Skip to main content
Przeszczep włosów jest coraz częściej wybieraną metodą terapii łysienia. Jednak oprócz zakoli lub charakterystycznej łysiny na czubku głowy, panowie zwracają coraz większą uwagę także na gęsty zarost. Noszą go zarówno panowie, dla których broda jest jednym z najważniejszych atrybutów męskości, jak i tacy, którzy lubią wyglądać modnie i na czasie. Moda na brodę pojawiła się już kilka lat temu i na razie wszystko wskazuje na to, że ten trend się utrzyma. A jeżeli zarost jest nieregularny – przeszczep włosów na brodzie może być trwałym i skutecznym rozwiązaniem.

Metody wykonywania przeszczepu włosów na brodzie

Chirurgia plastyczna oferuje wiele możliwości bezpiecznego i naturalnego uzupełnienia włosów. Wśród metod wykonywania przeszczepu brody, zdecydowanie wyróżnia się FUE. To właśnie z tej metody korzysta doktor Piotr Turkowski – specjalista wykonał w ten sposób kilkadziesiąt skutecznych przeszczepów. W swojej klinice przyjmuje już od wielu lat, doradzając każdemu najlepsze rozwiązania.

Rodzaje brody

Metoda ta charakteryzuje się precyzyjnym pobieraniem pojedynczych mieszków włosowych z tyłu głowy. W przeciwieństwie do metody STRIP, przy której konieczne jest pobranie długiego wycinka owłosionej skóry, tutaj zabieg ma charakter wyłącznie punktowy. Metoda FUE wiąże się z dużo mniejszym ryzykiem powstania blizn w miejscu pobrania materiału. Przy metodzie STRIP nie można uniknąć podłużnej blizny linijnej na potylicy. Ta podstawowa różnica sprawia, że zabieg FUE jest polecany szczególnie dla mężczyzn, którzy preferują krótkie fryzury i nie chcą zapuszczać włosów, aby zasłonić miejsce operacji.

Rekonstrukcja brody w praktyce

Najważniejszym etapem przeszczepu włosów na brodzie jest zaprojektowanie nowego zarostu. Panowie mogą zdecydować się na szeroki lub wąski zarost, dostosowany do kształtu twarzy i indywidualnych preferencji. Można wybrać także typową bródkę, bez konieczności umieszczania włosów dodatkowo na policzkach. Przeszczep może obejmować tylko uzupełnienie brakujących włosów, na przykład nieowłosionych miejsc na policzkach, albo całkowitą rekonstrukcję zarostu, na przykład u panów z zaburzeniami hormonalnymi.

Zazwyczaj pobiera się włosy z tyłu głowy, które są najsilniejsze i nigdy nie wypadają. Dzięki temu mogą utrzymać się na skórze twarzy, nie powodując nowych ubytków owłosienia. Miejsce pobrania, tuż nad dolną linią włosów na potylicy, pozwala na całkowite zamaskowanie wszelkich śladów zabiegu. A odpowiednie metody pracy specjalisty chirurgii odtwórczej włosów sprawiają, że także miejsce wszczepienia wygląda całkowicie naturalnie. Zdarza się także, że włosy pobiera się z dolnej części brody, głównie podbródka i szyi, aby przesunąć zarost w górę policzków. W ten sposób można zachować również kolor, grubość oraz strukturę owłosienia na brodzie.

Efekty zabiegu przeszczepu brody

Pomimo szybkich i precyzyjnych sposobów na pobieranie materiału, cały zabieg może trwać od czterech do sześciu godzin. Warto zarezerwować sobie na niego cały dzień, jednak już następnego dnia można bez problemu wrócić do swoich obowiązków. Skóra poddana przeszczepowi za pomocą metody FUE bardzo szybko się goi, nie wymaga dodatkowej pielęgnacji ani osłonięcia miejsca przeszczepu przed światłem słonecznym. Pacjenci kliniki doktora Piotra Turkowskiego nie muszą stosować nawet  środków przeciwbólowych, żeby załagodzić ból.

przeszczep brody 1100 graftów

Na końcowy efekt rekonstrukcji zarostu należy jednak nieco poczekać. Czas odrastania nowych włosów wynosi od pół roku do nawet roku, a przeciętnie od sześciu do ośmiu miesięcy. Włosy muszą odrosnąć, ponieważ po samym przeszczepie, w skórze zostaje tylko cebulka włosowa. Właściwy włos wypada w trakcie uzupełniania mieszków włosowych i regeneruje się właśnie po tym okresie. Warto więc zdecydować się na przeszczep włosów na brodzie jak najszybciej – każdy wymarzony zarost potrzebuje trochę czasu.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.