub innymi specjalistami. Dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki, które rozrzedzają krew, ponieważ może to znacznie utrudnić przeszczep włosów.

Dzień przed zabiegiem należy unikać alkoholu i mocnej kawy. W dzień zabiegu pacjent powinien być wypoczęty i zjeść rano lekkie śniadanie. W przypadku długiego zabiegu transplantacji włosów klinika zadba także o ciepły posiłek dla pacjenta. Dokładny plan zabiegu specjalista przekaże pacjentowi na konsultacji.

Jak szybko po przeszczepie włosów można wrócić do codziennego funkcjonowania?

Po przeszczepie włosów już na drugi dzień można wrócić do wykonywania codziennych czynności. Jednak lekarz może przepisać zwolnienie lekarskie na 2 tygodnie, bo po tym okresie zniknie zaczerwienie i strupki, świadczące o przebyciu zabiegu. Na zdjęciu pacjent po 10 dniach od zabiegu.

pacjent dwa tygodnie po przeszczepie włosów

Pacjent dwa tygodnie po zabiegu

Zalecenia po zabiegu

Po dokonanej transplantacji włosów pacjent wraca do domu samodzielnie. Specjaliści zalecają, aby strefę poddaną zabiegowi zabezpieczyć np. za pomocą kaptura lub delikatnej czapki. Lekarz wskaże pacjentowi, w jaki sposób może myć głowę przez kilka najbliższych dni.

Należy unikać pocierania skóry głowy, ponieważ może to osłabić przeszczepione mieszki włosowe.

Skórę głowy należy myć delikatnym preparatem zaleconym przez lekarza, a do osuszenia można wybrać papierowe ręczniki. Przez kilka tygodni zaleca się powstrzymać od intensywnych ćwiczeń i nie uczęszczać na saunę i basen. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem, który przeprowadził zabieg.

Efekty przeszczepu włosów przed i po

Przeszczep włosów wykonany przez doświadczonego lekarza pozwoli osiągnąć spektakularne efekty. Dodatkowo proces gojenia ran po zabiegu jest bardzo krótki i wynosi maksymalnie 2 tygodnie. Efekt zabiegu lekarz oceni po kilku tygodniach. Pacjent będzie mógł cieszyć się efektem wzrostu włosów już po 9 miesiącach.

Metamorfoza Pana Pawła przeszczep włosów FUE efekt przed i po zabiegu

Efekt transplantacji włosów FUE – ponad 2000 graftów

Zobacz efekty zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE

Czy wszczepianie włosów jest skuteczne?

Metoda FUE daje dużą kontrolę nad jakością wybranych do przeszczepu mieszków włosowych. Doświadczony lekarz wybierze najlepsze mieszki, które następnie umieści w strefie biorczej.

Ponadto podczas zabiegu specjalista dokona oceny mieszków i przygotuje je to transplantacji. Dzięki rezygnacji ze skalpela metoda będzie mało inwazyjna, a rekonwalescencja minimalna. Pacjent nie będzie miał blizn.

Podsumowując metoda FUE wyróżnia się wśród innych dostępnych na rynku. Zastosowanie znieczulenia miejscowego jest również dużą zaletą, ponieważ wzrasta bezpieczeństwo tej metody. Przeszczep włosów można wykonać u bardzo aktywnych osób, ponieważ w krótkim czasie będą mogły wrócić do codziennych aktywności.

Metodę tę szczególnie docenią osoby obawiające się dużej ingerencji w swoje ciało. Dzięki przeszczepowi materiału pobranego od pacjenta unikniemy odrzucenia przeszczepu lub wystąpienia reakcji alergicznej.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.