Łysienie to problem, który dotyczy kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Problem ten znany jest od dawna, a specjaliści starają się opracować coraz bardziej nowoczesne i mniej inwazyjne metody przeszczepu włosów. Utrata włosów może być związane z różnego rodzaju problemami hormonalnymi lub nieodpowiednim stylem życia.

Skuteczny przeszczep włosów metodą FUE w Warszawie i Poznaniu

Współczesna medycyna estetyczna oferuje bardzo nowoczesny zabieg transplantacji włosów. Na zabieg decyduje się wiele osób, których dotyczy problem łysienia androgenowego. Przeszczep włosów w zależności od wybranej metody może być przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Specjalista w trakcie konsultacji wybierze najmniej inwazyjną metodę, która sprawdzi się u pacjenta. Przeszczepianie włosów polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z obszaru dawczego (najlepiej z tyłu głowy) i wszczepieniu ich strefie biorczej. Czas trwania zabiegu jest dość długi, natomiast nie wiąże się z poważnymi powikłaniami.

Dzięki przeszczepieniu włosów od tej samej osoby mało możliwe jest również odrzucenie przeszczepu lub wystąpienie reakcji alergicznej.

wszczepianie włosów u mężczyzny

Zanim zdecydujesz się na przeszczep włosów

Lekarz chirugii odtwórczej włosów podczas konsultacji z pacjentem omówi z nim stan zdrowia i zleci wykonanie badań. Podczas oględzin skóry głowy będzie mógł sprawdzić w jak zaawansowanej fazie jest problem łysienia. Ponadto specjalista zapyta także o historię chorób pacjenta oraz jego rodziny. Łysienie androgenowe lub plackowate jest często dziedziczone po innych członkach rodziny.

Aby diagnostyka była pełna, lekarz może zlecić wykonanie badań krwi. Możliwe jest również wykonanie badania trichoskopem, który umożliwi obejrzenie skóry głowy i włosów w powiększeniu. Wyspecjalizowany lekarz będzie chciał wykryć przyczynę wypadania włosów oraz wyeliminować ją.

badanie trichoskopem

To pozwoli zatrzymać rozwój choroby. W leczeniu stosuje się różnego rodzaju maski, kremy i wcierki, które pobudzają krążenie skóry i intensywnie odżywiają włosy. Jednak w niektórych przypadkach stosuje się leczenie polegające na doustnym podaniu leków.

Dobre wyniki uzyskuje się dzięki mezoterapii, czyli podskórnemu podaniu mieszanek odżywczych. Lekarze często zalecają także różnego rodzaju naświetlania, które stymulują odrastanie włosów.

Dlaczego FUE to najlepsza metoda transplantacji włosów?

FUE to skrót od Follicular Unit Extraction, a zabieg jest najbardziej nowoczesną metodą przeszczepu włosów oferowaną na świecie. Metoda FUE umożliwia transport włosów z okolicy dawczej przy pomocy specjalnych, niewielkich rozmiarów igieł punkcyjnych tzw. punch-ów do miejsc, których dotyczy łysienie. (Dzięki temu ryzyko uszkodzenia włosów jest bardzo niskie).

Lekarz podczas zabiegu pobiera pojedyncze mieszki włosowe wraz z milimetrową tkanką, która je otacza. Następnie dokonuje oceny jakości pobranych graftów i przygotowuje je do umieszczenia w strefie biorczej. Stosuje się znieczulenie miejscowe, co minimalizuje ryzyko pojawienia się powikłań. Ponadto lekarz nie używa skalpela, w przeciwieństwie do metody STRIP, zastąpiono go specjalnymi igłami. Czas zabiegu uzależniony jest od ilości przeszczepianych mieszków włosowych i może trwać nawet 8 godzin.

Pacjent może słuchać muzyki lub porozmawiać z personelem kliniki. Lekarz oraz asystujący zespół otoczą pacjenta opieką i w razie potrzeby będą służyć wszelką pomocą.

Wskazania do zabiegu

Metoda najlepiej sprawdzi się u osób z androgenowym łysieniem, którzy pragną zagęścić włosy lub pozbyć się zakoli. Co najważniejsze przeszczep włosów nie jest zabiegiem bardzo inwazyjnym, można go przeprowadzać u wielu grup społecznych. Głównym wskazaniem do przeszczepu jest chęć zagęszczenia włosów w mało inwazyjny i w pełni bezpieczny sposób.

Przeszczepy włosów wykonuje się również u osób, którzy utracili owłosienie po wypadku. Technikę FUE często wybierają bardzo aktywne osoby, ponieważ przede wszystkim czas rekonwalescencji jest wyjątkowo krótki.

Przeciwwskazania

  • nieuregulowane ciśnienie krwi,
  • zapalenie skóry głowy,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • zaawansowana cukrzyca.

Gdzie najlepiej przeszczepić włosy i ile kosztuje zabieg?

Pamiętajmy, że tak precyzyjny zabieg wymaga ogromnego doświadczenia i umiejętności lekarza. Efekt będzie zależał w dużej mierze od lekarza, który go przeprowadzi. Szukając specjalisty zwróćmy uwagę na opinie lub umieszczone na stronie specjalisty metamorfozy.

Przede wszystkim tylko profesjonalny personel będzie w stanie w prawidłowy sposób pobrać, ocenić i przeszczepić mieszki włosowe. Dlatego dobra klinika to także pewność najlepszej jakości sprzętu, który zapewni komfort. Personel kliniki będzie służył pomocą w trakcie konsultacji i podczas zabiegu.

Cena przeszczepu włosów uzależniona jest od ilości przeszczepionych graftów. W zależności od wielkości zabiegu, cena może wahać się między 3000zł a 30000zł. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie.

Przykład: jeśli na konsultacji zabieg został ustalony na przeszczep 2500 graftów to należy odpowiednio zsumować:

15 000zł (pierwsze 1000graftów) + 12 000zł (kolejne 1000graftów) + 5000zł (następne 500graftów) = 32 000zł

Mały zabieg zakola / obniżenie linii włosów do 1000 przeszczepów 15zł/graft
Średni zabieg zakola / przeszczep okolicy czubka głowy 1000-2000 przeszczepów 15-12zł/graft
Duży zabieg cała głowa 2000-2500 przeszczepów 12-10zł/graft
Zabieg maksymalny powyżej 2800 graftów 35000zł

Przygotowanie do zabiegu

Podczas pierwszej wizyty lekarz zleci wykonanie podstawowych badań krwi. W niektórych przypadkach może okazać się konieczna bardziej szeroka diagnostyka obejmująca konsultacje z endokrynologiem lub innymi specjalistami. Dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki, które rozrzedzają krew, ponieważ może to znacznie utrudnić przeszczep włosów.

selekcja mieszków włosowych

Dzień przed zabiegiem należy unikać alkoholu i mocnej kawy. W dniu zabiegu pacjent powinien być wypoczęty i zjeść rano lekkie śniadanie. W przypadku długiego zabiegu przeszczepu włosów klinika zadba także o ciepły posiłek. Dokładny plan zabiegu specjalista przekaże podczas wizyty.

Jak szybko po zabiegu można wrócić do codziennego funkcjonowania?

Już na drugi dzień można wrócić do wykonywania codziennych czynności. Lekarz może przepisać zwolnienie lekarskie na 2 tygodnie, bo po tym okresie zniknie zaczerwienie i strupki, świadczące o przebyciu zabiegu.

Stan głowy 10 dni po przeszczepie włosów

Zalecenia po zabiegu

Po dokonanej transplantacji włosów pacjent wraca do domu samodzielnie. Specjaliści zalecają, aby strefę poddaną zabiegowi zabezpieczyć np. za pomocą kaptura lub delikatnej czapki. Lekarz wskaże pacjentowi, w jaki sposób może myć głowę przez kilka najbliższych dni. Należy unikać pocierania skóry głowy, ponieważ może to osłabić przeszczepione włosy. Nowe zespoły mieszków włosowych wypadną do 2-3 tygodni a w ich miejscu wyrosną nowe silne włosy.

Skórę głowy należy myć delikatnym preparatem zaleconym przez lekarza, a do osuszenia można wybrać papierowe ręczniki. Przez kilka tygodni zaleca się powstrzymać od intensywnych ćwiczeń i nie uczęszczać na saunę i basen. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem, który przeprowadził zabieg.

Efekty przeszczepu włosów

Przeszczep włosów wykonany przez doświadczonego lekarza pozwoli osiągnąć spektakularne efekty. Dodatkowo proces gojenia ran po zabiegu jest bardzo krótki i wynosi maksymalnie 2 tygodnie. Efekt zabiegu lekarz oceni po kilku tygodniach. Pacjent będzie mógł cieszyć się efektem wzrostu włosów już po 9 miesiącach.

Czy przeszczepianie włosów jest skuteczne?

Metoda FUE daje dużą kontrolę nad jakością wybranych do przeszczepu mieszków włosowych. Doświadczony lekarz wybierze najlepsze mieszki, które następnie umieści w strefie biorczej.

Ponadto podczas zabiegu specjalista dokona oceny mieszków i przygotuje je to transplantacji. Dzięki rezygnacji ze skalpela metoda będzie mało inwazyjna, a rekonwalescencja minimalna. (Brak blizn)

Podsumowując technika FUE wyróżnia się wśród innych dostępnych na rynku. Zastosowanie znieczulenia miejscowego jest również dużą zaletą, ponieważ wzrasta bezpieczeństwo tej metody. Przeszczepy włosów są też wykonywane u bardzo aktywnych osób, ponieważ w krótkim czasie będą mogły wrócić do codziennych aktywności.

Metodę tę szczególnie docenią osoby obawiające się dużej ingerencji w swoje ciało. Dzięki przeszczepowi materiału pobranego od pacjenta unikniemy odrzucenia przeszczepu lub wystąpienia reakcji alergicznej.