Przyczyny powstawania zakoli u mężczyzn
Przyczyn wypadania włosów można szukać w wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest nieodpowiednia dieta. Spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności, cukru, alkoholu prowadzi do złej kondycji całego organizmu, w tym także do słabego odżywienia włosów (mieszków włosowych). Dieta bogata we wszystkie niezbędne substancje odżywcze, makro i mikroelementy, witaminy będzie skutkowała prawidłowym odżywieniem mieszków włosowych i utrzymaniem prawidłowej fazy wzrostu włosa.
Długotrwały i silny stres również wywiera negatywny wpływ na zdrowe włosy. Podczas stresu organizm pracuje mniej wydajnie i osłabieniu ulegają różne procesy w nim zachodzące. Dochodzi do obkurczania mikrokrążenia, przez co mieszek włosowy ulega osłabieniu.
Choroby wywołujące (zakola) wypadanie włosów
Nadmierne wypadanie włosów to również reakcja na leki przeciwdepresyjne lub chemioterapię. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci właściwe leczenie, a w razie potrzeb skonsultuje się z lekarzem prowadzącym. Być może konieczna będzie zmiana leków i wykonanie niezbędnych badań. Jedną z częstszych przyczyn łysienia są choroby współtowarzyszące, które należy zdiagnozować np. niedoczynność tarczycy.
Łysienie androgenowe przyczyną zakoli
Mimo wszystko najpopularniejsza przyczyna tworzenia się zakoli u mężczyzn jest łysienie androgenowe. Łysienie androgenowe to również najczęstsza przyczyna powstawania zakoli u kobiet. Dotyczy ono ponad połowy mężczyzn po 60. roku życia. Wraz z wiekiem proces wypadania włosów nasila się. Sytuacja taka związana jest z obecnością męskich hormonów płciowych, nadwrażliwością receptorów mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT).
Nadmiar tego hormonu powoduje zaburzenia w fazie wzrostu włosów. Włosy wypadają częściej, a na ich miejsce wolniej wyrastają nowe. Włosy odrastają dużo słabsze, cieńsze i łamliwe. W zaawansowanej fazie nie odrasta pełny włos, tylko meszek podobny do tego obecnego na nosie czy czole. Łysienie androgenowe to choroba o podłożu genetycznym oraz hormonalnym, czasem jednak nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane przez inne czynniki.
Zapobieganie powstawaniu zakoli
Zanim problem wystąpi, warto skupić się na jego zapobieganiu. Pomocne okaże się szczotkowanie włosów rano i wieczorem. Szczotkę należy prowadzić pod włos i z włosem. Spowoduje to usunięcie powłoczki tłuszczowej, natomiast skóra oczyści się ze złuszczonych komórek i łupieżu. Możliwe jest zapobieganie zakolom dzięki wcieraniu 5% minoksydylu ( Loxon, Alopexy, Minovivax, Piloksidil, Alocutan) miejscowo.
Pobudza on mieszki włosowe i prowadzi do ich odżywienia. Zapobieganie to także odpowiednio skomponowana dieta. Wystarczająca ilość żelaza, witamin, mikroelementów i makroelementów w odpowiedni sposób odżywi organizm i skórę głowy. Odradza się spożywanie napojów energetycznych, ponieważ doprowadzają one do wypłukania mikroelementów z organizmu. Ważny element zapobiegania to codzienne masowanie skóry głowy, którego skutkiem będzie pobudzenie krążenia.
Zakola to pierwszy etap łysienia
Pierwszy etap łysienia u mężczyzn to tworzenie się małych przerzedzeń, czyli niewielkich ubytków owłosienia w przednich częściach głowy. Wraz z biegiem czasu ubytki te powiększają się, tworząc zakola. Linia włosów ulega zmianie, czyli podwyższeniu. Doprowadza to do tzw. wysokiego czoła, czyli tradycyjnej oznaki łysienia męskiego. Im szybciej rozpoczęte zostanie leczenie, tym szybsze i lepsze efekty można uzyskać. Jeśli na tym etapie proces łysienia nie zostanie zatrzymany, dochodzi do przerzedzania się włosów na środkowej części głowy. Zaawansowana faza łysienia androgenowego obejmuje włosy na całej głowie i skutkować może całkowitym ich brakiem.
Leczenie zakoli u mężczyzn
Wiemy już, że łysieniu można zapobiegać różnymi metodami. Podkreślić należy fakt, że medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów i proponuje przeszczep włosów. Zabieg przez lata był i jest udoskonalony co doprowadziło do opracowania nowoczesnej techniki przeszczepu włosów FUE. Dowiedz się więcej o transplantacji włosów metodą FUE.
Przeszczep włosów na zakola
Metoda FUE polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych ze strefy nieobjętej problemem (ze strefy biorczej). Transplantacje włosów wykonuje się za pomocą metalowej sztancy. Sztanca powoduje mikroblizny niewidoczne dla ludzkiego oka. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i idealnie sprawdzi się jako rozwiązanie w sytuacji wystąpienia zakoli. Zależnie od ilości przeszczepianych mieszków zabieg trwa od 5 do 8 godzin.
Istotną kwestią jest wybór odpowiedniego specjalisty, który ma duże doświadczenie w przeszczepie włosów metodą FUE. Wybór tej metody pozwoli uniknąć blizn po zabiegu oraz uniknąć długiej rekonwalescencji. Lekarz w zależności od potrzeb wybierze odpowiednie miejsce biorcze i dawcze. Sukces zabiegu w dużej mierze zależy od specjalisty, który go przeprowadza i stosowania się do zaleceń pozabiegowych.