Skip to main content

Wzmożone wypadanie włosów po ciąży może dotyczyć nawet 90% kobiet, które niedawno rodziły. To stan, powodujący ogromną ilość niepokoju. Najczęściej dość szybko mija, ale zdarza się, że trwa na tyle długo, że we fryzurze zaczynają pojawiać się widoczne ubytki. Jest to związane z normowaniem się sytuacji hormonalnej w organizmie i naturalne – można wtedy stracić nawet do 30% wszystkich włosów. Dowiedz się, w jaki sposób radzić sobie z wypadającymi włosami po ciąży.

Przyczyny wypadania włosów po ciąży

Wypadanie włosów po ciąży bywa nazywane łysieniem poporodowym i jest rodzajem łysienia telogenowego. Może obejmować wyłącznie obszar zakoli lub występować w sposób rozproszony na całej głowie. W czasie ciąży poziom estrogenów w organizmie kobiety znacznie wzrasta. To właśnie ten hormon odpowiada za wiele istotnych zmian w ciele, które muszą zajść, aby maluch mógł przyjść na świat. Ma jednak związek również z tym, że włosy stają się mocniejsze, gęstsze i silniejsze. Kiedy poziom estrogenów po ciąży drastycznie spada, pasma stają się osłabione i wypadają. To znak, że poziom hormonów wraca do normy, ale niestety skutkuje to lekkim przerzedzeniem fryzury. Negatywne odczucia potęguje fakt, że włosy prezentowały się w ciąży lepiej, niż zazwyczaj.

Część badaczy wiąże kwestie wypadających po ciąży włosów z czynnikami genetycznymi. Zaobserwowano bowiem, że niektóre kobiety mają większe tendencje do ich utraty, niż inne. Problem łysienia dodatkowo nasilać może duża dawka stresu i niewyspania, spowodowanego przyjściem młodego człowieka na świat, ale też problemy z tarczycą, depresja poporodowa, anemia, niedobory i nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Sprawdź inne przyczyny wypadania włosów.

Jak długo trwa wzmożone wypadanie włosów po ciąży?

To, jak długo utrzyma się stan wzmożonej utraty włosów, jest zależne w dużej mierze od czynników indywidualnych. Najczęściej mija on dość szybko, ponieważ w ciągu około 3 miesięcy, ale zdarza się, że przeciąga się nawet do pół roku lub roku. Jeżeli łysienie utrzymuje się dłużej niż 9 miesięcy, można udać się na badania kontrolne, w których oznaczony zostanie poziom hormonów tarczycy – w sytuacji pojawienia się problemów zdrowotnych szybkie wykrycie ich pomoże opanować sytuację na czas. Trzeba jednak przygotować się na to, że powrót do standardowego stężenia niektórych związków we krwi trwa.

lysienie po ciazy

Stężenie hormonów w organizmie a cykl życia włosa

Pocieszający może wydać się fakt, że w okresie po ciąży wypadają tylko włosy, które i tak wypadłyby przez czas 9 miesięcy. Pozostały jednak dłużej na swoim miejscu właśnie w związku ze zwiększonym stężeniem estrogenu w organizmie. Związane jest to z naturalnym cyklem życia włosa, który składa się z trzech faz:

  • anagenu – fazy wzrostowej. Zdecydowana większość, ponieważ nawet do 90% włosów znajdujących się na głowie jest w tej fazie. Okres jej trwania wynosi od 2 do 6 lat.
  • katagenu – czyli fazy przejściowej. Polega ona na zahamowaniu wzrostu włosa i przygotowaniu się do wypadnięcia. Trwa ona od kilku dni do maksymalnie kilku tygodni.
  • telogenu – tzw. fazy spoczynkowej, trwającej 2-4 miesiące. W tym okresie cebulka włosa się kurczy, a ten wypada w czasie mycia włosów lub czesania. Jeżeli tak się nie stanie, stary włos zostanie wypchnięty przez tworzącą się łodygę nowego.

Ponieważ estrogen działa w sposób pozytywny na włosy oraz powoduje ich wzmocnienie, wydłuża się czas trwania fazy anagenu. W związku z tym włos nie wypada w sposób naturalny w chwili, w której w przypadku standardowego stężenia hormonów w organizmie przyszedłby jego czas. Wraz z chwilą, w której dziecko przychodzi na świat i rozpoczyna się okres karmienia piersią, wzrasta też stężenie prolaktyny, która z kolei ma negatywny wpływ na włosy.

W późniejszym okresie sytuacja hormonalna organizmu wraca do normy, a to skutkuje utratą włosów, które pozostały na głowie w związku z ciążową burzą hormonalną. Następuje to w tak gwałtowny i zauważalny sposób, ponieważ w normalnych warunkach każdy włos ma swój cykl i wchodzi w poszczególne fazy w różnych momentach – w tym szczególnym przypadku chwila ta nakłada się na siebie w odniesieniu do dużej ilości włosów. Czytaj również: Wpływ hormonów na wypadanie włosów. Jakie hormony zbadać?

Kiedy łysienie poporodowe jest powodem do niepokoju?

W normalnych warunkach zdrowy człowiek traci do około 100 włosów dziennie. W przypadku kobiet po ciąży wartość ta wzrasta do 150 włosów na dobę. Ponieważ jednak jest to naturalny, fizjologiczny stan, włosy wypadające zastępują nowe włoski. W sytuacji, w której łysienie trwa zbyt długo lub nadmiernie się niepokoimy tym stanem, najlepiej jest udać się po poradę do trychologa. Wizyta jest konieczna także w sytuacji, gdy pojawiają się inne objawy dotyczące skóry głowy – łojotok, łupież, swędzenie czy widoczne ogniska zapalne.

Lekarz przeprowadzi wywiad, wykona niezbędne badania, a następnie stwierdzi, czy wypadanie włosów po ciąży w konkretnym przypadku mieści się w granicach normy. Jeżeli nie – z pewnością zaleci stosowanie odpowiednich środków leczniczych lub zabiegów i dobierze odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne do włosów z problemami. Prawidłowe nawyki pielęgnacyjne często są prawie tak samo ważne jak terapia gabinetowa, zatem nie należy ich lekceważyć.

Co na wypadanie włosów po ciąży?

Jeżeli u Pacjentki stwierdzono dane schorzenie, podstawą wyeliminowania problemu nadmiernego wypadania włosów będzie usunięcie jego przyczyny. W sytuacji, gdy jest to stan fizjologiczny, którego skala niepokoi Pacjentkę, stosuje się suplementy i preparaty podawane miejscowo, jednak wyłącznie po konsultacji z lekarzem – nie wszystkie mogą być bowiem stosowane w okresie karmienia piersią. Oprócz tego bardzo pomocne okazują się zabiegi wykonywane u trychologa lub kosmetologa. Które z nich mogą przynieść zadowalające efekty w łysieniu poporodowym?

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa polega na podawaniu za pomocą iniekcji odżywczych koktajli w głąb skóry głowy. Specjalista każdorazowo na podstawie wywiadu z Pacjentką dobiera odpowiedni preparat, który powinien przynieść oczekiwane rezultaty. Ponieważ igły stosowane do iniekcji są bardzo niewielkie, a nakłuć nie wykonuje się zbyt głęboko, zabieg jest bezbolesny.

Mezoterapia pozwala zagęścić włosy, odżywić je i sprawić, że te będą rosły mocniejsze i grubsze. Ogranicza zjawisko przedwczesnego wypadania włosów, wzmacniając je. Jest wykorzystywana też w przypadku innych rodzajów łysienia – nie tylko łysienia poporodowego. U większości Pacjentek pozwala wyeliminować kłopotliwe objawy ze strony skóry głowy. Nie ma przeciwwskazań ku temu, by przeprowadzać ją po ciąży.

Mezoterapia skóry głowy

Karboksyterapia

Karboksyterapia pozwala w gruntowny sposób odżywić skórę oraz ograniczyć wypadanie włosów. Polega na podawaniu medycznego dwutlenku węgla w głąb skóry. Dzięki temu ta jest stymulowana do lepszego przepływu krwi, tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz pobudzenia mieszków włosowych do pracy. Dzięki temu możemy zredukować łysienie, zagęścić włosy i pozytywnie wpłynąć na stan skóry głowy, co będzie skutkowało zdrowszymi, grubszymi i bardziej lśniącymi włosami. Zabieg nie jest bolesny, ani inwazyjny, a co więcej bez obaw można łączyć go przykładowo z mezoterapią czy osoczem bogatopłytkowym. Wykonujemy go jednak po zakończeniu etapu karmienia piersią.

Karboksyterapia skóry głowy

Infuzja tlenowa

Infuzja tlenowa polega na wtłaczaniu w głębokie warstwy skóry wysokocząsteczkowego tlenu pod wysokim ciśnieniem. W zależności od doboru ciśnienia można rozwiązać takie problemy jak nadmierne wypadanie, łojotok, łupież, zapalenie mieszków włosowych czy dermatozy. Jest to zatem dość wszechstronny zabieg, który pozwala radzić sobie nie tylko z łysieniem. Po przeprowadzeniu go uzyskujemy lepsze dotlenienie i ukrwienie skóry głowy. Włosy stają się mocniejsze, mniej podatne na wypadanie i gęstsze. Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny. Pacjentka w jego trakcie odczuwa jedynie chłodzenie skóry. Poza tym infuzję tlenową stosuje się profilaktycznie i po to, by wzmocnić zdrowe włosy.

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego to świetny wybór dla osób, które mają tendencję do reakcji alergicznych na preparaty kosmetyczne. Osocze powstaje z krwi żylnej pobranej przed zabiegiem od Pacjenta. Ta musi zostać odpowiednio odwirowana, a dopiero później podana w miejsca objęte łysieniem. Dzięki temu ryzyko wystąpienia objawów alergicznych maleje praktycznie do zera.

Osocze bogatopłytkowe na włosy (PRP)

Osocze pozwala ograniczyć wypadanie włosów i widocznie je wzmocnić. Szybciej odrastają, są odżywione, a problemy ze skórą głowy znikają. Podobnie jak inne wymienione w niniejszym zestawieniu zabiegi, te z wykorzystaniem osocza stosowane są również w innych rodzajach łysienia. Skuteczność zabiegów z osoczem plasuje się na bardzo zadowalającym poziomie. Nie wymagają one rekonwalescencji, są szybkie w przeprowadzeniu i komfortowe dla Pacjentki. Nic zatem dziwnego, że osocze zrewolucjonizowało podejście do terapii łysienia.

Leki nakładane miejscowo oraz stosowane doustnie

Po zakończeniu okresu karmienia piersią można bez żadnych przeszkód rozpocząć terapię z lekami nakładanymi miejscowo, peelingami i wcierkami trychologicznymi na skórę głowy oraz preparatami stosowanymi doustnie. Dużą popularność zdobywają ostatnio terapie peptydowe dr CYJ Filler, które doskonale radzą sobie z wypadającymi włosami. Wśród innych często wykorzystywanych preparatów stosowanych miejscowo na łysienie wymienia się także minoksydyl. Nie wolno stosować go w okresie karmienia piersią, ponieważ przenika do mleka matki i może zaszkodzić dziecku. Świetnie jednak sprawdza się w terapii łysienia i pozwala na uzyskanie dużych przyrostów włosów w krótkim czasie.

Są to niezwykle skuteczne metody, które stosujemy przeważnie w momencie, w którym wcześniejsze działania zabiegowe nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. To nieco bardziej złożona terapia łysienia, którą konstruuje lekarz po wnikliwej analizie konkretnego przypadku. Gdy Pacjentka jest pod opieką trychologa, nie musi obawiać się, że łysienie poporodowe pozostawi ją z łysymi plackami na głowie. Nie zdarzają się sytuacje, w których nie da się nic zrobić, a możliwości działania i leczenia nadmiernej utraty włosów są bardzo szerokie.

Zostaw komentarz