Skip to main content

Sprawdź 3 najpopularniejsze choroby skóry głowy! Na skórze głowy występuje wiele receptorów oraz wytwarzana jest duża ilość sebum. Dość ciemne i ciepłe środowisko na skórze głowy jest przyjaznym miejscem do rozwoju różnorodnych chorób. Wiele schorzeń jest wywołanych przez nieprawidłową pielęgnację skóry głowy. Kosmetyki do pielęgnacji należy bowiem dobierać na podstawie rodzaju włosów. Włosy są uważane za ozdobę oraz stanowią funkcję ochronną przed promieniowaniem słonecznym.

Łuszczyca skóry głowy

Łuszczyca to choroba przewlekła o  charakterze nawrotowym. Do przyczyn choroby zaliczamy podłoże genetyczne oraz zaburzenia procesu złuszczania naskórka. U pacjentów z łuszczycą proces przemiany komórek jest skrócony z 28 dni do 4 dni. Oznacza to zbyt szybkie dojrzewanie komórek i nagromadzenie się ich w postaci grubszego naskórka. Zmiany skórne występują jako różowoczerwone zmiany, które mogą być drobne lub większe.

Łuszczyca skóry głowy

Do zmian skórnych zaliczamy również świąd i pieczenie. W zaawansowanej fazie choroby, zmiany mogą występować na czole, karku i okolicach uszu. Łuszczycy może towarzyszyć wypadanie włosów, które nasila się np. przez częste drapanie skóry głowy. Najlepiej udać się do lekarza od razu po zauważeniu pierwszych objawów, co pozwoli na szybkie wykrycie choroby i jej leczenie. W leczeniu stosuje się najpierw leki złuszczające skórę. Kolejny etap to zahamowanie procesu zapalnego. W niektórych przypadkach stosuje się także leki doustne. Czytaj więcej o łuszczycy skóry głowy.

Łupież

To schorzenie stanowi dość duży problem natury estetycznej, ponieważ objawy są bardzo widoczne. Przyczyną łupieżu może być namnożenie drożdżaków i wystąpienie stanu zapalnego. Chorobę może wywołać również nieprawidłowa pielęgnacja skóry, zła dieta czy stres. W wielu przypadkach łupież jest przyczyną wypadania włosów, ponieważ choroba osłabia kondycję włosów. Do objawów zaliczamy białe płatki skóry, które są zauważalne na włosach i ubraniu.

Łupież

Diagnostyką łupieżu zajmuje się trycholog lub dermatolog. Konieczne będzie dokonanie oględzin skóry głowy, a w niektórych przypadkach wykonanie dodatkowych badań. Zaliczymy do nich trichogram lub trichoskopię, które pomogą w postawieniu trafnej diagnozy. W leczeniu wykorzystuje się leki doustne o działaniu przeciwgrzybiczym. Pomocne jest również leków miejscowych w postaci szamponów, kremów i maści. Dowiedz się więcej o łupieżu.

Grzybica skóry głowy

Grzyby występują na skórze człowieka stale. Czasem jednak dochodzi do ich namnożenia, co może wywołać stan zapalny. Do zarażenia dochodzi w przypadku kontaktu z chorą osobą lub używanymi przez nią przedmiotami. Wystąpienie objawów choroby może być również związane z nieprawidłową pielęgnacją skóry i stosowaniem silnych kosmetyków.

grzybica skóry głowy

Objawy to przede wszystkim zaczerwieniona skóra, ból, świąd, guzki w okolicy mieszków i łuszczący się naskórek. Grzybica może prowadzić do naruszenia struktury włosów, co oznacza ich osłabienie. W większości przypadków do postawienia diagnozy wystarczy obejrzenie zmian skórnych. Lekarz na podstawie zaawansowania choroby wybierze najlepszą metodę leczenia i zaproponuje odpowiednie leki. Zazwyczaj stosuje się kremy i maści działające na konkretny rodzaj grzybów. Więcej informacji o grzybicy skóry głowy znajdziesz na stronie Grzybica skóry głowy – przyczyny, objawy, jak leczyć?

Trichotillomania to zaburzenie psychiczne

Schorzenie jest zaburzeniem psychicznym polegającym na wyrywaniu własnych włosów. Niektórzy pacjenci zjadają własne włosy, co może wywołać problemy żołądkowo-jelitowe. Geneza choroby to silny stres lub różnorodne czynniki genetyczno-środowiskowe.

Trichotillomania

W procesie leczenia bardzo ważne jest poprawienie komfortu życia pacjenta. Przeprowadza się zatem terapię z psychologiem lub psychiatrą. Stosuje się także leki antydepresyjne pozwalające opanować napady wyrywania włosów. Dowiedz się wiecej na stronie Trichotillomania – przyczyny. Jak przestać wyrywać włosy?

Choroby skóry głowy u dzieci

Czy Twoje dziecko skarży się na swędzenie głowy, zauważyłeś niewyjaśnione zmiany na jego skórze głowy lub zmagasz się z problemem wypadania włosów u swojego malucha? Każdy rodzic wie, jak ważne jest zdrowie i samopoczucie swoich pociech. Choroby skóry głowy u dzieci są jednak częstym i zróżnicowanym problemem, z którym nie zawsze łatwo sobie poradzić. O to popularne choroby skóry głowy u dzieci:

Atopowe zapalenie skóry

Jednym z często występujących schorzeń dermatologicznych u dzieci jest atopowe zapalenie skóry. Charakteryzuje się ono przewlekłym, nawracającym przebiegiem. Zwykle towarzyszy alergiom pokarmowym, katarowi siennemu czy astmie oskrzelowej. Skóra dziecka staje się sucha, a intensywny świąd prowadzi do drapania, co może nasilać objawy.

Leczenie polega głównie na nawilżaniu skóry, unikaniu alergenów i czynników wywołujących zaostrzenia, a także na stosowaniu miejscowych sterydów lub kremów z kalcyneuryną w celu złagodzenia stanu zapalnego. Zalecana jest także konsultacja z alergologiem w celu identyfikacji i eliminacji potencjalnych alergenów.

Wszawica

Wśród dzieci, szczególnie tych uczęszczających do przedszkola czy szkoły podstawowej, częstym problemem jest wszawica. Jest to infekcja skóry głowy wywołana przez wszy. Objawia się intensywnym świądem, co jest wynikiem reakcji alergicznej na ślinę pasożyta. Na skórze głowy mogą pojawić się czerwone grudki i strupy, a także jajeczka wszy, zwane gnidami, przyczepione do włosów.

Leczenie wszawicy polega na stosowaniu specjalistycznych szamponów, pianek lub żeli zawierających substancje owadobójcze. Równie ważne jest staranne oczyszczanie i pranie pościeli, ubrań i innych przedmiotów, z którymi dziecko miało kontakt.

Łojotokowe zapalenie skóry

To stan zapalny skóry głowy, który często towarzyszy łupieżowi. Charakteryzuje się czerwonymi, łuszczącymi się plamami, które mogą występować również na twarzy i klatce piersiowej. Przyczyną są zaburzenia w produkcji sebum i rozwój drożdżaków Malassezia.

Leczenie zazwyczaj obejmuje stosowanie szamponów przeciwłupieżowych zawierających kwas salicylowy, siarkę, czy inne substancje przeciwdziałające rozwijaniu się drożdżaków. W cięższych przypadkach dermatolog może zalecić stosowanie miejscowych sterydów czy antybiotyków.

Działania trychologa w przypadku chorób skóry głowy

Nowoczesne zabiegi oferowane w gabinecie trychologa poprawią stan skóry pacjentów oraz pozwolą pozbyć się problemu. Na podstawie rodzaju choroby oraz jej zaawansowania lekarz dobierze odpowiedni zabieg. Szczególnie polecana jest mezoterapia, która polega na podskórnym podaniu substancji aktywnych. Zaliczymy do nich mieszanki witamin lub osocze bogatopłytkowe uzyskiwane z krwi pacjenta.

Wysoką skuteczność wykazuje również naświetlanie za pomocą promieniowania, które pobudza pracę mieszków włosowych. Możliwe jest również wykonanie zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE. Polega ona na pobraniu mieszków włosowych od pacjenta i umieszczeniu ich w problematycznej strefie. Przeszczep metodą FUE to mała inwazyjność dzięki użyciu kaniuli oraz znieczulenia miejscowego. Oznacza to skrócenie czasu rekonwalescencji i duże bezpieczeństwo metody. Sprawdź ofertę przeszczepu włosów w Warszawie.

Zostaw komentarz