Skip to main content

Przeszczep włosów to innowacyjna procedura, która stała się popularna w ostatnich latach jako skuteczna metoda walki z łysieniem. Chociaż początkowo kojarzona była głównie z mężczyznami, coraz więcej kobiet decyduje się na przeszczep włosów, aby odzyskać pełną gęstość swojej fryzury i poprawić samopoczucie. W tym artykule omówimy szczegóły dotyczące przeszczepu włosów u kobiet, w tym jak działa ta procedura, kiedy warto ją rozważyć oraz jakie są jej efekty i ograniczenia.

Przeszczep włosów u kobiet – jak wygląda zabieg?

Najpierw dokładnie oznaczamy obszar wymagający przeszczepu włosów czy rekonstrukcji brwi. Wygalamy pasek z okolicy potylicznej (okolica dawcza- tył głowy > są to tzw. włosy permanentne / stałe niewrażliwe na androgeny – one nie wypadają, ponieważ nie mają receptorów androgenowych).

Przeszczep włosów FUE

Podaje się znieczulenie miejscowe, aby zabieg był bezbolesny. Następnie przy użyciu specjalnego urządzenia pobiera się pojedyncze jednostki włosowe (najbardziej zaawansowana metoda i najmniej inwazyjna). Następnie  nakłuwa się miejsca wcześniej oznaczone, ustala kąt, kierunek, w którym włos ma rosnąć, decyduje o ich gęstości oraz o dokładnym rozmieszczeniu po wcześniejszej rozmowie z pacjentką.

Przeszczepia się wcześniej pobrane włosy w miejsca wykonanych przez lekarza nakłuć i fiksuje przy użyciu specjalnych urządzeń.
Na koniec stosuje się opatrunek. Wydaje się specjalne zalecenia pacjentowi. Włosy przeszczepione wypadają i zaczynają na nowo odrastać po 3-4 miesiącach, zabieg jest bezbolesny. Metoda FUE nie pozostawia szpecącej blizny jak np. przy innych metodach przeszczepu (metoda strip). Co najważniejsze i co warto podkreślić metoda FUE wymaga dużego doświadczenia lekarza wykonującego zabieg. W przypadku kobiet świetną alternatywą jest przeszczep bez golenia włosów o czym przeczytacie tutaj.

Czy kobiety muszą golić włosy do przeszczepu?

Kobiety nie muszą golić włosów przed przeszczepem włosów. Chociaż niektóre kliniki preferują golenie całej głowy przed zabiegiem, w przypadku przeszczepu włosów u kobiet zazwyczaj wystarczy zgolić tylko te obszary, z których będą pobierane pojedyncze jednostki włosów. Więcej przeczytasz w artykule “Przeszczep włosów bez golenia włosów

Jakie są efekty przeszczepu włosów u kobiet?

Efekty przeszczepu włosów u kobiet są bardzo pozytywne. Po zabiegu, pacjentki zauważają, że ich włosy stają się gęstsze. Przeszczepione włosy zachowują swoją naturalną strukturę, kolor i kształt.

efekt przeszczepu włosów u kobiety - 1600 graftów

Proces przeszczepu włosów u kobiet jest podobny do procesu przeszczepu włosów u mężczyzn, ale wymaga indywidualnego podejścia. W przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety często cierpią na bardziej skomplikowane formy łysienia, takie jak wypadanie włosów z całej głowy zamiast tylko w określonych obszarach. Dlatego ważne jest, aby lekarz miał doświadczenie w leczeniu łysienia u kobiet i był w stanie zaproponować najlepsze rozwiązania.

Po przeszczepie włosów, kobiety zauważają pierwsze pozytywne efekty po około trzech do sześciu miesiącach. Pełne efekty przeszczepu włosów u kobiet zazwyczaj widoczne są po około 12 miesiącach od zabiegu.

Sprawdź cenę przeszczepu włosów

Inne zastosowania techniki FUE

Technikę FUE wykorzystujemy również do obniżenia linii czoła. Niektóre kobiety rodzą się z wysoką linią czoła, a przeszczep to jedyna możliwość, aby przywrócić właściwe proporcje twarzy. Złotymi proporcjami twarzy, kierował się sam Leonardo de Vinci malując Monę Lisę. Harmonijne proporcje tłumaczą, dlaczego zmiana fryzury może radykalnie zmienić wygląd danej osoby.

Czasem atrakcyjna osoba po wyjściu od fryzjera wygląda niekorzystnie, innym razem nowa fryzura odmienia nas na korzyść. To wszystko to właśnie wynik zmiany proporcji – wyjaśnia psycholog Kang Lee.

Z brwiami bywa podobnie – to przecież odległość między nimi, ich kształt oraz grubość powoduje atrakcyjność kobiecego spojrzenia. Jest to tzw. oprawa oka, która przyciąga spojrzenie niejednego mężczyzny.

przeszczep brwi

Jeżeli chcemy skorygować brwi nadać im lepszy kształt i zagęścić naturalnymi włoskami, to przeszczep pojedynczych jednostek włosowych metodą FUE sprawdzi się idealnie! Inną przyczyną wymagającą przeszczepienia brwi jest oparzenie w obrębie twarzy. W takich przypadkach to często jedyna możliwość odtworzenia linii brwi czy rzęs. Inne powody utraty brwi, które mogą wymagać przeszczepu to blizna po zabiegu chirurgicznym. W każdym z tych przypadków możemy pomóc pacjentom wykonując przeszczep FUE.  Czytaj więcej Przeszczep brwi – przebieg zabiegu i efekty.

Leczenie wypadania włosów u kobiet

Do gabinetów medycyny estetycznej coraz więcej kobiet, w różnym wieku, zgłasza się z problemem wypadających włosów. Utrata włosów typu męskiego, fachowo łysienie androgenowe u kobiet (AGA) jest często spotykaną jednostką chorobową. Tego typu wypadanie włosów u kobiet charakteryzuje się rozproszonym przerzedzaniem włosów, poszerzeniem przedziałka. Co więcej, wypadające włosy u kobiet często stają się stałą przyczyną stresu psychospołecznego, co może również nasilić problem. Dlatego tak ważne jest szybkie zgłoszenie się do specjalisty w tej dziedzinie.

We wczesnym początku choroby opcje leczenia często obejmują połączenie terapii nieandrogenowej i androgennej. Zastosowanie wspomagająco osocza bogatopłytkowego (PRP) w połączeniu z doustnym leczeniem daje obiecujące wyniki terapeutyczne i pozwala wyhamować proces łysienia.

Leczenie wypadania włosów

Kiedy zgłosić się do lekarza z problemem wypadających włosów?

Niestety część kobiet za późno zgłasza się do lekarza w celu poprawy stanu skóry głowy i włosów. Wówczas w leczeniu musimy wspomóc się przeszczepem włosów. Najczęściej polecany przez lekarzy z wieloletnim doświadczeniem jest  przeszczep włosów metodą FUE, która napo lega na przeszczepieniu pojedynczych mieszków włosowych, najczęściej pobranych z tyłu głowy i przy wykorzystaniu specjalistycznych technik oraz narzędzi do transplantacji wszczepienie ich tam, gdzie są niezbędne. Jest to zabieg najbardziej nowoczesny oraz najmniej inwazyjny z dostępnych metod transplantacji włosów. Procedura ta pozwala przywrócić gęstość włosów i zagęścić je w miejscach, które tego wymagają. Przeszczep włosów u kobiet możemy również wykorzystać do zakrycia zakoli lub blizny w obrębie owłosionej skóry głowy.

4.5/5 - (2 głosy)

Zostaw komentarz