Skip to main content

Niezaprzeczalne jest, że palenie papierosów – zarówno bierne, jak i czynne – ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Substancje zawarte w dymie tytoniowym nie tylko prowadzą do uzależnienia, ale są przyczyną szeregu niebezpiecznych, a wręcz śmiertelnych chorób. Poza degradacją zdrowia nie oszczędzają także naszej skóry, zębów czy włosów. Zżółknięty uśmiech, pełen przebarwień, ziemista cera, widoczne zmarszczki – to problemy, które czekają na wszystkie osoby regularnie sięgające po papierosa.

Jak pokazują badania, palacze i osoby wdychające dym są narażeni na przedwczesne łysienie, osłabienie cebulek włosa, pogorszenie ich kondycji, łamliwość i podatność na uszkodzenia. Ponadto procesy regeneracyjne ulegają znacznemu spowolnieniu i bardzo ciężko jest przywrócić fryzurze dawny wygląd i blask.

Sprawdźmy, w jaki sposób papierosy oddziałują na włosy i czy są jakieś skuteczne metody pozwalające je odżywić i wzmocnić po rzuceniu palenia.

Jak palenie wpływa na cykl życia włosa?

Fizjologicznie, proces wzrostu włosa składa się z trzech faz: anagenowej, katagenowej oraz telogenowej. Dorosły człowiek posiada na swojej głowie ok. 150 tys. mieszków włosowych, które w danym momencie znajdują się w innych fazach życia, co sprawia, że utrata i odrost nowych włosów przeplatają się ze sobą. Rozwój każdego włosa przebiega indywidualnie, w zależności od stopnia jego odżywienia i dotlenienia.

Niewłaściwy balans i zakłócenie przebiegu poszczególnych faz wzrostu, może prowadzić do nadmiernej utraty włosów lub tworzenia się stanów zapalnych mieszków i cebulek. Jednym z czynników, które będą negatywnie oddziaływały na rozwój włosów, jest właśnie palenie. Jaki ma wpływ na każdy z etapów cyklu włosowego?

cykl wzrostu włosa

  1. Faza anagenu (faza wzrostu):

Faza anagenu jest fazą aktywnego wzrostu włosa. Trwa ona średnio od 2 do 7 lat i jest zależna m.in. od genetyki oraz objętości i liczby komórek znajdujących się w brodawce skórnej. W tej fazie mieszek włosowy jest aktywny i wytwarza łodygę włosa — około 1 cm na miesiąc. Na tym etapie rozwoju znajduje się około 85% włosów na naszej głowie.

Palenie papierosów będzie skracało tę fazę, co oznacza, że włosy będą miały mniej czasu na wzrost i osiągnięcie pełnej długości. W efekcie staną się nieodżywione, cienkie i osłabione oraz bardziej podatne na wypadanie.

  1. Faza katagenu (faza przejściowa):

Faza katagenu stanowi przejście między fazą wzrostu a spoczynku. Trwa zwykle od 2 do 3 tygodni. W tej fazie mieszek włosowy powoli zanika, a włos przestaje rosnąć.

  1. Faza telogenu (faza spoczynku):

Faza telogenu dotyczy około 10% włosów na głowie. Trwa ona około 3-4 miesięcy. Włosy na tym etapie przesuwają się w stronę powierzchni skóry i zaczynają tracić melaninę. Brodawka włosowa zaczyna stymulować powstawanie nowej macierzy. Gdy stary włos wypadnie, faza telogenu kończy się i cały cykl rusza od nowa.

Palenie papierosów, wpływając na gospodarkę hormonalną (zwłaszcza na zwiększone stężenie dihydrotestosteronu (DHT)) będzie wydłużało tę fazę, co oznacza, że więcej włosów pozostanie w spoczynku, a mniej nowych będzie rosnąć. Substancje toksyczne obecne w dymie papierosowym osłabiają mieszki włosowe, prowadzą do uszkodzeń w strukturze ich DNA, a obkurczając naczynia krwionośne, zaburzają przepływ składników odżywczych. Nietrudno się domyślić, że skutkiem tego jest tworzenie się stanów zapalnych na skórze głowy, gwałtowny wzrost wolnych rodników i degradacja komórek w wyniku stresu oksydacyjnego. Im mniej zdrowych mieszków, tym mniej nowopowstałych włosów. Fryzura staje się przerzedzona, a jej kondycja znacząco spada.

Warto podkreślić, że wpływ palenia na cykl wzrostu włosów może być indywidualny i zależeć od różnych czynników, takich jak wiek, płeć, genetyka i ogólny stan zdrowia. Nie wszystkie osoby palące doświadczają znaczącej utraty włosów, ale istnieje wystarczająca liczba badań naukowych i obserwacji klinicznych, które potwierdzają związek między paleniem papierosów a wypadaniem włosów.

W jaki sposób składniki zawarte w papierosie oddziałują na włosy?

Skład papierosów jest bardzo złożony i zawiera wiele toksycznych substancji chemicznych, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, w tym również na zdrowie włosów.

Nikotyna, która jest głównym składnikiem uzależniającym w papierosach, może wpływać na krążenie krwi w organizmie, w tym również na skórze głowy. Przez zatykanie i obkurczanie naczyń krwionośnych, zaburza przepływ i dostępność składników odżywczych oraz tlenu dla mieszków włosowych, co obniża ich zdolność do produkcji nowych włosów. Zwiększa też podatność na występowanie stanów zapalnych, powodujących ich obumieranie i skrócenie cyklu życia włosa. Nikotyna przyspiesza także proces siwienia.

papierosy

Składniki obecne w dymie papierosowym odgrywają znaczącą rolę w uszkadzaniu DNA oraz struktury rosnących włosów. Tlenek węgla, tlenek azotu, formaldehyd, benzopiren i wiele innych związków toksycznych wpływają na zdrowie skóry głowy i cebulek włosowych, prowadząc do ich osłabienia i niewystarczającego odżywienia. Substancje smoliste uwalniane podczas spalania tytoniu, osiadają na skórze głowy oraz włosach, prowadząc do ich przesuszenia i osłabienia. Fryzura staje się matowa, łamliwa i podatna na uszkodzenia.

W dymie znajdziemy także metale ciężkie, takie jak kadm, ołów i rtęć, które także przyczyniają się do nadmiernego wypadania włosów i pogorszenia ich kondycji.

Bez względu na to, czy wypalamy dwa papierosy, czy dwie paczki dziennie – jesteśmy dużo bardziej narażeni na wystąpienie pewnego stopnia łysienia. Jak pokazują badania, nałogowi palacze praktycznie zawsze mają nasilone objawy łysienia typu androgenowego, w porównaniu z osobami niepalącymi.

Czy rzucenie palenia pomoże w odzyskaniu dawnej fryzury?

Zrywając szkodliwą relację z nikotyną na stałe, zwiększamy prawdopodobieństwo, że nasze włosy powrócą do dawnej kondycji. Warto podkreślić, że jakiekolwiek rezultaty może przynieść tylko całkowita rezygnacja z palenia – zarówno tradycyjnych papierosów, jak i e-papierosów.

Zniszczone mieszki włosowe, słabo odżywiona skóra głowy z zaburzonym pH oraz przesuszone i łamliwe włosy potrzebują sporo czasu, by odzyskać dawny blask. Pierwsze efekty będą wiązały się przede wszystkim z pozbyciem się duszącego, intensywnego zapachu dymu papierosowego z naszych włosów. Zaczną się one lepiej układać i mniej przetłuszczać.

Jednak powrót do prawidłowego cyklu życia włosa, proces odbudowy mieszków włosowych i regeneracji skóry głowy może potrwać, w zależności od przypadku, nawet kilka lat. Poza odstawieniem palenia, niezwykle istotne jest włączenie odpowiedniej pielęgnacji, dbanie o nawodnienie organizmu oraz odżywczą dietę, bogatą w antyoksydanty, witaminy i minerały, niezbędne dla utrzymania fryzury w dobrej kondycji. Czasami jednak uszkodzenia są tak głębokie, że nie obejdzie się bez specjalistycznej pomocy. W skrajnych przypadkach jedynym wyjściem może okazać się przeszczep włosów.

W jaki sposób trycholog może pomóc w leczeniu łysienia palacza?

Trycholog odgrywa istotną rolę w leczeniu łysienia u palaczy, oferując specjalistyczną opiekę oraz szereg zabiegów mających na celu stymulację odrostu włosów. Pierwszym etapem leczenia trychologicznego jest dokładna analiza i badanie skóry głowy oraz włosów w trakcie badania trichoskopowego. Umożliwia ono dokładną ocenę stanu mieszków włosowych, struktury włosów, wszystkich warstw naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej oraz wykrycie ewentualnych chorób lub stanów zapalnych. Otrzymany wynik pozwala na określenie konkretnej przyczyny łysienia oraz zaplanowanie odpowiedniego postępowania leczniczego.

Metod pomagających odzyskać dawną gęstość włosów na głowie jest kilka, charakteryzują się także różnym stopniem inwazyjności. Plan terapeutyczny jest zawsze dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości palacza.

Trycholog może zalecić także zażywanie różnych leków lub preparatów farmakologicznych, które złagodzą objawy łysienia i będą stymulować odrost włosów. Może to być m.in. minoksydyl lub finasteryd, które są stosowane miejscowo i działają w mieszkach włosowych. Takie specjalistyczne kuracje w połączeniu z zabiegami oraz odpowiednim odżywianiem mogą przynieść zaskakujące rezultaty.

Zabiegi trychologiczne, przywracające gęstość włosów po rzuceniu palenia

Jedną z mniej inwazyjnych metod dogłębnego oczyszczenia, odżywienia i poprawy krążenia w skórze głowy są peelingi. Ten zabieg pielęgnacyjny jest nie tylko, szybki, prosty i przyjemny, ale także niesie za sobą wiele korzyści. Odpowiednio dobrane preparaty peelingujące dokładnie usuną resztki łoju, zanieczyszczeń, martwego naskórka czy pozostałości po kosmetykach i dymie papierosowym. Masaż, który jest elementem zabiegu, stymuluje mikrokrążenie oraz usprawnia dostarczanie tlenu i składników odżywczych do cebulek włosa. Regularne korzystanie z peelingu skóry głowy pomoże przywrócić fizjologiczny poziom pH, poprawi ukrwienie i kondycję skalpu, włosy będą mocniejsze i mniej podatne na wypadanie. Dotlenione mieszki włosowe będą również w stanie produkować nowe włosy.

Innowacyjną metodą walki z łysieniem jest karboksyterapia skóry głowy. Wykorzystuje ona właściwości medycznego dwutlenku węgla, aplikowanego za pomocą cienkiej igły bezpośrednio w skórę głowy. Dwutlenek węgla rozszerza naczynia krwionośne i pobudza krążenie krwi, co usprawnia przepływ tlenu oraz składników odżywczych do tkanek skóry i mieszków włosowych. Dzięki temu procesy metaboliczne są intensywnie pobudzane, a puste cebulki stymulowane do produkcji włosów.

Karboksyterapia skóry głowy jest wykorzystywana do leczenia łysienia androgenowego, plackowatego, telogenowego oraz w terapii wypadania włosów o różnych podłożach fizjologicznych. Może być stosowana zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Sesje trwają około 30 minut, a efekty w postaci zmniejszenia wypadania włosów oraz pojawienia się tzw. baby hair, są zauważalne już po kilku zabiegach.

Kolejnym sposobem na przywrócenie włosom utraconej kondycji i gęstości jest mezoterapia skóry głowy. W gabinecie Dr. Piotra Turowskiego możemy skorzystać z zabiegu opartego na działaniu preparatu XL Hair, który wyróżnia się specjalnie opracowanym składem zawierającym ponad 50 różnych substancji aktywnych. Znajduje się tu m.in. witamina B12, B9, B3, A, E, kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze, aminokwasy, kwas hialuronowy czy czynniki wzrostu fibroblastów niezbędne do głębokiej rewitalizacji skóry głowy oraz mieszków włosowych.

Zabieg mezoterapii polega na podskórnej iniekcji preparatu za pomocą mikronakłuć. Ich ilość jest uzależniona od stanu skóry głowy oraz włosów pacjenta. Cała procedura trwa 15-20 minut. Gdy składniki aktywne dostaną się do organizmu, rozpoczynają proces stymulacji wzrostu nowych włosów, hamują ich wypadanie oraz poprawiają kondycję fryzury. Preparat poprawia mikrokrążenie, pobudza produkcję kolagenu i elastyny, a także rewitalizuje mieszki włosowe. Zapobiega też tworzeniu się stanów zapalnych skóry głowy. Dzięki temu już po kilku sesjach zabiegowych włosy stają się zauważalnie grubsze, mocniejsze, gęste i bardziej odporne na wypadanie.

Przeszczep włosów nowoczesną metodą FUE WAW DHI

W bardzo zaawansowanych przypadkach może okazać się, że jedynym sposobem na odzyskanie utraconej w wyniku palenia, bujnej fryzury, będzie transplantacja włosów. Choć może się wydawać, że jest to skomplikowany i trudny zabieg, nowoczesne techniki przeszczepiania włosów są mało inwazyjne i nie pozostawiają żadnych blizn, a po zakończonym zabiegu można wrócić do domu.

Przeszczep włosów metodą FUE WAW DHI pozwala na przywrócenie włosom naturalnego cyklu wzrostu oraz zahamowanie ich wypadania. Metoda opiera się na połączeniu trzech innowacyjnych technologii: FUE (Follicular Unit Extraction), WAW (Water Assisted Liposuction) oraz DHI (Direct Hair Implantation).

Przeszczep włosów FUE w Warszawie

FUE to technologia polegająca na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych z obszarów zasobnych, czyli z tych miejsc na głowie, gdzie włosy są gęste i zdrowe. Następnie pobrane mieszki wraz z niewielką ilością otaczającej je tkanki, umieszcza się w specjalnych pojemnikach, poddaje ocenie i przygotowuje do przeszczepu.

Dokładne i precyzyjne pobranie mieszka jest możliwe dzięki technice WAW, która polega na wykorzystaniu strumienia wody pod ciśnieniem do wstępnego oddzielenia pojedynczych mieszków włosowych od skóry głowy. Przekłada się to na wysoką skuteczność działania i minimalne uszkodzenia skóry.

Pobrane i wyselekcjonowane mieszki włosowe zostają pojedynczo wszczepione metodą DHI, bezpośrednio do obszaru biorczego. Wszystko odbywa się po zastosowaniu znieczulenia miejscowego, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Za pomocą specjalnego narzędzia mieszki są wprowadzane bezpośrednio do skóry głowy za pomocą cienkiej igły (bez użycia skalpela), co również minimalizuje ból i ewentualne uszkodzenia skóry. Po zakończeniu procedury, aplikuje się na skórę specjalną maść, która przyspiesza gojenie. Zabieg trwa od 3 do 12 godzin.

Ostateczne efekty przeszczepu włosów są widoczne po około 9 miesiącach. Włosy regenerują się i rosną stopniowo, dlatego cały proces wymaga czasu, niemniej, pacjenci potwierdzają, że ostateczny rezultat jest tego wart.

 

 

Zostaw komentarz