Skip to main content

Na skórze głowy każdego człowieka, niezależnie od wieku i płci znajdują się drożdżaki (Pityrosporum ovale). Są to naturalne roztocza skóry głowy i nie muszą sprawiać żadnych problemów na co dzień. Kiedy jednak warunki są sprzyjające (łojotok bądź zbyt wysuszona skóra), te problemy mogą się pojawić. Pityrosporum ovale namnażają się bardzo szybko, a substancje powstające podczas ich rozpadu podrażniają skórę głowy. Wywołują swędzenie oraz nadmierne złuszczanie się naskórka, czyli łupież.

Czynniki wpływające na powstawanie łupieżu

Problem łupieżu nasila się głównie późną jesienią i zimą (kiedy nosimy czapki). Wtedy przegrzewa się skóra głowy, przez co zaczyna wydzielać się sebum – a to stanowi doskonałe środowisko dla drożdżaków. Latem zaś należy pamiętać, żeby unikać zbytniego nasłonecznienia głowy – to nie tylko jest szkodliwe dla naszego zdrowia, ale również dla skóry głowy, która może się przesuszyć – i również skończy się to łupieżem.

Przyczyn pojawienia się łupieżu jest naprawdę wiele. Od zbyt częstego mycia głowy, przez czynniki genetyczne, po używanie nieodpowiednich kosmetyków. Ignorowanie występującego łupieżu może mieć poważne konsekwencje. Warto więc dowiedzieć się, jaki rodzaj łupieżu mamy i jak skutecznie go leczyć. Dowiedz się więcej czym jest łupież w tym artykule Łupież – przyczyny, rodzaje, jak leczyć? domowe sposoby.

Czym różni się łupież tłusty od suchego?

Drożdżaki żywią się łojem, dlatego też jeśli skóra głowy zaczyna się przetłuszczać – Pityrosporum ovale ma sprzyjające środowisko i mnoży się. W taki oto sposób powstaje tłusty łupież, czyli płatki, które mocno dolegają do skóry głowy (rzadko opadają na ubranie, przez co późno można go zauważyć), a skóra głowy zaczyna „dziwnie” pachnieć.

Kiedy mamy do czynienia z suchym łupieżem jest on widoczny gołym okiem, niemalże natychmiast – płatki bowiem są suche, nie przylegają do skóry głowy i opadają na ubrania. Skóra sucha również jest bardzo wrażliwa na drożdżaki. Ich kolonie występują nawet w niewielkich ilościach, a i tak powodują stan zapalny skóry głowy, dając uczucie świądu.

Z suchym łupieżem możemy mieć do czynienia również wtedy, kiedy będziemy używać nieodpowiednich kosmetyków. Jeśli skóra głowy jest sucha, a my używamy szamponów do przetłuszczających się włosów (czyli takich, które mają za zadanie wysuszyć skórę głowy) to nic dziwnego, że będziemy mieć do czynienia z łupieżem i będzie on coraz większy.

Inne przyczyny łupieżu

Oprócz stosowania źle dobranych kosmetyków, do powstawania łupieżu mogą przyczyniać się także choroby psychiczne, zażywanie niektórych leków, życie w ciągłym stresie, zła dieta, zbyt duża ilość męskich hormonów w organizmie, zanieczyszczenie powietrza, bądź stylizacja włosów w zbyt wysokich temperaturach.

Czy łupież może być przyczyną łysienia?

Sam łupież absolutnie nie. Jednak łojotok, który towarzyszy łupieżowi już tak. Jest on dość niebezpieczny, bo nawet u młodych mężczyzn może spowodować łysienie – nie musi to być wyłysienie całkowite, ale włosy mogą zniknąć tylko z kątów czołowych, albo szczytu głowy.

Ciężko jest się pozbyć łupieżu (zarówno suchego jak i tłustego). Łupież można na chwilę powstrzymać, ale może znów powrócić i to ze zdwojoną siłą. Jeśli kosmetyki przeciwłupieżowe nie dają oczekiwanego efektu, a problem wciąż powraca – udaj się do specjalisty, który zleci badania, dobierze odpowiednią pielęgnację i leczenie.

5/5 - (1 głos)

Zostaw komentarz