Skip to main content

Zakola to dość powszechny problem, który występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Brak gęstych włosów i możliwości ułożenia fryzury sprawia, że wielu Pacjentów ma z tego powodu poważne kompleksy. Na szczęście istnieją pewne rodzaje fryzur, które pozwalają skutecznie zakryć krępujące zakola na głowie. Jaką fryzurę zrobić więc w przypadku zakoli?

Czym są zakola na głowie i dlaczego powstają?

Zakola to nic innego jak przerzedzona linia włosów znajdująca się z przodu głowy. W wyniku tej przypadłości linia włosów jest cofnięta. Jest to spowodowane utratą włosów. Następstwem jest z kolei problem wysokiego czoła. Przyczyną powstawania zakoli może być m.in. nieodpowiednia pielęgnacja – jeśli włosy zaczynają wypadać, warto przyjrzeć się dokładnie stosowanym kosmetykom do włosów oraz metodzie czesania. Niewłaściwe dbanie o stan skóry głowy może mieć ogromny wpływ na powstawania zakoli!

Znaczenie ma także rodzaj fryzur, a w przypadku kobiet – ciasne upięcia. Jeśli bardzo mocno związuje się włosy w wysoki kucyk, wtedy można osłabić cebulki włosów. Efekt? Włosy osłabiają się i zaczynają wypadać.

Kolejnym czynnikiem powodującym utratę cebulek włosowych na głowie, jest silny stres, który osłabia cały organizm. Poza tym bardzo często powodem utraty włosów w okolicy czołowo-skroniowej, jest zła dieta. Zakola pojawiają się, kiedy organizmowi nie dostarcza się wystarczająco minerałów i witamin – szczególnie żelaza.

U kobiet przyczyną utraty włosów, jest też częste farbowanie, rozjaśnianie i prostowanie ich. Stan kosmyków ulega pogorszeniu również w wyniku dużej ilości lakieru, pianek i kosmetyków do stylizacji, które nie zawsze są całkowicie usuwane z włosów w trakcie mycia. Takie resztki pozostające na skórze głowy zapychają je i utrudniają wnikanie odżywek czy masek. W rezultacie włosy nie są właściwie odżywione, osłabiają się i wypadają.

Warto pamiętać, że zakola pojawiają się bez względu na płeć i wiek. Nie zawsze są objawem choroby, takiej jak łysienie androgenowe. Jeśli jednak zauważy się u siebie nadmierną utratę włosów na głowie, należy zacząć obserwować swój organizm i od razu zareagować.

Kobiety bardzo często borykają się jednak z łysieniem, które jest spowodowane rozwojem ogólnoustrojowych chorób – niedoczynnością tarczycy, zespołem policystycznych jajników czy chorobami skóry głowy. Cofanie się linii włosów to też wynik problemów hormonalnych i zmian w organizmie, jakie zachodzą w trakcie menopauzy.

Jak ukryć zakola u kobiet?

Przede wszystkim należy pamiętać, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Jeśli jednak zakola już się pojawiły poza zmianą diety, pielęgnacji czy suplementacji, można zastosować odpowiednie fryzury, które ukryją nieestetyczną, cofniętą linię włosów. Czytaj więcej o zakolach u kobiet.

purehealth suplementy na wypadanie wlosow

Rozwiązaniem, które jednocześnie maskuje i pomaga na regenerację, jest noszenie rozpuszczonych włosów. Warto także postawić na fryzurę średniej długości oraz krótką. Może być nieregularna. Zaleca się wybór wystrzępionych kosmyków na końcach, a po bokach skróconych do połowy ucha. Tzw. pazurki przy twarzy z pewnością pomogą w walce z prześwitami na głowie. Fryzurą, która zamaskuje zakola, jak np. tzw. mullet. Zakola świetnie maskują również grzywki, szczególnie te krótkie i lekko po skosie. Sprawdza się też dłuższa fryzura „curtain bang”.

kobieta z grzywka

Panie powinny jednak pamiętać, że fryzura na ukrycie zakoli wcale nie musi być skomplikowana. Właścicielki długich włosów mogą spróbować „oszukanej” grzywki. Na czubku głowy trzeba zawiązać kok. Następnie należy przesunąć końcówki włosów tuż nad czoło i zakręcając na lokówkę lub prostując prostownicą, wymodelować je nad czołem, tak aby udawały grzywkę.

U kobiet z cienkimi włosami, można zdecydować się na małą treskę przypinaną na czubku głowy. Zagęści ona włosy i zamaskuje zakola. Zaleca się, aby fryzury dla osób z problemem nadmiernej utraty owłosienia na głowie były lekko pofalowane. Dlatego warto zaczesać włosy z tyłu głowy na przód. Dobrym rozwiązaniem jest też postawienie na fale/ loki, które dodają objętości włosom, a więc maskują prześwity.

Jak ukryć zakola u mężczyzn?

Jedną z najpopularniejszych męskich fryzur na zakrycie zakoli, jest Buzz Cut. Fryzura ta to nic innego, jak całkowite obcięcie włosów na głowie. Włosy ścina się na całej głowie do takiej samej długości. Są one obcinane do takiej długości, że nie ma możliwości, aby ułożyć je w żadną fryzurę. Można jednak nadać włosom różne kształty – podkręcić lub zostawić „rozczochrane”. Buzz Cut to praktyczna fryzura, która nie wymaga pielęgnacji i stylizacji. Będzie idealnym wyborem dla Panów, którzy cenią prostotę i chcą uniknąć długotrwałej stylizacji. Czytaj więcej o zakolach u mężczyzn.

Inną propozycją to tzw. French Crop, czyli krótka fryzura. Polega na połączeniu boków włosów z grzywką, ale zachowując wysoki fade. French Crop pasuje do każdego kształtu twarzy i jest szczególnie wygodna latem.

fryzura na zakola u mezczyzny

Quiff to z kolei ponadczasowy wybór, który zawsze pozostaje w modzie. Ta fryzura dla Panów nie ma żadnych wytycznych czy ram. Określa się nią włosy, które mają krótko ostrzyżone boki i tył głowy, a górna część jest wyraźnie dłuższa. Quiff ma zwykle większą objętość, jest podniesiony do góry i przedziałkiem jest podzielony na pół. Stylizacja to wywodzi się z lat 50. XX wieku. Była wtedy popularna u rockabilly’owców i muzyków rock and rolla. Nosił ją np. Elvis Presley.

Middle Part to kolejna propozycja dla Panów, którzy chcą ukryć zakola. To nic innego, jak podział włosów na środku głowy. Może być wykonany na sucho oraz na mokro. Zazwyczaj jednak stosuje się w tym celu nożyczek lub grzebienia. Middle Part pasuje do każdego typu włosów – o cienkiej i grubej strukturze, gładkich oraz kręconych. Bardzo łatwo można też dopasować ją do swojego stylu. Fryzura optycznie nadaje włosom objętości.

Inną propozycją jest Side Swept – krótkie boki i wyraźnie dłuższa grzywka zaczesana luźno na jeden bok. Z taką fryzurą zakrywa się tylko jeden bok zakoli. Sprawdzi się więc wtedy, gdy z jednej strony jest większe przerzedzenie niż z drugiej. Do Side Swept niezbędna jest jednak dobrze dobrana, mocna pasta.

Absolutnym faworytem wśród mężczyzn z zakolami, jest jednak fryzura na łyso. To świetny wybór dla Panów mających twarz zbliżoną kształtem do kwadratu. Podkreśli rysy, a także optycznie wydłuży twarz. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na taki zdecydowany krok.

Bez wątpienia dla Panów polecane są mocne cieniowania boków oraz grzywka na bok. Ważne jest jednak, aby po profesjonalne cięcie udać się do sprawdzonego barbera lub fryzjera. W przypadku zakoli najważniejsze jest idealne dopasowanie fryzury do kształtu twarzy oraz zamaskowanie przerzedzeń na głowie.

Ile czasu potrzeba na ułożenie fryzury z zakolami?

Każda z opisanych powyżej fryzur ma jedną wspólną cechą – po profesjonalnym obcięciu są bardzo łatwe w utrzymaniu oraz uzyskaniu wyglądu niczym z salonu. Nie trzeba na to poświęcać wiele godzin. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie kosmetyki i akcesoria, które usprawnią proces modelowania. Zwykle 10 – 15 minut to maksymalny czas, jaki trzeba poświęcić na ułożenie fryzur przy zakolach na głowie.

W jaki sposób ograniczyć wypadanie włosów?

Jeden ze sposobów na ograniczenie wypadania włosów to ich regularne czesanie. Częste rozczesywanie kosmyków pomaga utrzymać je w zdrowej kondycji, a także zmniejsza ryzyko wypadania. Warto też w trakcie codziennego mycia włosów, zrobić masaż skóry. Poprawia to ukrwienie i pobudza porost włosów. Poza tym zaleca się unikanie stosowania silnych środków chemicznych, które podrażniają skórę głowy i prowadzą do utraty włosów.

Jeśli jednak powodem zakoli jest łysienie androgenowe, wtedy walka ze schorzeniem jest o wiele bardziej skomplikowana. Najczęściej lekarze stosują preparat do wcierania w skórę głowy – minoksydyl 5%. Zwiększa on mikrokrążenie w skórze głowy, przyspieszając podział komórkowy w mieszkach włosowych. Dodatkowo ma działanie antyandrogenowe.

Alternatywą dla kuracji miejscowej, jest zastosowanie preparatów doustnych z finasterydem – inhibitorem enzymu 5α- reduktazy. Enzym prowadzi do konwersji testosteronu w DHT. W efekcie wyhamowuje miniaturyzację mieszków wrażliwych właśnie na DHT. Normalizuje jednocześnie cykl wzrostu włosa.

Jak najskuteczniej leczyć zakola?

Trycholodzy są jednogłośni w tej kwestii, twierdząc, że na zakola najskuteczniejszy jest przeszczep włosów. Jest to metoda, która nie ingeruje nadmiernie w organizm i przywraca włosom naturalny cykl wzrostu. Zahamowuje jednocześnie ich wypadanie. Przeszczep włosów wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu Pacjent nie musi obawiać się dolegliwości bólowych w trakcie zabiegu.

Przeszczep włosów metodą FUE WAW DHI

Obecnie korzysta się z najpopularniejszej techniki, jaką jest FUE WAW DHI. To  najnowocześniejsza, hybrydowa metoda dostępna na świecie. Umożliwia przetransportowanie mieszków włosowych z obszaru dawczego do miejsca, gdzie występują zakola. Za pomocą techniki DHI lekarz uzyskuje pełną kontrolę co do głębokości, kierunku i kąta rosnącego włosa. W trakcie zabiegu stosuje się małą igłę punktową, którą wykonywane są mikronakłucia w formie punch-ów.

Gdzie wykonać przeszczep włosów przy zakolach?

Kluczowym czynnikiem, który wpływa na finalny efekt przeszczepu włosów oraz redukcję zakoli, jest wybór specjalisty. Na zabiegu tym nie należy oszczędzać, ponieważ ma on wpływ nie tylko na wygląd Pacjenta, ale też na jego zdrowie czy życie. Niedoświadczeni lekarze, bez praktyki zawodowej czy wiedzy mogą bardzo zaszkodzić Pacjentowi. W efekcie konieczne będzie dodatkowe, kosztowne leczenie.

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy specjalista jest zarejestrowany jako członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS). Zrzesza ona najlepszych na świecie specjalistów w tym zakresie. Dobrze, jeśli lekarz jest też członkiem prestiżowych kręgów z branży medycznej z Polskim Towarzystwem Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz The International Society of Plastic Surgery na czele.

Trycholodzy powinni pracować na nowoczesnym sprzęcie i korzystać tylko z certyfikowanych preparatów. Tylko wtedy ma się gwarancję, że przeszczep włosów nie będzie obarczony ryzykiem powikłań, ani też nie zagrozi zdrowiu Pacjenta.

Zostaw komentarz