Skip to main content

Przeszczep włosów u kobiet – jak wygląda zabieg?

Najpierw dokładnie oznaczamy obszar wymagający przeszczepu włosów czy rekonstrukcji brwi. Wygalamy pasek z okolicy potylicznej (okolica dawcza- tył głowy > są to tzw. włosy permanentne / stałe niewrażliwe na androgeny – one nie wypadają, ponieważ nie mają receptorów androgenowych.).

Przeszczep włosów u kobiet – opis metody FUE

Podaje się znieczulenie miejscowe, aby zabieg był bezbolesny. Następnie przy użyciu specjalnego urządzenia pobiera się pojedyncze jednostki włosowe (najbardziej zaawansowana metoda i najmniej inwazyjna). Następnie lekarz nakłuwa miejsca wcześniej oznaczone, ustala kąt, kierunek, w którym włos ma rosnąć, decyduje o ich gęstości oraz o dokładnym rozmieszczeniu po wcześniejszej rozmowie z pacjentką.

Przeszczepia się wcześniej pobrane włosy w miejsca wykonanych przez lekarza nakłuć i fiksuje przy użyciu specjalnych urządzeń.
Na koniec stosuje się opatrunek. Wydaje się specjalne zalecenia pacjentowi. Włosy przeszczepione wypadają i zaczynają na nowo odrastać po 3-4 miesiącach, zabieg jest bezbolesny. Metoda FUE nie pozostawia szpecącej blizny jak np. przy innych metodach przeszczepu (metoda strip). Co najważniejsze i co warto podkreślić metoda FUE wymaga dużego doświadczenia lekarza wykonującego zabieg.

Leczenie wypadania włosów u kobiet

Do gabinetów medycyny estetycznej coraz więcej kobiet, w różnym wieku, zgłasza się z problemem wypadających włosów. Utrata włosów typu męskiego, fachowo łysienie androgenowe u kobiet (AGA) jest często spotykaną jednostką chorobową. Tego typu wypadanie włosów u kobiet charakteryzuje się rozproszonym przerzedzaniem włosów, poszerzeniem przedziałka. Co więcej, wypadające włosy u kobiet często stają się stałą przyczyną stresu psychospołecznego, co może również nasilić problem. Dlatego tak ważne jest szybkie zgłoszenie się do specjalisty w tej dziedzinie.

przeszczep wlosow u kobiet

We wczesnym początku choroby opcje leczenia często obejmują połączenie terapii nieandrogenowej i androgennej. Zastosowanie wspomagająco osocza bogatopłytkowego (PRP) w połączeniu z doustnym leczeniem daje obiecujące wyniki terapeutyczne i pozwala wyhamować proces łysienia.

Kiedy zgłosić się do lekarza z problemem wypadających włosów?

Niestety część kobiet za późno zgłasza się do lekarza w celu poprawy stanu skóry głowy i włosów. Wówczas w leczeniu musimy wspomóc się przeszczepem włosów. Najczęściej polecany przez lekarzy z wieloletnim doświadczeniem jest  przeszczep włosów metodą FUE, która napo lega na przeszczepieniu pojedynczych mieszków włosowych, najczęściej pobranych z tyłu głowy i przy wykorzystaniu specjalistycznych technik oraz narzędzi do transplantacji wszczepienie ich tam, gdzie są niezbędne. Jest to zabieg najbardziej nowoczesny oraz najmniej inwazyjny z dostępnych metod transplantacji włosów. Procedura ta pozwala przywrócić gęstość włosów i zagęścić je w miejscach, które tego wymagają. Przeszczep włosów u kobiet możemy również wykorzystać do zakrycia zakoli lub blizny w obrębie owłosionej skóry głowy.

Inne zastosowania techniki FUE

Technikę FUE wykorzystujemy również do obniżenia linii czoła. Niektóre kobiety rodzą się z wysoką linią czoła, a przeszczep to jedyna możliwość, aby przywrócić właściwe proporcje twarzy. Złotymi proporcjami twarzy, kierował się sam Leonardo de Vinci malując Monę Lisę. Harmonijne proporcje tłumaczą, dlaczego zmiana fryzury może radykalnie zmienić wygląd danej osoby.

Czasem atrakcyjna osoba po wyjściu od fryzjera wygląda niekorzystnie, innym razem nowa fryzura odmienia nas na korzyść. To wszystko to właśnie wynik zmiany proporcji – wyjaśnia psycholog Kang Lee.

Z brwiami bywa podobnie – to przecież odległość między nimi, ich kształt oraz grubość powoduje atrakcyjność kobiecego spojrzenia. Jest to tzw. oprawa oka, która przyciąga spojrzenie niejednego mężczyzny.
Jeżeli chcemy skorygować brwi nadać im lepszy kształt i zagęścić naturalnymi włoskami, to przeszczep pojedynczych jednostek włosowych metodą FUE sprawdzi się idealnie!

Inną przyczyną wymagającą przeszczepienia brwi metodą FUE  jest oparzenie w obrębie twarzy. W takich przypadkach to często jedyna możliwość odtworzenia linii brwi czy rzęs. Inne powody utraty brwi, które mogą wymagać przeszczepu to blizna po zabiegu chirurgicznym. W każdym z tych przypadków możemy pomóc pacjentom wykonując przeszczep FUE.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.