Przeszczep włosów to skuteczny sposób aby odzyskać włosy! Łysienie to problem, który dotyczy kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Problem ten znany jest od dawna, a specjaliści starają się opracować coraz bardziej nowoczesne i mniej inwazyjne metody przeszczepu włosów. Utrata włosów może być związane z różnego rodzaju problemami hormonalnymi lub nieodpowiednim stylem życia.

Czy warto zdecydować się na przeszczep włosów?

Współczesna medycyna estetyczna oferuje bardzo nowoczesny zabieg przeszczepu włosów. Na zabieg decyduje się wiele osób, których dotyczy problem łysienia. Przeszczep włosów w zależności od wybranej metody może być przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Specjalista w trakcie konsultacji wybierze najmniej inwazyjną metodę, która sprawdzi się u pacjenta. Przeszczepianie włosów polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z ciała pacjenta (najlepiej z tyłu głowy) i umieszczeniu ich w innej strefie. Czas trwania zabiegu jest dość długi, natomiast nie wiąże się z poważnymi powikłaniami.

Dzięki przeszczepieniu materiału od tej samej osoby mało możliwe jest również odrzucenie przeszczepu lub wystąpienie reakcji alergicznej.

przeszczep włosów u mężczyzny

przeszczep włosów u mężczyzny

Zanim zdecydujesz się na przeszczep, najpierw się zbadaj!

Lekarz podczas pierwszego spotkania z pacjentem omówi z nim stan zdrowia i zleci wykonanie badań. Podczas oględzin skóry głowy będzie mógł sprawdzić w jak zaawansowanej fazie jest problem łysienia. Ponadto specjalista zapyta także o historię chorób pacjenta oraz jego rodziny. Łysienie androgenowe lub plackowate jest często dziedziczone po innych członkach rodziny.

Aby diagnostyka była pełna, lekarz może zlecić wykonanie badań krwi. Możliwe jest również wykonanie badania trichoskopem, który umożliwi obejrzenie skóry głowy i mieszków włosowych w powiększeniu. Profesjonalny lekarz będzie chciał wykryć przyczynę łysienia oraz wyeliminować ją.

badanie trichoskopem

badanie trichoskopem

To pozwoli zatrzymać rozwój choroby. W leczeniu stosuje się różnego rodzaju maski, kremy i wcierki, które pobudzają krążenie skóry i intensywnie odżywiają mieszki włosowe. Jednak w niektórych przypadkach stosuje się leczenie polegające na doustnym podaniu leków.

Dobre wyniki uzyskuje się dzięki mezoterapii, czyli podskórnemu podaniu mieszanek odżywczych. Lekarze często zalecają także różnego rodzaju naświetlania, które stymulują odrastanie włosów.

Przeszczep włosów FUE to najlepsza metoda transplantacji włosów

FUE to skrót od Follicular Unit Extraction, a zabieg jest najbardziej nowoczesną metodą przeszczepu włosów oferowaną na świecie. Zabiegi metodą FUE umożliwiają transplantację włosów z okolicy dawczej  przy pomocy specjalnych, niewielkich rozmiarów igieł punkcyjnych tzw. punch-ów do miejsc, których dotyczy łysienie. Lekarz podczas zabiegu pobierze mieszki włosowe wraz z milimetrową tkanką, która je otacza.

Następnie dokona oceny jakości pobranych graftów i przygotuje je do umieszczenia w strefie biorczej. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, co minimalizuje ryzyko pojawienia się powikłań. Ponadto w trakcie zabiegu lekarz nie używa skalpela (w przeciwieństwie do metody FUT), a zastąpiono go specjalnymi igłami. Czas zabiegu uzależniony jest od ilości przeszczepianych mieszków włosowych i może trwać nawet 8 godzin.

Podczas trwania zabiegu pacjent może słuchać muzyki lub porozmawiać z personelem kliniki. Lekarz oraz asystujący zespół otoczą pacjenta opieką i w razie potrzeby będą służyć wszelką pomocą.

Wskazania do zabiegu

Metoda najlepiej sprawdzi się u pacjentów z łysieniem androgenowym, którzy pragną zagęścić włosy lub pozbyć się zakoli. Co najważniejsze przeszczep włosów nie jest zabiegiem bardzo inwazyjnym, można go przeprowadzić u wielu grup pacjentów. Głównym wskazaniem do przeszczepu jest chęć zagęszczenia włosów w mało inwazyjny i w pełni bezpieczny sposób.

Przeszczepy włosów wykonuje się również u pacjentów, którzy utracili owłosienie po wypadku. Metodę FUE często wybierają bardzo aktywne osoby, ponieważ przede wszystkim czas rekonwalescencji jest wyjątkowo krótki.

Gdzie najlepiej przeszczepić włosy i ile to kosztuje?

Pamiętajmy, że tak precyzyjny zabieg wymaga ogromnego doświadczenia i umiejętności lekarza. Efekt przeszczepu włosów będzie zależał w dużej mierze od lekarza, który go przeprowadzi. Szukając specjalisty zwróćmy uwagę na opinie pacjentów lub umieszczone na stronie specjalisty metamorfozy pacjentów.

Przede wszystkim tylko profesjonalny personel będzie w stanie w prawidłowy sposób pobrać, ocenić i przeszczepić mieszki włosowe. Dlatego dobra klinika w Warszawie to także pewność najlepszej jakości sprzętu, który zapewni komfort. Personel kliniki będzie służył pomocą w trakcie konsultacji i podczas transplantacji włosów.

Cena przeszczepu włosów

Mały zabieg

PLN 15

cena za 1 przeszczep
(np. zakola, obniżenie linii włosów)
do 1000 przeszczepów

Średni zabiegnajczęściej wybierany

PLN 12

cena za 1 przeszczep
(np. zakola, czubek głowy)
1000-2000 przeszczepów

Duży zabieg

PLN 10

cena za 1 przeszczep
(np. cała głowa)
od 2000-2500 przeszczepów

Inne okolice

PLN 18-25

cena za 1 przeszczep
okolic łonowych)

Sprawdź ile kosztuje przeszczep włosów

Przygotowanie do zabiegu transplantacji

Podczas pierwszej konsultacji lekarz zleci wykonanie podstawowych badań krwi. W niektórych przypadkach może okazać się konieczna bardziej szeroka diagnostyka obejmująca konsultacje z endokrynologiem lub innymi specjalistami. Dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki, które rozrzedzają krew, ponieważ może to znacznie utrudnić transplantacje.

selekcja mieszków włosowych

selekcja mieszków włosowych

Dzień przed zabiegiem należy unikać alkoholu i mocnej kawy. W dniu zabiegu pacjent powinien być wypoczęty i zjeść rano lekkie śniadanie. W przypadku długiego zabiegu przeszczepu włosów klinika zadba także o ciepły posiłek. Dokładny plan zabiegu specjalista przekaże pacjentowi na konsultacji.

Jak szybko po przeszczepie włosów można wrócić do codziennego funkcjonowania?

Po przeszczepie włosów już na drugi dzień można wrócić do wykonywania codziennych czynności. Jednak lekarz może przepisać zwolnienie lekarskie na 2 tygodnie, bo po tym okresie zniknie zaczerwienie i strupki, świadczące o przebyciu zabiegu. Na zdjęciu pacjent po 10 dniach od zabiegu.

Stan głowy 10 dni po przeszczepie włosów

Stan głowy 10 dni po przeszczepie włosów

Zalecenia po zabiegu

Po dokonanej transplantacji włosów pacjent wraca do domu samodzielnie. Specjaliści zalecają, aby strefę poddaną zabiegowi zabezpieczyć np. za pomocą kaptura lub delikatnej czapki. Lekarz wskaże pacjentowi, w jaki sposób może myć głowę przez kilka najbliższych dni.

Należy unikać pocierania skóry głowy, ponieważ może to osłabić przeszczepione włosy.

Skórę głowy należy myć delikatnym preparatem zaleconym przez lekarza, a do osuszenia można wybrać papierowe ręczniki. Przez kilka tygodni zaleca się powstrzymać od intensywnych ćwiczeń i nie uczęszczać na saunę i basen. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem, który przeprowadził zabieg.

Efekty przeszczepu włosów

Przeszczep włosów wykonany przez doświadczonego lekarza pozwoli osiągnąć spektakularne efekty. Dodatkowo proces gojenia ran po zabiegu jest bardzo krótki i wynosi maksymalnie 2 tygodnie. Efekt zabiegu lekarz oceni po kilku tygodniach. Pacjent będzie mógł cieszyć się efektem wzrostu włosów już po 9 miesiącach.

Metamorfoza Pana Pawła przeszczep włosów FUE efekt przed i po zabiegu

Efekt transplantacji włosów FUE – ponad 2000 graftów

Zobacz efekty zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE

Czy przeszczepianie włosów jest skuteczne?

Metoda FUE daje dużą kontrolę nad jakością wybranych do przeszczepu mieszków włosowych. Doświadczony lekarz wybierze najlepsze mieszki, które następnie umieści w strefie biorczej.

Ponadto podczas zabiegu specjalista dokona oceny mieszków i przygotuje je to transplantacji. Dzięki rezygnacji ze skalpela metoda będzie mało inwazyjna, a rekonwalescencja minimalna. Pacjent nie będzie miał blizn.

Podsumowując metoda FUE wyróżnia się wśród innych dostępnych na rynku. Zastosowanie znieczulenia miejscowego jest również dużą zaletą, ponieważ wzrasta bezpieczeństwo tej metody. Przeszczepy włosów są też wykonywane u bardzo aktywnych osób, ponieważ w krótkim czasie będą mogły wrócić do codziennych aktywności.

Metodę tę szczególnie docenią osoby obawiające się dużej ingerencji w swoje ciało. Dzięki przeszczepowi materiału pobranego od pacjenta unikniemy odrzucenia przeszczepu lub wystąpienia reakcji alergicznej.

Najczęściej zadawane pytania

Przeszczep włosów jest bardziej skuteczny niż kiedykolwiek. W naszej klinice przyjmowalność włosów jest na poziomie ponad 90%. Jest to spowodowane innowacyjnymi metodami przechowywania mieszków włosowych.

Cena transplantacji włosów w naszej klinice zaczyna się od kwoty 10 zł za przeszczep jednego grafta. Cena zabiegu jest ustalana podczas spotkania konsultacyjnego z lekarzem. Na ostateczną kwotę mają wpływ: wielkość obszaru biorczego (miejsca łysienia), ilość mieszków włosowych, które będą przeszczepiane oraz czas pracy chirurga.
Dobór ilości przeszczepianych graftów jest indywidualny i wynika również z osobistych preferencji, możliwości obszaru dawczego oraz potrzeb pacjenta Średnia liczba mieszków włosowych jaką nasi lekarze przeszczepiają podczas standardowego zabiegu to około 1000 – 2000 graftów.

Należy podkreślić bezcenną wartość bogatej praktyki transplantacyjnej dr Turkowskiego, dzięki której Pacjent ma pewność, iż otrzyma usługę najwyższej jakości oraz osiągnięte zostaną najlepsze na rynku efekty przeprowadzonego zabiegu, potwierdzone wieloma referencjami.

Na cenę będzie również wpływał rodzaj włosów Pacjenta. Grube oraz kręcone włosy potrafią lepiej zakryć skórę głowy, niż owłosienie cienkie i proste. Dlatego zrekonstruowanie włosów na obszarze podobnej wielkości u dwóch różnych osób, może wiązać z całkiem innymi kosztami.
Pragniemy zwrócić Państwu uwagę, aby przy wyborze kliniki nie kierować się najtańszą ceną zabiegu. Tanio wykonany przeszczep włosów – może nie dać odpowiednich efektów lub być początkiem niebezpiecznych powikłań, a uszkodzonych i zniszczonych graftów nie jesteśmy w stanie już nigdy odzyskać.

Przeszczep włosów jest zabiegiem, który może wiązać się z powstawaniem blizn. Pragniemy jednak Państwa uspokoić, że były one mocno widoczne w metodzie, która obecnie jest już rzadko stosowana – a była to tzw. metoda STRIP, która pozostawiała długą, szpecącą, linijną bliznę.

Obecnie w naszej klinice stosujemy najnowocześniejszą metodę przeszczepu włosów – FUE (bez użycia skalpela), która jest najmniej inwazyjną w dziejach historii transplantacji. Mikroblizny pozabiegowe, będące pozostałością po transplantacji metodą FUE – są praktycznie niewidoczne gołym okiem i dają komfort noszenia krótkich włosów.

Ponieważ do zabiegu w metodzie FUE nie używa się skalpela i nie zszywa się skóry głowy tak jak w przypadku metody STRIP – czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy i mniej bolesny. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie odczuwa bólu.

Metoda FUE jest obecnie najmniej inwazyjną metodą transplantacji włosów na świecie. Podczas zabiegu pobiera się tylko pojedyncze zespoły mieszkowe, z minimalnym obszarem tkanki skóry otaczającej a narzędzia jakich się do tego używa, mają bardzo małą średnicę tj. około 0.7-1.0 mm, dzięki czemu ingerencja w skórę Pacjenta jest minimalna.
Po samym zabiegu – zaleca się również przyjmowanie leków przeciwzapalnych i antybiotyku oraz sugeruje się unikania ekspozycji skóry głowy na promienie słoneczne. Odradza się również wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Przeszczep włosów wykonany w naszej klinice medycyny estetycznej – wystarcza Pacjentowi na całe życie jeżeli Pacjent będzie stosował się do zaleceń. Dzięki dużemu doświadczeniu transplantacyjnemu i wiedzy dr Turkowskiego, przeszczep przyjmuje się z najwyższą na rynku skutecznością i świetnymi rezultatami estetycznymi.

Przeszczep włosów metodą FUE jest zabiegiem o małej inwazyjności, jednak nie oznacza to, że można wykonywać go u każdego Pacjenta wyrażającego taką potrzebę i chęć.
Zabiegu przeszczepu włosów, nie powinno się zatem wykonywać u Pacjentów, którzy mają problemy:

  • z zaburzeniami krzepnięcia krwi, szczególnie w przypadku tendencji do nadmiernych krwawień,
  • z odpowiednią jakością i ilością owłosienia dawczego (czyli pobieranego z okolicy dawczej, potylicznej),
  • z występowaniem stanów zapalnych skóry,
  • z nieuregulowanym ciśnieniem krwi,
  • chorują na zaawansowaną cukrzycę,
  • chorują na łysienie plackowate,
  • ze złą kondycją ogólną organizmu,
  • z występowaniem uczuleń na stosowane podczas zabiegu środki miejscowo znieczulające.

Przed wykonaniem zabiegu przeszczepu włosów należy wykonać następujące badania:
– morfologię krwi,
– poziom cukru we krwi,
– badanie krzepliwości krwi,
– ogólne badanie ogólne moczu,
– badanie HBS (dotyczące żółtaczki zakaźnej),
– badanie HCV (wskazujące wirusowe zapalenie wątroby typu C
– badanie na obecność HIV.

Czas trwania zabiegu jest bardzo zróżnicowany i zależy od indywidualnego przypadku każdego Pacjenta. Głównym parametrem wpływającym na długość zabiegu jest przede wszystkim liczba przeszczepianych graftów (mieszków włosowych). Bardzo ważne są dla nas również preferencje Pacjenta dotyczące osiągnięcia ostatecznego efektu, które również determinują ilość transplantów dla otrzymania oczekiwanego rezultatu.
Nasi Pacjenci najczęściej spędzają na zabiegu w naszej klinice około 6-8 godzin. Natomiast, czas samego zabiegu transplantacji trwa około 4-6 godzin.
Nasza klinika wyposażona jest w specjalną, higieniczną i komfortową strefę relaksu, w której nasi Pacjenci mają możliwość relaksującego wypoczynku w oczekiwaniu na zabieg lub pomiędzy czynnościami transplantacyjnymi. Zapewniamy, że cały zabieg odbędzie się w miłej i bezstresowej dla Pacjenta atmosferze.

Load More

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.