Skip to main content

Zdrowe, lśniące włosy to marzenie każdego bez względu na wiek czy płeć. Niestety problem utraty owłosienia wynikający z łysienia plackowatego, dotyczy coraz większej ilości społeczeństwa. Na szczęście stosując naturalne ekstrakty lub wyciągi z roślin, można zapobiegać temu procesowi. Jedną z popularniejszych, jest palma sabałowa, która pozwala zredukować łojotok oraz hamuje proces wypadania włosów. Czym dokładnie jest i jak wpływa na włosy ta roślina?

Czym jest palma sabałowa?

Palma sabałowa pochodzi z Ameryki Północnej i od wielu wieków cieszyła się ogromnym uznaniem. Doceniały ją już starożytne plemiona Indian, którzy wykorzystywali roślinę do leczenia schorzeń układu moczowego, łagodzenia skutków bolesnych miesiączek. W Europie zaczęto stosować palmę sabałową dopiero w XIX wieku. Roślina wyróżnia się drogocennymi właściwościami jej owoców, które mają ogromne ilości fitosteroli, kwasów tłuszczowych oraz flawonoidów, polisacharydów, aminokwasów czy węglowodanów. Sekretem palmy sabałowej jest więc bogactwo składników odżywczych oraz mineralnych.

palma sabałowa

Roślina osiąga wysokość do dwóch metrów oraz szerokość jednego metra. Pióropusz palmy jest sztywny, zielony o zielono-niebieskich liściach, osadzony na krótkim pędzie. Palma ma białe kwiaty zebrane w wiechy. W trakcie kwitnienia można je dostrzec ponad liśćmi. Owoce są z kolei małe, czarne i błyszczą się. Przypominają wyglądem aronię.

W ciepłym klimacie palma rośnie w gruncie – zarówno w dzikim środowisku, jak i dekoracyjnie w ogrodzie. W klimacie umiarkowanym z kolei palma nie będzie zimować w gruncie. W trakcie lata może być ozdobą tarasów czy balkonów, ale na jesień lub zimę należy schować roślinę do pomieszczenia lub zastosować specjalne osłony z ogrzewaniem.

Jakie substancje aktywne ma palma sabałowa?

Ekstrakt z palmy sabałowej ma cenne fitosterole w formie beta-sitosterolu, stigmasterolu, lupenolu, campesterolu oraz cyklookenolu. Zawiera także węglowodany – w tym cukry inwertowane, mannitol, skrobię i polisacharydy z dużą masą cząsteczkową (galaktozę, arabinozę, ksylozę, mannozę, ramnozę, glukozę i pochodne kwasu uronowego).

Owoce palmy sabałowej zawierają również flawonoidy takie, jak rutynę, izoquercytrynę, kaempferol 3-O-glukozyd, apigeniny 7-O-ramnoglukozyd czy kwas antranilowy. Palma sabałowa jest również cennym źródłem związków tłuszczowych, w tym olejów laurynowych, mirystynowych, linolowych czy linolenowych. Wykazano również, że zawiera niewielkie ilości kwasu palmitynowego czy kaprynowego.

Palma sabałowa zawiera dużo cukrów i polisacharydów z dużą masą cząsteczkową, dlatego roślina ma zdolności absorbowania i zatrzymywania wody w skórze. Polisacharydy wykazują zdolność do utrzymywania się na warstwie rogowej, działają nawilżająco oraz tworzą okluzję poprawiającą zdolność biomechaniczną skóry.

Jakie właściwości ma palma sabałowa?

Ekstrakt palmy sabałowej jest bogaty w wielu naturalnych składników odżywczych, które pozwolą uporać się z różnymi problemami zdrowotnymi. Wśród cennych właściwości tej rośliny wyróżnia się m.in.:

  • poprawę kondycji skóry – palma zmniejsza łojotok, wycisza zmiany trądzikowe, zwiększa elastyczność skóry oraz nawilża,
  • hamuje proces utraty włosów – a w szczególności łysienie plackowate. Z tego ekstraktu mogą korzystać zarówno mężczyźni, jak i kobiety w ciąży czy okresie menopauzy, gdy zwiększa się ilość wypadających włosów,
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre schorzenia – nowotwory, cukrzycę czy miażdżycę. Za te właściwości odpowiadają flawonoidy,
  • ograniczenie wchłaniania cholesterolu,
  • działanie antyandrogenowe – roślina sprawdzi się przy wsparciu w leczeniu męskich schorzeń przerostu gruczołu krokowego, problemów z erekcją czy łysienia androgenowego.

Palma sabałowa na włosy w formie ekstraktu z jej owoców, ma właściwości zmniejszające aktywność 5-α-reduktazy. Jest to enzym, który odpowiada za przekształcenie testosteronu w 5-alfa dihydrotestosteron DHT – hormonu, który nie tylko umożliwia wiązanie z receptorami w jądrze komórek gruczołu krokowego (co w efekcie zwiększa ich wzrostu i podział komórek), ale też jest powoduje łysienie androgenowe. Gruczoły łojowe też mają w składzie 5-α-reduktazę – enzym, zmieniający testosteron w DHT. Zwiększony poziom tego hormonu jest odpowiedzialny za wypadanie włosów. Hormon powoduje miniaturyzację mieszków włosowych, a także skraca czas życia włosa, zaburzając jego produkcję. Taki typ łysienia dotyczy nie tylko mężczyzn, ale też kobiety – zwłaszcza w przypadku zaburzonej gospodarki hormonalnej.

Naturalny ekstrakt z palmy sabałowej korzystnie wpływa na stan włosów, poprawiając kondycję skóry i hamując proces utraty owłosienia.

Dlaczego włosy nadmiernie wypadają?

Łysienie androgenowe spowodowane jest zachodzącym procesem reakcji enzymatycznej. Reakcja ta przekształca męski hormon testosteron w jego formę uwodornioną. Ma ona zdolność do uszkodzenia mieszków włosowych, a za tym idzie prawidłowy odrost włosów. W leczeniu tego schorzenia najbardziej skutecznymi substancjami są więc takie, które dezaktywują enzym oraz uniemożliwiają proces tej przemiany.

Wypadanie włosów – przyczyny, diagnoza, skuteczne sposoby

Enzym hamuje reakcję polegającą na przemianie testosteronu w DHT, czyli jego aktywną postać przy pomocy enzymu 5-alfa-reduktazy. Palma sabałowa jest bardzo ważnym składnikiem, który zapobiega wypadaniu włosów oraz łysieniu androgenowym u obu płci. Może być przyjmowana w formie tabletek, ale o wiele lepiej wybrać aplikację bezpośrednio na skalp. Wcierki nie zaburzają gospodarki hormonalnej całego organizmu. Palmę sabałową można dostarczać swoim włosom w formie szamponu, odżywki lub właśnie wcierki do skóry głowy.

W jakiej formie korzystać z wyciągu z palmy sabałowej na włosy?

Pierwszą możliwością zastosowania wyciągu z palmy sabałowej, jest zakup wcierek dostępnych w aptekach i drogeriach. Ich zadaniem jest zwiększenie oraz przyspieszenie porostu nowych włosów. Kosmetyk nakłada się bezpośrednio na skalp – pobudzi wówczas mikrokrążenie, a więc wydłuży także żywotność włosów, zagęści je i odżywi pasma.

olejowanie włosów

Drugą formą wyciągu z palmy sabałowej, są esencje do skóry głowy, których rolą jest aktywizacja mieszków do wzrostu oraz wydłużenia ich aktywnej fazy wzrostu. Poza tym kosmetyki te wzmacniają włosy na etapie ich tworzenia. Można również skorzystać z suplementów diety, które mają wysoką zawartość witamin oraz licznych mikroelementów. Dzięki temu bardzo dobrze wpływają nie tylko na włosy, ale też na kondycję całego organizmu.

purehealth suplementy na wypadanie wlosow

Palma sabałowa na włosy może być też przyjmowana w tabletkach. Wtedy mikro- oraz makroelementy działają na cały organizm od środka. W tabletce poza wyciągiem z palmy sabałowej znajduje się też kolagen, l-arginina, ekstrakt z zielonej herbaty oraz kwas hialuronowy.

Jakie są przeciwwskazania stosowania produktów z ekstraktem z palmy sabałowej?

Palmę sabałową jako suplementu lub składnik preparatów do stosowania od zewnątrz organizmu, nie powinny stosować kobiety w ciąży, kobiety karmiące i przyjmujące antykoncepcję. Z produktów zawierających wyciąg z palmy sabałowej nie należy korzystać przed zaplanowanym leczeniem obejmującym ingerencję chirurgiczną. Lekarz zawsze jednak poinformuje Pacjenta o zaleceniach.

Dlaczego warto korzystać z palmy sabałowej przy łysieniu androgenowym?

Nadmierna utrata włosów i zakola powstające na czubku głowy… Łysienie androgenowe jest schorzeniem, które dotyczy wielu mężczyzn. Kobiety również coraz częściej mogą dostrzec u siebie dolegliwości związane właśnie z tą chorobą. Palma sabałowa w różnych formach pobudza mikrokrążenie, wzmacnia cebulki i wydłuża żywotność włosy, zagęszczając je i odżywiając pasma.

Jak zrobić domową wcierkę z palmy sabałowej?

Domowa wcierka z palmy sabałowej to idealny sposób na walkę z nadmiernym wypadaniem włosów. Warto więc przygotować ją w domowym zaciszu. W tym celu potrzebna będzie jedna szklanka wody, łyżeczka suszonego tymianku, około 15 owoców palmy sabałowej oraz 3 kropelki oleju rozmarynowego.

Aby przygotować wcierkę, należy w misce umieścić owoce palmy sabałowej oraz tymianek. Wodę doprowadzić do wrzenia oraz zalać nią owoce. Wywar zaleca się pozostawić do zaparzenia oraz ostudzić. Następnie usuwa się z owoców pestki, dodaje do miski olej, a całość blenduje na gładką masę. Wcierkę należy przechowywać w lodówce, aby dłużej zachowała świeżość. Wystarczy wmasować ją w skalp wieczorem oraz pozostawić na noc. Rano z kolei trzeba umyć głowę. Zabieg powtarza się każdego dnia aż do uzyskania pożądanych efektów.

Co wybrać – wyciąg z palmy sabałowej czy wierzbowca?

Palma sabałowa oraz wierzbowca mają korzystny wpływ na walkę z łysieniem. Rośliny te różnią się jednak od siebie działaniem. Palma wierzbowca podobnie do sabałowej, pomaga w leczeniu trądziku i łojotoku, poprawia kondycję cery, wzmacnia cebulki oraz mieszki włosowe. Obie rośliny działają więc podobnie i można stosować je zamiennie. Warto jednak pamiętać, że palma wierzbowca powoduje czasem reakcje alergiczne czy prowadzi do rozstrojenia cyklu menstruacyjnego.

Czy każdy może stosować wyciąg z palmy sabałowej na włosy?

Palma sabałowa to całkowicie naturalny i łagodny środek, którego zastosowanie pozwala uzyskać spektakularne efekty. Niestety nie każdy może korzystać z dobroczynnych właściwości tej rośliny. Tabletki i napary do picia z palmy sabałowej nie powinny być przyjmowane przez kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną, ciężarne czy matki karmiące. Palmy sabałowej nie należy stosować również w przypadku zaplanowanego zabiegu chirurgicznego. W tym przypadku warto odczekać do zakończenia okresu rekonwalescencji.

U bardzo niewielkiego odsetku osób palma sabałowa może powodować krótkotrwałe zawroty głowy, nudności czy zmniejszenie krzepliwości krwi. U większości Pacjentów jednak roślina ta jest dobrze przyswajalna i nie wiąże się z żadnymi reakcjami. Jeśli jednak cokolwiek będzie niepokoić po zastosowaniu wyciągu lub ekstraktu z palmy sabałowej, warto zapytać o opinię lekarza lub farmaceutę.

Palmę sabałową znały już tradycyjne plemiona indyjskie, a współcześnie równie chętnie stosowana jest do produkcji kosmetyków oraz suplementów diety. Właściwości tej rośliny mają wiele zalet, dlatego po wcierki lub inne kosmetyki i suplementy diety z palmą sabałową powinny sięgnąć przede wszystkim osoby, które borykają się z przedwczesnym łysieniem, ale też mają cerę problematyczną i łojotokową.

Zostaw komentarz

[elfsight_click_to_call id="1"]