Nadmierna utarta włosów to popularna, choć nieco wstydliwa przypadłość, która potrafi wywołać kompleksy zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Z łysieniem szczególnie trudno pogodzić się osobom młodym, ale na szczęście samo stwierdzenie nadmiernego wypadania nie musi oznaczać, że już nigdy nie odzyskamy owłosienia. Dziś łysienie jest traktowane jak każda inna choroba, w której można zastosować pewne metody leczenia.

Najpopularniejsze przyczyny łysienia

W przypadku łysienia, jak przy każdej innej chorobie, na początku należy postawić właściwą diagnozę. Przede wszystkim, warto mieć na uwadze, że każdemu z nas codziennie wypada pewna liczba włosów i jest to normalne. Zdrowy człowiek traci ich dziennie nawet do 100. Jeżeli jednak widzimy wyraźnie, że wypada nam większa ich liczba, mamy do czynienia z łysieniem.

Przyczyny takiego stanu mogą być różne, może mieć to podłoże genetyczne, wynikać ze zmian hormonalnych, towarzyszyć innym chorobom lub być następstwem przyjmowania niektórych leków. Wypadanie włosów może być również reakcją na stres, pojawić się podczas odchudzania lub u kobiet po porodzie. Znalezienie przyczyny może się okazać kluczowe w leczeniu łysienia.

Metody leczenie łysienia

Na rynku dostępne są różne preparaty do stosowania wewnętrznego, zwykle hormonalne, pomocne w leczeniu łysienia. Potrafią one zahamować proces wypadania włosów, a niektóre nawet powodują ich odrastanie. Należy jednak przyjmować je stale, bez przerwy i najlepiej robić to po konsultacji z lekarzem. Łysienie można leczyć również od zewnątrz, stosując specjalne szampony, odżywki czy ampułki, które wciera się miejscowo w skórę głowy.

Do wyboru mamy też kilka bardziej inwazyjnych i kosztowniejszych metod, które jednak czasem okazują się skuteczniejsze niż przyjmowanie lekarstw. Mowa tu o terapii laserowej, przeszczepie włosów lub wszczepieniu implantów. Każda z metod leczenia łysienia ma swoje plusy i minusy, ale najważniejsze jest to, że dają one nadzieję na zahamowanie procesu wypadania włosów, odzyskanie przynajmniej częściowo dawnej bujnej fryzury, a wraz z tym na polepszenie samopoczucia.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (4 głosów, średnia: 5,00 na 5)
Loading...

Zostaw komentarz