Skip to main content

Twoje dziecko ma problem z wypadaniem włosów? To najwyższy czas na rozpoczęcie leczenia, które pozwoli pozbyć się problemu. Przyczyn wypadania włosów wśród dzieci i młodzieży jest wiele. Specjalista z Kliniki OT.CO spojrzy na dziecko całościowo i nie tylko usunie przyczyny wypadania włosów, ale także podejmie się leczenia. Nie należy bagatelizować problemu, ponieważ wraz z biegiem czasu będzie narastał, co może znacznie odbić się na psychice dziecka. Grupy rówieśnicze bywają bezwzględne, co może oznaczać zaburzenie relacji i brak empatii.

Przyczyny wypadania włosów u dzieci

Nadmierna utrata włosów może pojawić się nawet u dzieci. Łysienie może dotyczyć konkretnej partii  lub obejmować całe ciało pacjenta. Niektóre przypadki potwierdzają, że łysienie u dzieci jest związane z genetyką lub może mieć postać nabytą, czyli być wywołane przez choroby, które pojawiły się w trakcie życia dziecka. Osłabienie włosów może pojawić się na przykład jako efekt grzybicy skóry głowy.

Doświadczenie silnego stresu lub niedobory witamin również mogą być przyczyną osłabienia i wypadania włosów. U dzieci może występować łysienie plackowate, które wywołane jest przez niestabilny układ immunologiczny. Organizm atakuje własne mieszki włosowe, które są następnie osłabione, a ich wzrost jest opóźniony. Codzienna stylizacja włosów w postaci plecenia warkoczy lub silnych upięć może znacznie osłabić mieszki włosowe.

Przyczyny wypadania włosów u nastolatków

Do Kliniki OT.CO coraz częściej zgłaszają się nastolatkowie w okresie dojrzewania. Zmiany hormonalne mogą spowodować osłabienie organizmu i co za tym idzie spowodować wypadanie włosów. Częstą przyczyną są różnorodne leki, które są stosowane przez młodych ludzi. Mowa głównie o antybiotykach i innych silnych substancjach chemicznych, np. lekach hormonalnych lub antykoncepcyjnych.

Przewlekły stres i nieodpowiednia pielęgnacja włosów także osłabią mieszki włosowe. Wypadanie włosów u nastolatków może mieć przyczynę w genetyce i innych współistniejących chorobach. Styl życia, czyli mała ilość snu również doprowadzi do osłabienia organizmu. Nieprawidłowa dieta, czyli jedzenie słodyczy i tzw. fast foodów mogą przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów podobnie jak silne ograniczenia żywieniowe stosowane w celu zmniejszenia masy ciała.

Diagnostyka wypadania włosów i skuteczne leczenie

Wypadania włosów u dziecka nie należy lekceważyć, ponieważ każde zaburzenie ma swoją przyczynę. Od jej wykrycia lekarz naszej kliniki rozpocznie leczenie. Nasz specjalista zleci wykonanie dodatkowych badań w postaci poziomu hormonów i przeprowadzi obszerny wywiad na temat stylu życia, nawyków żywieniowych i historii chorób u pacjenta i w jego rodzinie. Na podstawie badań i wywiadu lekarz będzie mógł stwierdzić, czy problem ma głębsze podłoże, czy jest reakcja organizmu na zachowania i nawyki pacjenta.

Lekarz może wykonać trichoskopię, która umożliwi ocenę struktury włosów i bliżej przyjrzeć się mieszkom włosowym.

Leczenie wypadania włosów u dzieci i nastolatków

Leczenie łysienia przyjmuje różną postać, która uzależniona jest od przyczyny wystąpienia problemu. W niektórych przypadkach wystarczy usunąć chorobę, np. grzybicę skóry głowy, aby problem łysienia ustąpił. Natomiast w przypadku zaburzeń hormonalnych lekarz wyrówna poziom hormonów. W przypadku łysienia plackowatego stosuje się maści lub kremy miejscowe. Można wykorzystać także terapię polegającą na wstrzykiwaniu substancji przeciwzapalnych w skórę głowy.

Leczenie wypadania włosów

Pomocny okaże się minoksydil, który wykazuje działanie stymulujące mieszki włosowe. Podczas terapii niezwykle ważne jest wsparcie rodziców i rówieśników. Lekarz z naszej kliniki zadba o kompleksowe rozwiązanie problemu.

Przeszczep włosów u dzieci i nastolatków

Zabieg przeszczepu włosów polega na przeniesieniu mieszków włosowych pacjenta z jednej okolicy w drugą. Przeszczepienie własnego materiału nie spowoduje odrzucenia przeszczepu ani reakcji alergicznej. Klinika oferuje transplantację włosów metodą FUE, która polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych. Pobiera się je za pomocą metalowej sztancy, która nie powoduje powstania blizn. Nasz specjalista wybierze najlepszej jakości mieszki włosowe i umieści je w strefie biorczej. Efekt zabiegu w dużej mierze uzależniony jest od doświadczenia lekarza.

Dla kogo przeszczep włosów? Wskazaniem do zabiegu jest występujący problem łysienia lub przerzedzenia włosów. Pacjenci, którzy odczuwają dyskomfort związany z utratą włosów, mogą zgłosić się do naszej Kliniki. Metoda jest mało inwazyjna, dlatego można ją zastosować nawet u młodych pacjentów.

Przeszczep włosów FUE

Czy zabieg trzeba powtarzać? W większości przypadków wystarczy przeprowadzenie jednego zabiegu, który umożliwi przeszczepienie dużej ilości mieszków. U pacjentów z zaawansowanym łysieniem jeden zabieg może okazać się niewystarczający. Przeszczepione mieszki włosowe (pod warunkiem prawidłowej pielęgnacji) będą rosły zgodnie z oczekiwaniami lekarza.

Rezultaty pozabiegowe będą spektakularne! Odrastające mieszki włosowe będą silne, ponieważ zostały wyselekcjonowane przez lekarza. Efekty zabiegu można ocenić po 6 miesiącach podczas wizyty kontrolnej. Lekarz sprawdzi wtedy stan przeszczepionych mieszków włosowych i w razie potrzeby zleci stosowanie dodatkowej pielęgnacji.

Zabiegu nie należy wykonywać u osób, które mają problem z krzepliwością krwi. Kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią również nie powinny poddawać się transplantacji. Lekarz podczas pierwszej wizyty omówi z pacjentem ogólny stan zdrowia i podejmie decyzję o kwalifikacji do zabiegu.

Jak się przygotować do zabiegu? Pacjent powinien wykonać zlecone przez lekarza badania, które będą informowały o obecnym stanie zdrowia. Kilka tygodni przed zabiegiem należy unikać leków rozrzedzających krew. W dzień zabiegu nie należy pić kawy, a jedynie zjeść lekkie śniadanie. Do kliniki warto zabrać bluzę z kapturem lub luźną czapkę, która będzie chroniła skórę głowy przed czynnikami zewnętrznymi po opuszczeniu Kliniki. Po zabiegu należy sumiennie przestrzegać zaleceń lekarza.

Zostaw komentarz