Przeszczep włosów to skuteczny sposób aby odzyskać włosy! Łysienie to problem, który dotyczy kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Problem ten znany jest od dawna, a specjaliści starają się opracować coraz bardziej nowoczesne i mniej inwazyjne metody przeszczepu włosów. Utrata włosów może być związane z różnego rodzaju problemami hormonalnymi lub nieodpowiednim stylem życia.

Przeszczep włosów metodą FUE

Współczesna medycyna estetyczna oferuje bardzo nowoczesny zabieg przeszczepu włosów. Na zabieg decyduje się wiele osób, których dotyczy problem łysienia. Przeszczep włosów w zależności od wybranej metody może być przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Specjalista w trakcie konsultacji wybierze najmniej inwazyjną metodę, która sprawdzi się u pacjenta. Przeszczepianie włosów polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z ciała pacjenta (najlepiej z tyłu głowy) i umieszczeniu ich w innej strefie. Czas trwania zabiegu jest dość długi, natomiast nie wiąże się z poważnymi powikłaniami.

Dzięki przeszczepieniu materiału od tej samej osoby mało możliwe jest również odrzucenie przeszczepu lub wystąpienie reakcji alergicznej.

przeszczep włosów u mężczyzny

przeszczep włosów u mężczyzny

Zanim zdecydujesz się na przeszczep włosów

Lekarz podczas pierwszego spotkania z pacjentem omówi z nim stan zdrowia i zleci wykonanie badań. Podczas oględzin skóry głowy będzie mógł sprawdzić w jak zaawansowanej fazie jest problem łysienia. Ponadto specjalista zapyta także o historię chorób pacjenta oraz jego rodziny. Łysienie androgenowe lub plackowate jest często dziedziczone po innych członkach rodziny.

Aby diagnostyka była pełna, lekarz może zlecić wykonanie badań krwi. Możliwe jest również wykonanie badania trichoskopem, który umożliwi obejrzenie skóry głowy i mieszków włosowych w powiększeniu. Profesjonalny lekarz będzie chciał wykryć przyczynę łysienia oraz wyeliminować ją.

badanie trichoskopem

badanie trichoskopem

To pozwoli zatrzymać rozwój choroby. W leczeniu stosuje się różnego rodzaju maski, kremy i wcierki, które pobudzają krążenie skóry i intensywnie odżywiają mieszki włosowe. Jednak w niektórych przypadkach stosuje się leczenie polegające na doustnym podaniu leków.

Czytaj więcej: Trichoskopia – komputerowe badanie włosów

Dobre wyniki uzyskuje się dzięki mezoterapii, czyli podskórnemu podaniu mieszanek odżywczych. Lekarze często zalecają także różnego rodzaju naświetlania, które stymulują odrastanie włosów.

FUE to najlepsza metoda transplantacji włosów

FUE to skrót od Follicular Unit Extraction, a zabieg jest najbardziej nowoczesną metodą przeszczepu włosów oferowaną na świecie. Zabiegi metodą FUE umożliwiają transplantację włosów z okolicy dawczej  przy pomocy specjalnych, niewielkich rozmiarów igieł punkcyjnych tzw. punch-ów do miejsc, których dotyczy łysienie. Lekarz podczas zabiegu pobierze mieszki włosowe wraz z milimetrową tkanką, która je otacza.

Następnie dokona oceny jakości pobranych graftów i przygotuje je do umieszczenia w strefie biorczej. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, co minimalizuje ryzyko pojawienia się powikłań. Ponadto w trakcie zabiegu lekarz nie używa skalpela (w przeciwieństwie do metody STRIP), a zastąpiono go specjalnymi igłami. Czas zabiegu uzależniony jest od ilości przeszczepianych mieszków włosowych i może trwać nawet 8 godzin.

Czytaj więcej: Jak wygląda przebieg zabiegu przeszczepu włosów?

Podczas trwania zabiegu pacjent może słuchać muzyki lub porozmawiać z personelem kliniki. Lekarz oraz asystujący zespół otoczą pacjenta opieką i w razie potrzeby będą służyć wszelką pomocą.

Wskazania do przeszczepu włosów

Metoda najlepiej sprawdzi się u pacjentów z łysieniem androgenowym, którzy pragną zagęścić włosy lub pozbyć się zakoli. Co najważniejsze przeszczep włosów nie jest zabiegiem bardzo inwazyjnym, można go przeprowadzić u wielu grup pacjentów. Głównym wskazaniem do przeszczepu jest chęć zagęszczenia włosów w mało inwazyjny i w pełni bezpieczny sposób.

Przeszczepy włosów wykonuje się również u pacjentów, którzy utracili owłosienie po wypadku. Metodę FUE często wybierają bardzo aktywne osoby, ponieważ przede wszystkim czas rekonwalescencji jest wyjątkowo krótki.

Gdzie najlepiej przeszczepić włosy i ile to kosztuje?

Pamiętajmy, że tak precyzyjny zabieg wymaga ogromnego doświadczenia i umiejętności lekarza. Efekt przeszczepu włosów będzie zależał w dużej mierze od lekarza, który go przeprowadzi. Szukając specjalisty zwróćmy uwagę na opinie pacjentów lub umieszczone na stronie specjalisty metamorfozy pacjentów.

Przede wszystkim tylko profesjonalny personel będzie w stanie w prawidłowy sposób pobrać, ocenić i przeszczepić mieszki włosowe. Dlatego dobra klinika to także pewność najlepszej jakości sprzętu, który zapewni komfort. Personel kliniki będzie służył pomocą w trakcie konsultacji i podczas transplantacji włosów.

Czytaj więcej: Cena przeszczepu włosów

Przygotowanie do zabiegu transplantacji

Podczas pierwszej konsultacji lekarz zleci wykonanie podstawowych badań krwi. W niektórych przypadkach może okazać się konieczna bardziej szeroka diagnostyka obejmująca konsultacje z endokrynologiem lub innymi specjalistami. Dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki, które rozrzedzają krew, ponieważ może to znacznie utrudnić transplantacje.

selekcja mieszków włosowych

selekcja mieszków włosowych

Dzień przed zabiegiem należy unikać alkoholu i mocnej kawy. W dniu zabiegu pacjent powinien być wypoczęty i zjeść rano lekkie śniadanie. W przypadku długiego zabiegu przeszczepu włosów klinika zadba także o ciepły posiłek. Dokładny plan zabiegu specjalista przekaże pacjentowi na konsultacji.

Jak szybko po przeszczepie włosów można wrócić do codziennego funkcjonowania?

Po przeszczepie włosów już na drugi dzień można wrócić do wykonywania codziennych czynności. Jednak lekarz może przepisać zwolnienie lekarskie na 2 tygodnie, bo po tym okresie zniknie zaczerwienie i strupki, świadczące o przebyciu zabiegu. Na zdjęciu pacjent po 10 dniach od zabiegu.

Stan głowy 10 dni po przeszczepie włosów

Stan głowy 10 dni po przeszczepie włosów

Zalecenia po zabiegu

Po dokonanej transplantacji włosów pacjent wraca do domu samodzielnie. Specjaliści zalecają, aby strefę poddaną zabiegowi zabezpieczyć np. za pomocą kaptura lub delikatnej czapki. Lekarz wskaże pacjentowi, w jaki sposób może myć głowę przez kilka najbliższych dni. Należy unikać pocierania skóry głowy, ponieważ może to osłabić przeszczepione włosy.

Czytaj więcej: Zalecenia lekarskie przed i po zabiegu

Skórę głowy należy myć delikatnym preparatem zaleconym przez lekarza, a do osuszenia można wybrać papierowe ręczniki. Przez kilka tygodni zaleca się powstrzymać od intensywnych ćwiczeń i nie uczęszczać na saunę i basen. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem, który przeprowadził zabieg.

Czytaj więcej: Jakie kosmetyki po przeszczepie włosów?

Efekty przeszczepu włosów

Przeszczep włosów wykonany przez doświadczonego lekarza pozwoli osiągnąć spektakularne efekty. Dodatkowo proces gojenia ran po zabiegu jest bardzo krótki i wynosi maksymalnie 2 tygodnie. Efekt zabiegu lekarz oceni po kilku tygodniach. Pacjent będzie mógł cieszyć się efektem wzrostu włosów już po 9 miesiącach.

Czytaj więcej: Efekty przeszczepu włosów

Czy przeszczepianie włosów jest skuteczne?

Metoda FUE daje dużą kontrolę nad jakością wybranych do przeszczepu mieszków włosowych. Doświadczony lekarz wybierze najlepsze mieszki, które następnie umieści w strefie biorczej.

Ponadto podczas zabiegu specjalista dokona oceny mieszków i przygotuje je to transplantacji. Dzięki rezygnacji ze skalpela metoda będzie mało inwazyjna, a rekonwalescencja minimalna. Pacjent nie będzie miał blizn.

Podsumowując metoda FUE wyróżnia się wśród innych dostępnych na rynku. Zastosowanie znieczulenia miejscowego jest również dużą zaletą, ponieważ wzrasta bezpieczeństwo tej metody. Przeszczepy włosów są też wykonywane u bardzo aktywnych osób, ponieważ w krótkim czasie będą mogły wrócić do codziennych aktywności.

Metodę tę szczególnie docenią osoby obawiające się dużej ingerencji w swoje ciało. Dzięki przeszczepowi materiału pobranego od pacjenta unikniemy odrzucenia przeszczepu lub wystąpienia reakcji alergicznej.