Skip to main content
Przeszczep włosów jest coraz częściej wybieraną metodą terapii łysienia. Jednak oprócz zakoli lub charakterystycznej łysiny na czubku głowy, panowie zwracają coraz większą uwagę także na gęsty zarost. Noszą go zarówno panowie, dla których broda jest jednym z najważniejszych atrybutów męskości, jak i tacy, którzy lubią wyglądać modnie i na czasie. Moda na brodę pojawiła się już kilka lat temu i na razie wszystko wskazuje na to, że ten trend się utrzyma. A jeżeli zarost jest nieregularny – przeszczep włosów na brodzie może być trwałym i skutecznym rozwiązaniem.

Rodzaje brody

Brody towarzyszą męskiej modzie od wieków i istnieje wiele różnych rodzajów brody, które mogą różnić się długością, kształtem i stylem. Oto kilka popularnych rodzajów brody:

 • Broda zwykła – krótka, zarostowa broda, która pokrywa całą okolicę brody i jest przycięta do jednej długości.
 • Broda krótko zaczesana – krótka, szczotkowana broda, która jest przycięta i zaczesana w górę.
 • Broda Van Dyke – charakteryzuje się wąską, stylizowaną wąsami i krótkim, ostro zakończonym podbródkiem.
 • Broda Garibaldiego – dłuższa, pełna broda z krótkimi, stylizowanymi wąsami.
 • Broda olympijska – długa, gęsta broda, która jest ścięta prosto na dole.
 • Broda Dziadka – długa, puszysta broda, która jest często stylizowana z wąsami i długim, zakrzywionym wąsem podbródkiem.
 • Broda bandyty – charakteryzuje się zarośniętymi policzkami i przyciętym, ale gęstym zarostem na brodzie.

Oczywiście istnieje wiele innych rodzajów brody, a moda na brody zmienia się z czasem. Najważniejsze to znaleźć taki styl brody, który najlepiej pasuje do Twojej twarzy i osobowości.

Rodzaje brodyMetody wykonywania przeszczepu włosów na brodzie

Chirurgia plastyczna oferuje wiele możliwości bezpiecznego i naturalnego uzupełnienia włosów. Wśród metod wykonywania przeszczepu brody, zdecydowanie wyróżnia się FUE. To właśnie z tej metody korzysta doktor Piotr Turkowski – specjalista wykonał w ten sposób kilkadziesiąt skutecznych przeszczepów. W swojej klinice przyjmuje już od wielu lat, doradzając każdemu najlepsze rozwiązania.

 

Metoda ta charakteryzuje się precyzyjnym pobieraniem pojedynczych mieszków włosowych z tyłu głowy. W przeciwieństwie do metody STRIP, przy której konieczne jest pobranie długiego wycinka owłosionej skóry, tutaj zabieg ma charakter wyłącznie punktowy. Metoda FUE wiąże się z dużo mniejszym ryzykiem powstania blizn w miejscu pobrania materiału. Przy metodzie STRIP nie można uniknąć podłużnej blizny linijnej na potylicy. Ta podstawowa różnica sprawia, że zabieg FUE jest polecany szczególnie dla mężczyzn, którzy preferują krótkie fryzury i nie chcą zapuszczać włosów, aby zasłonić miejsce operacji. Sprawdź ofertę przeszczepu włosów FUE w Warszawie.

Zagęszczanie brody w praktyce

Najważniejszym etapem przeszczepu włosów na brodzie jest zaprojektowanie nowego zarostu. Panowie mogą zdecydować się na szeroki lub wąski zarost, dostosowany do kształtu twarzy i indywidualnych preferencji. Można wybrać także typową bródkę, bez konieczności umieszczania włosów dodatkowo na policzkach. Przeszczep może obejmować tylko uzupełnienie brakujących włosów, na przykład nieowłosionych miejsc na policzkach, albo całkowitą rekonstrukcję zarostu, na przykład u panów z zaburzeniami hormonalnymi.

Zazwyczaj pobiera się włosy z tyłu głowy, które są najsilniejsze i nigdy nie wypadają. Dzięki temu mogą utrzymać się na skórze twarzy, nie powodując nowych ubytków owłosienia. Miejsce pobrania, tuż nad dolną linią włosów na potylicy, pozwala na całkowite zamaskowanie wszelkich śladów zabiegu. A odpowiednie metody pracy specjalisty chirurgii odtwórczej włosów sprawiają, że także miejsce wszczepienia wygląda całkowicie naturalnie. Zdarza się także, że włosy pobiera się z dolnej części brody, głównie podbródka i szyi, aby przesunąć zarost w górę policzków. W ten sposób można zachować również kolor, grubość oraz strukturę owłosienia na brodzie.

Przeszczep brody – ile graftów?

Ilość graftów potrzebnych do przeszczepu brody zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych cech pacjenta, takich jak gęstość i jakość włosów, a także od oczekiwanego efektu końcowego i rozmiaru obszaru, który ma zostać pokryty przeszczepem.

Zwykle, ilość graftów potrzebnych do przeszczepu brody waha się od 500 do 2000, ale w niektórych przypadkach może być potrzebnych więcej. Zazwyczaj, im większa powierzchnia brody do pokrycia, tym więcej graftów będzie potrzebnych.

Przed przystąpieniem do przeszczepu, lekarz oceni stan włosów pacjenta i zaproponuje ilość graftów, która będzie odpowiednia do uzyskania pożądanego efektu. Ważne jest, aby pacjent pamiętał, że przeszczep brody to proces, który wymaga czasu i cierpliwości, a pełny efekt może być widoczny dopiero po kilku miesiącach od zabiegu.

Efekty zabiegu przeszczepu brody

Pomimo szybkich i precyzyjnych sposobów na pobieranie materiału, cały zabieg może trwać od czterech do sześciu godzin. Warto zarezerwować sobie na niego cały dzień, jednak już następnego dnia można bez problemu wrócić do swoich obowiązków. Skóra poddana przeszczepowi za pomocą metody FUE bardzo szybko się goi, nie wymaga dodatkowej pielęgnacji ani osłonięcia miejsca przeszczepu przed światłem słonecznym. Pacjenci kliniki doktora Piotra Turkowskiego nie muszą stosować nawet  środków przeciwbólowych, żeby załagodzić ból.

przeszczep brody 1100 graftów

Na końcowy efekt rekonstrukcji zarostu należy jednak nieco poczekać. Czas odrastania nowych włosów wynosi od pół roku do nawet roku, a przeciętnie od sześciu do ośmiu miesięcy. Włosy muszą odrosnąć, ponieważ po samym przeszczepie, w skórze zostaje tylko cebulka włosowa. Właściwy włos wypada w trakcie uzupełniania mieszków włosowych i regeneruje się właśnie po tym okresie. Warto więc zdecydować się na przeszczep włosów na brodzie jak najszybciej – każdy wymarzony zarost potrzebuje trochę czasu.

5/5 - (1 głos)

7 komentarzy

 • Awatar MarcinMarcin pisze:

  Witam chciałbym mieć zarostu ale rosną mi włosy na brodzie i na podbródku. Po bokach też ale mało. Czy mogę mieć zarost normalny? Pozdrawiam

 • Awatar AdrianAdrian pisze:

  Dzień dobry,
  Przy założeniu, że włosy na brodzie nie rosną mi praktycznie wcale ile mniej więcej potrzebuję grafów do stworzenia pełnej brody?

 • Awatar Cena zabieguCena zabiegu pisze:

  Dzień dobry.

  Ile mniej więcej kosztuje zabieg przeszczepu brody jeśli aktualny zarost to lekki wąsik i lekka kozia bródka?
  Wiem, że cena jednego graftu to około 8-9 zł. Ile graftów jest potrzebnych na taki zabieg?

  Z góry dziękuję.

 • Awatar KamilKamil pisze:

  Witam,
  mam blizny po oparzeniu na twarzy i w tych miejscach nie mam zarostu.
  Chciałbym zakryć blizny zarostem.
  Czy jest taka możliwość ?

  • Witam,
   tak, jest taka możliwość pacjent wymaga konsultacji w celu oceny blizny. Takie blizny czasem wymagają przygotowania przed zabiegiem ale wszelkie szczegóły zostaną omówione przez doktora podczas konsultacji.

Zostaw komentarz